Autor: Ewa Świerżewska

Książki z serii „SPEcjalne moce”, bo o nich mowa, stworzone przez profesorkę psychologii z Uniwersytetu Północnej Florydy, podejmują temat dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych (SPE). Muszę przyznać, że nie przypominam sobie, by wcześniej na polskim rynku pojawiały się pozycje trakujące o ADHD czy dysleksji, skierowane do młodego czytelnika. A temat jest ważny, bo specjaliści coraz częściej diagnozują te zaburzenia. I właśnie dwie pierwsze części serii poświęcone są tym zagadnieniom.

Dysleksja i ADHD bardzo często powodują problemy z uczeniem się, ale też wpływają na wykonywanie codziennych czynności i funkcjonowanie dzieci w grupie rówieśniczej. Kłopoty z koncentracją, niepohamowana potrzeba ruchu czy trudność w korzystaniu z map i planów są uciążliwe nie tylko dla samego zainteresowanego, ale i niekiedy dla otoczenia. Dlatego tak ważne jest, by uświadamiać, uwrażliwiać społeczeństwo – w tym najmłodszych, na te problemy.

Książki - narzędzia

„Przygoda z mapą. Książka o dysleksji” i „Tajemnica króliczej karmy. Książka o ADHD” właśnie to robią. Pokazują, z jakimi sytuacjami borykają się każdego dnia ich bohaterowie – Iga z ADHD i Szymek z dysleksją. Ale pokazują coś jeszcze i właśnie w tym tkwi ich wartość i siła. Pokazują, że każde z tych dzieci posiada SPEcjalne moce – nietypowe umiejętności, które pozwalają im mierzyć się z codziennymi wyzwaniami. To właśnie uwypuklenie mocnych stron, przy jednoczesnym ukazaniu istoty zaburzenia, jest dla młodych czytelników – tych wolnych od ADHD i dysleksji – doskonałą lekcją. Bo wiedza jest sprzymierzeńcem tolerancji; pozwala zrozumieć, skąd biorą się nietypowe reakcje czy zachowania i zaakceptować je.

Seria „SPEcjalne moce” daje też siłę i nadzieję dzieciom z zaburzeniami. Pokazuje, że nie tylko je to dotknęło, że rówieśników borykających się z podobnymi problemami jest więcej. Ale też wskazuje na mocne strony, których dostrzeżenie jest ważnym elementem dążenia do samoakceptacji i zyskania wiary we własne możliwości.

Już niedługo ukażą się kolejne części serii wydawnictwa Zielona Sowa – serii potrzebnej i mądrej, w której prócz tekstu opowiadania, dzieci znajdą wskazówki ułatwiające naukę, a rodzice i nauczyciele trochę wiedzy teoretycznej dotyczącej danego zaburzenia, a także podpowiedzi dotyczące omówienia tekstu z dzieckiem.

Czekam niecierpliwie!

SPEcjalne moce

Przygoda z mapą. Książka o dysleksji
Tajemnica króliczej karmy. Książka o ADHD

seria: SPEcjalne moce
dr Tracy Packiam Alloway
il. Ana Sanfelippo
przeł. Ewa Kleszcz
wyd. Zielona Sowa, 2019
wiek: 6+