Dlatego też nie mogłam odmówić sobie przyjemności wzięcia do ręki najnowszej premiery wydawnictwa Adamada pt. „Góra i dół. Zobacz, jak niesamowita jest przyroda”. I oczywiście zgadzam się z tym tytułem w 100 procentach. Co więcej, dorzucę od siebie, że równie niesamowita jak przyroda, jest ta właśnie książka.

Niewielkich – szczególnie  jak na książkę o przyrodzie – rozmiarów, w dość nietypowym formacie – bo niska i długa, w spokojnych i stonowanych – przynajmniej na okładce – barwach. Na pierwszy rzut oka przypomina publikację sprzed wielu lat – co ma wybrzmieć w tym miejscu jak komplement, a nie zarzut.

Wewnątrz nie znajdziemy nowoczesnych rozwiązań, jak transparentne folie ukazujące kolejne elementy, czy okulary z niebieskim i czerwonym szkiełkiem, pozwalające dostrzec to, czego gołym okiem nie widać. Twórcy zastosowali rozwiązanie najprostsze z możliwych, czyli najlepsze – co druga kartka książki jest cała, co druga to połówka – umieszczona raz w górnej części, innym razem w dolnej części pełnej stronicy. To umożliwia ukazanie, co kryje się pod taflą jeziora na sawannie, z którego żyrafy i zebry piją wodę, albo w górskich jaskiniach, ukrytych pod skałami.

Jednak ilustracje, choć stanowią bardzo mocną stronę tej książki, nie są jej jedynym atutem. Ogromna porcja informacji o lasach, rzekach czy oceanach i zamieszkujących je roślinach oraz zwierzętach to dla małych (i nie tylko) czytelników zastrzyk wiedzy zdobytej w przyjemny sposób.

Ewa Świerżewska

Góra i dół. Zobacz, jak niesamowita jest przyroda

Patricia Hegarty, Tanera Simons
il. Hanako Clulow
przeł. Magda Szpyrko-Ankiewicz
wyd. Adamada, 2018
wiek: 5+