Oto 15 faktów, które mogą zaskoczyć nawet najwierniejszych fanów Barbie:

 

Pierwowzór Barbie tylko dla dorosłych

Jeśli myśleliście, że Barbie swój wygląd zawdzięcza modelce lub aktorce, to byliście w błędzie. Pierwsze modele słynnej lalki Mattele wyglądały bardzo podobnie do Bild Lilli – dziewczyny do towarzystwa, będącej bohaterką niemieckich komiksów dla panów. W pierwszej połowie lat 50. powstała nawet lalka Lilli, którą można było zakupić w barach i sklepach z erotycznymi gadżetami.

Barbie to Barbie tylko dla przyjaciół

Barbie tak naprawdę nazywa się Barbara Millicent Roberts. Imię to zawdzięcza Ruth Handler, która stworzyła lalkę w 1958 roku i nazwała ją na cześć własnej córki, Barbary. Barbie stanowi zdrobnienie, które przyniosło lalce popularność i którym od zawsze posługują się jej fani. 

Barbie od 60 lat w formie

Pierwsza Barbie została stworzona w 1958, ale zadebiutowała na rynku 9 marca 1959 roku, podczas nowojorskich targów zabawek. Kosztowała 3 dolary, miała jeden jasny odcień skóry, a dzieci mogły wtedy wybierać spośród dwóch wzorów lalki: blondynki i brunetki. Od tamtej pory wiele się zmieniło. Dziś Barbie reprezentuje ponad 40 różnych narodowości.

Wielka rodzina Barbie

Barbie posiada siedmioro rodzeństwa: Skipper, Stacie, Krissy, Tutti, Todd, Kelly i Chelsea. Poza tym otacza się całą gromadą przyjaciół (jej najlepszą przyjaciółką jest Midge) i zwierząt (ma ich ponad 40). Posiada kilka domów, samochodów i niezliczoną liczbę akcesoriów. Do rodziny Barbie często dołączają także celebryci, wówczas powstają specjalne edycje lalek inspirowane sławnymi osobami lub znanymi bohaterami. Swoją lalkę miała np. modelka Twiggy, Marilyn Monroe, M.C. Hammer, Lindsay Lohan czy obsada znanej sagi Zmierzch.

Barbie żadnej pracy się nie boi

Firma Mattel, produkująca lalki zadbała o to, by Barbie miała co robić. Dlatego wykonuje ona już blisko 200 różnych zawodów, w tym m.in. jako: lekarka, kasjerka McDonalda, sekretarka, prezenterka telewizyjna, policjantka, instruktorka fitness, kobieta-kot, raperka, nauczycielka czy bizneswoman. Barbie trzykrotnie była w kosmosie. Jako astronautka zadebiutowała w 1965 roku (cztery lata przed lądowaniem pierwszego człowieka na księżycu!), a następnie poleciała w kosmos jeszcze w 1986 i 1994 roku. Lalki Barbie, które ukazują się na rynku od 2011 roku, wykonują wyłącznie zawody, które są niedostatecznie reprezentowane wśród kobiet np. takie jak: informatyk, programista, architekt, naukowiec czy reżyser filmowy, a nawet... Barbie prezydentka i wiceprezydentka z 2016. 

Barbie spotyka się z młodszym mężczyzną

Dokładnie 2 lata i dwa dni różnicy w wieku dzieli Barbie i Kena, chyba najbardziej popularną parę w świecie zabawek. Dziś to już nic nadzwyczajnego, ale w momencie ukazania się lalek na rynku tego typu sytuacja, mogła stanowić temat tabu. Ken swoje oficjalne urodziny obchodzi 11 marca 1961 roku, a imię, podobnie jak Barbie, odziedziczył po synu swojej twórczyni. Podobno w 2004 roku ich drogi się rozeszły (Barbie spotykała się wtedy z kimś innym), ale już w 2011 ponownie stali się parą. Ich romans trwa już ponad 50 lat! 

Barbie – dziewczyna z małego miasteczka

Jej kariera może wzbudzać podziw, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że pochodzi z małego amerykańskiego miasteczka. Urodziła się w fikcyjnym mieście Willows w stanie Wisconsin, a teraz jest znana na całym świecie!

Barbie – żyła złota

Podczas gdy wy czytacie ten artykuł, co najmniej kilkanaście lalek Barbie właśnie idzie do domu nowych właścicieli. Jak podaje producent, podobno co trzy sekundy na całym świecie sprzedaje się jedna lalka Barbie, która dostępna jest już w 150 krajach. Od kilku lat roczna wartość sprzedanych lalek Barbie wynosi 1 miliard dolarów.

Barbie w social media

Barbie jak każda prawdziwa gwiazda posiada swój profil na Instagramie. @barbiestyle obserwuje aktualnie blisko 2 miliony followersów. Fani mogą tam zobaczyć przede wszystkim wiele stylizacji Barbie oraz śledzić to, jak najbardziej popularna lalka na świecie spędza swój dzień. Profil lalki na facebook’u cieszy się równie dużą popularnością.

Barbie - ikona mody

Choć dziś Barbie kojarzona jest głównie ze swoim ulubionym różowym kolorem, jej początki wcale nie były takie… różowe. I tak np. strój pierwszej Barbie stanowił elegancki biało-czarny kostium kąpielowy. Dzięki swojemu stylowi Barbie niemal od razu stała się ikoną mody. Jej garderoba pęka w szwach, a producenci lalki stale dostarczają jej nowych stylizacji. Barbie ubierali także najwięksi projektanci mody tacy jak Gucci, Versace, Vera Wang, Dolce & Gabana czy Givenchy.

Nowe wymiary Barbie

Od początku budowa ciała Barbie i jej nierealne proporcje wzbudzały wiele kontrowersji. W związku z tym w 2016 roku producenci stworzyli trzy nowe typy lalki (tall, petite i curvy), bardziej odpowiadające rzeczywistym kobiecym kształtom i rozmiarom.

Barbie nie wszędzie cieszy się popularnością

Barbie niestety nie jest mile widziana w Arabii Saudyjskiej gdzie zakazano jej sprzedaży ze względu na zagrożenie moralności dzieci bawiących się lalką. Miała także problemy w Iranie, gdy w 2012 roku zamknięto sklepy z zabawkami, w których sprzedawano Barbie.

Barbie ma swoich kolekcjonerów

Bettina Dorfmann jest największą fanką Barbie na świecie i posiada w swojej kolekcji ponad 15 tyś. lalek. Najbardziej zagorzali fani Barbie nie liczą się z kosztami, jeśli chcą zdobyć wymarzony egzemplarz. Limitowane edycje lalek kosztują nawet 5 tysięcy dolarów, a najdroższa kolekcjonerska lalka (z diamentową biżuterią) została sprzedana na aukcji za 1 977 300 zł!

Barbie nie musi już nosić szpilek

Szpilki to od początku nieodłączna część garderoby Barbie. Podobno zaprojektowano dla niej blisko miliard par butów. Na szczęście od 2015 roku lalka posiada opcję regulowania kostek i może już nosić także całkiem płaskie buty.

Barbie na wzór inspirujących Polek

Barbie Shero to globalny projekt firmy Mattel, którego celem jest wyróżnienie kobiet-wzorów do naśladowania. Wyróżnienie przyznawane od 2015 roku na świecie, w 2018 roku po raz pierwszy trafiło do Polki – Martyny Wojciechowskiej. W 2019 roku tytuł Barbie Shero i lalkę inspirowaną swoim wyglądem otrzymała Iwona Blecharczyk – zawodowy kierowca ciężarówki. By spełnić swoje marzenie i wykonywać ten zawód, musiała pokonać długą drogę, mierząc się z wieloma uprzedzeniami i stereotypami. Dzięki wytrwałości i determinacji osiągnęła swój cel. Dziś jest ekspertem w swojej dziedzinie, zajmuje się wielkogabarytowym transportem specjalistycznym, jeździ na długich dystansach i za kółkiem spędza większą część swojego życia. Poprzez social media Iwona przybliża swoją pracę, zawodowe podróże i codzienne życie kierowcy w trasie, szerokiemu gronu odbiorców. Popularnośći sympatię zyskała dzięki swojemu kanałowi na YouTube, który śledzi już ponad 250 tys. subskrybentów, a niektóre z filmów osiągają ponad milionową liczbę wyświetleń.
 

Barbie można albo kochać albo nienawidzić, ale trudno pozostać obojętnym wobec tego jaki wpływ wywarła i nadal wywiera na wyobraźnię pokoleń milionów dzieci. Ikoniczna lalka nie tylko była świadkiem społecznych zmian, ale także ich powodem.

Jaki jest Wasz stosunek do Barbie?

 

Barbie ma już 60 lat!