Są wśród nich zarówno przekłady, jak i książki polskich autorów. I właśnie do tej drugiej grupy zaliczyć można pozycję pt. „Ada, to wypada!” Sylwii Stano i Zofii Karaszewskiej. Muszę przyznać, że oryginalny pomysł na tę publikację sprawił, iż nie jest ona tylko kolejną, ale też wyjątkową pozycją w tym nurcie. 

Próżno szukać tu biografii bohaterek. Nie dowiemy się, gdzie i kiedy się urodziły, informacje o wykształceniu pojawiają się sporadycznie. Tym, na co postawiły autorki, jest pokazanie – przez pryzmat osiągnięć wybranych kobiet – że aby realizować swoje pasje i marzenia, trzeba się czasem przeciwstawić przyjętym konwenansom; trzeba niekiedy iść pod prąd, podejmować ryzyko. Funkcjonowanie w społeczeństwie obwarowane jest wieloma zasadami – tymi skodyfikowanymi, jak i niepisanymi, wynikającymi z uwarunkowań historycznych i kulturowych, które często stanowią barierę rozwoju indywidualnego. Bohaterki pokazują, że ich też to dotyczyło, ale znalazły własną drogę samorealizacji, a do tego w wielu przypadkach zmieniania świata na lepsze.

Bardzo podoba mi się to, że każda z bohaterek, prócz tego, że na koniec jasno wygłasza jedną ważną sentencję, co jej zdaniem wypada robić – bezpośrednio związaną z tym, co sama robi lub swoją historią, to wcześniej dzieli się z czytelnikami wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie, którą się zajmuje. I tak dowiemy się, jak przebiega akt twórczy (Katarzyna Kozyra), „Jak osiągnąć sukces pisany szminką?” (Olga Kozierowska); znajdziemy „Tajny scenariusz dla reżyserki” (Agnieszka Holland) i „Podręcznik dbania o siebie Kamili Szczawińskiej”. 

Ponad dwadzieścia znanych kobiet, sportretowanych w ciekawy sposób przez dwie autorki i pięć ilustratorek, swoim przykładem zachęca do podejmowania prób i wyzwań, do wychodzenia poza strefę komfortu, do realizacji własnych marzeń.

Ewa Świerżewska

Ada, to wypada!

Sylwia Stano, Zofia Karaszewska
il. Ada Buchholc, Ola i Kamila Romaniak, Dagmara Jagodzińska, Anna Kożdoń
wyd. Znak, 2018
wiek: 8+