Wnętrza w stylu Hamptons

Podczas podróży lub w trakcie filmowych seansów z pewnością mogliście zaobserwować, jak wyglądają zagraniczne plaże, piękne nadmorskie posiadłości i domki w eleganckim stylu. Dla takich klimatów charakterystyczny jest styl Hamptons, wywodzący się od nazwy amerykańskiego kurortu, słynącego z rezydencji urządzonych w… barwach morza.

hamptons domy

 

Hamptons to - mówiąc w skrócie - zbiorowa nazwa kilku nadmorskich miejscowości we wschodniej części Long Island. Tam swoje urlop spędzają najbogatsi mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, artyści, gwiazdy – osoby ceniące sobie komfort, relaks i gustowne wnętrza. I te wnętrza stały się właśnie inspiracją dla innych twórców, projektantów, architektów, a styl ten można już podziwiać domach czy mieszkaniach na całym świecie.

wnętrza hampton

 

Cechy stylu Hamptons

Styl Hamptons cechuje się prostotą, jednak ma w sobie też elegancję, jak ze stylu glamour. Z tego drugiego też zaczerpnięte są pikowania na kanapach i fotelach czy wręcz pałacowe inspiracje, które w ciekawy sposób łączą się z rustykalnymi elementami (bielone, postarzane drewno, naturalne struktury) i nadmorskim klimatem.

Ławka tapicerowana HIVER, welurowa, kolor morski - Atmosphera

ława niebieska tapicerowana

 

Wnętrza są jasne, białe, dobrze oświetlone. Paleta barw, jaką tutaj dysponujemy, to różne odcienie niebieskiego, błękitu, granatu, szarości, no i beże – przywodzące na myśl gorący piasek. Może pojawić się też delikatny, stonowany żółty, niczym promienie letniego słońca. Jako dodatki stosuje się naturalne materiały, czyli ozdoby, które można znaleźć na plażach – muszle, drobne konary drzew, obmyte i wyrzeźbione przez wodę.

wazon morski

 

A na długie i chłodne wieczory przydadzą się też kolorystycznie dobrane koce i stylowe świeczniki czy lampiony, których możemy używać również w pomieszczeniach.

wnetrza hamptons

 

Wśród mebli znajdziecie drewniane stoły, wiklinowe krzesła, ratanowe stołki, lampy oplecione sznurami. Na kanapach i fotelach pojawiają się lniane narzuty i poduszki. Na ścianach wiszą tematyczne obrazki oraz eleganckie lustra. Wszystko to tworzy stylową, spójną i klimatyczną całość. W takim wnętrzu poczujemy się jak w luksusowym kurorcie, a z drugiej strony odnajdziemy tu bliskość z przyrodą, spokój i miejsce na odpoczynek.

Hamptons

 

Jak stworzyć wnętrze w morskim klimacie?

Jeśli chcemy styl Hamptons odtworzyć we własnym mieszkaniu, możemy pomyśleć o takim wystroju dla wszystkich pomieszczeń lub wybrać sobie jedno. Najłatwiej, jeśli będzie to salon. Możemy pobawić się w projektanta. Warto poprzeglądać wcześniej inspiracje – w magazynach wnętrzarskich, w mediach, a także w sklepach. Postawmy też na jedną paletę barw (i jej się trzymajmy) – od białego, beżów, szarości, po błękity i morskie odcienie. Skupmy się na spokojny, stonowanym, eleganckim wystroju. Poznajcie kilka prostych wskazówek, które pozwolą zmienić wasz zwykły salon, w nowoczesny, elegancki, w stylu Hamptons. W co warto się zaopatrzyć i jakich wnętrzarskich trików zastosować?

wnętrza w morskim stylu
 

 

  1. Stylowe meble na czasie

Najmodniejszym dodatkiem tego sezonu, a jednocześnie pięknym i wygodnym meblem będzie fotel w kształcie muszli. Jest on niezwykle efektowny i sam w sobie jest ozdobą pokoju. Sprawdzi się jako miejsce do relaksu, by usiąść na nim i poczytać książkę.

fotel muszla

 

Warto też pomyśleć o drewnianych meblach, stole, krzesłach, stolikach kawowych z plastrów drzewa, do tego białych regałach (może być to przecierana, postarzana biel). Można pójść w stronę lekkości – delikatne fotele z ratanu, z wikliny – one nie są zarezerwowane tylko na taras czy do ogrodu!

Modne są też drewniane skrzynie, w których pomieścimy nasze skarby lub schowamy dziecięce zabawki, i na których będziemy mogli siedzieć. Jest to efektowne i praktyczne.
A może, tak jak na plaży, zawieśmy w pokoju hamak? Bardzo wygodnie będzie się na nim czytało czy słuchało morskich opowieści.

hamak

 

  1. Wszystkie odcienie morskiego i błękitu, czyli odpowiednia kolorystyka

Skoro znamy już paletę barw, charakterystyczną dla stylu Hamptons, to czas przenieść je do swojego wnętrza. Może pomyślmy o błękitnych zasłonach i beżowym obrusie, o dużych, białych wazonach, w które damy suszone rośliny, niczym takie, jakie możemy spotkać na wydmach.

zasłony

 

Nie zapomnijmy też o odpowiednim doborze narzut i poduszek. W detalach tkwi bowiem cały sekret pięknie urządzonego wnętrza. Niech wszystko nie będzie jednak w tym samym kolorze, a w różnych odcieniach niebieskiego. Tak jak i morze ma różne barwy, bywa jaśniejsze lub ciemniejsze, w zależności od pory dnia czy roku. Zobaczycie, jak łącząc odmienne odcienie, z jednej palety kolorystycznej, uzyskacie ciekawy efekt!

poduszki dekoracyjne

 

  1. Dekoracje z plaży, z widokiem na ocean

Jako element dekoracyjny sprawdzą się naturalne wiklinowe kosze lub kosze plecione z trawy morskiej. W zależności od kształtu i wielkości można ich użyć jako tacę na owoce, osłonki na kwiaty, gazetownik itd.

donice

 

Do waszych nowych, eleganckich wnętrz, w klimacie Hamptnos, można też poszukać ciekawych plakatów czy grafik na ścianę (albo modne fototapety z nadmorskim krajobrazem). Przydatne mogą okazać się też wasze zdjęcia z nad morza. Powiększone, wywołane, ładnie oprawione np. w złotych ramkach mogą, zastąpić gotowe krajobrazy.

obraz latarnia morska

 

Przy doborze ozdób zwróćcie uwagę na: lampy oplecione sznurkiem, statki w butelce, klepsydry z piaskiem, stery, kotwice, koła ratunkowe czy busole do powieszenia na ścianę. Staną się one zabawnym, oryginalnym i designerskim dodatkiem.

lampa kotwica

 

  1. Przytulne wnętrza w naturalnym klimacie

Warto pomyśleć również  o świecach czy dyfuzorach – na rynku są dostępne nawet takie o zapachu morskiej bryzy. Zapewnią one wyjątkowy klimat, nastrój w danym miejscu. Od razu robi się przytulniej!

zapach morza - dyfuzor

 

A skoro o tym mowa o świecach, lampionach, to niezbędne też będą puchate koce – w beżowym, czy granatowym kolorze. Szczególnie jesienią i zimą, gdy tęsknimy za latem i wakacjami, warto pomyśleć o relaksie i wspomnieniach. Siedząc pod kocem, z kubkiem gorącej herbaty (przyda się piękna zastawa – biała porcelana, niebieskie kubki itd.), obok wiklinowy kosz z gazetami, a do tego ciepłe światło świec, morski zapach i muzyka z szumem fal w tle… a pod stopami miękki, puszysty dywan w piaskowym kolorze.

koce i narzuty

 

  1. Muszle i piasek – ozdoby handmade

Kolejnym, nieodzownym elementem wszystkich morskich inspiracji są muszelki. Mogą być one wzorem na pościeli, szklankach czy zastawie. Można spróbować też samodzielnie wykonać ozdoby diy – szklane naczynia wypełnić piskiem i muszlami i stworzyć własną dekorację do postawienia na stole czy regale. Tak jak modna są lasy w słoiku, tak my w taki sposób stworzymy w szkle własną plażę.

dekoracje muszle

 

Muszlami można też ozdobić ramki na zdjęcia (wystarczy klej na gorąco i własna inwencja twórcza), czy taki motyw wykorzystać przy starych meblach, regałach – wymieniając w nich gałki, np. na porcelanowe muszelki (inna opcja – uchwyty można zastąpić skórzanymi paskami lub sznurkiem – choć brzmi nieprawdopodobnie, to jest efektowne). Po prostu zamknijcie oczy, wyobraźcie sobie plażę, morze, szum fal i spróbujcie ten klimat przenieść do waszych wnętrz.

obraz muszle

obraz muszle

 

Zobaczcie, jak w morze może zainspirować! Który z tych wystrojów podoba wam się najbardziej? Jaki styl panuje w waszych wnętrzach?

Więcej mebli i dodatków do mieszkań znajdziecie na empik.com w dziale dom i ogród.