Zamontowany na tarasie, w ogrodzie lub na balkonie skutecznie osłoni przed słońcem i pozwoli spędzić czas w komfortowych warunkach. Żagiel ma wiele zalet, spośród których najważniejsze to łatwość montażu i bezproblemowe przechowywanie poza sezonem. Jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupów? W naszym artykule znajdziesz szczegółową analizę najważniejszych aspektów, które warto wziąć pod uwagę wybierając żagiel ogrodowy.

 

Żagiel ogrodowy HI, beżowy, trójkątny, 3x3 m

 

Budowa altany w ogrodzie lub na działce czy zadaszenia na tarasie i balkonie jest kosztowna i czasochłonna. Nie każdy może pozwolić sobie na taki krok – zwłaszcza osoby wynajmujące domy i mieszkania. Dodatkowo, dla tych, którzy lubią często zmieniać aranżację przestrzeni wokół siebie oraz rozmieszczenie mebli ogrodowych dostosowując je do potrzeb chwili, takie rozwiązanie może nie być najlepsze.

Jeśli szukasz czegoś łatwiejszego w montażu i demontażu, trwałego oraz przystępnego cenowo, świetną alternatywą będzie żagiel. Możesz wykorzystać go w różnych konfiguracjach i zamontować na różne sposoby. Kiedy takie rozwiązanie się sprawdzi?

 

Żagiel ogrodowy, tkanina Oxford, prostokątny, 3,5x5 m, beżowy

 

Żagiel ogrodowy – alternatywa dla zadaszonych altan i tarasów 

Żagiel ogrodowy to idealna alternatywa dla stałego zadaszenia w przypadku, gdy chcesz oszczędzić pieniądze i czas. Jego montaż zajmuje chwilę, podobnie jak i demontaż. Żagiel możesz wykorzystać na balkonie, na tarasie czy przy fasadzie domu. Możesz również z jego wykorzystaniem zacienić otwarte patio.

Z żagla możesz korzystać na co dzień. Sprawdzi się również jako rozwiązanie okazjonalne, na przykład podczas większych imprez okolicznościowych odbywających się w ogrodzie. Dzięki łatwemu montażowi jest to idealny sposób na doraźne zapewnienie sobie cienia w bardziej stabilnej formie niż parasol.

 

Przeciwsłoneczny ŻAGIEL ogrodowy parasol + linki 3 m KHAKI

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając żagiel ogrodowy? 

Decydując się na żagiel ogrodowy na tarasie, balkonie czy patio, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, o których wspominamy poniżej:

#1 Kształt żagla 

Na rynku znajdziesz żagle trójkątne, prostokątne i kwadratowe. Ich dobór powinien zależeć od rozmiaru przestrzeni, którą chcesz zacienić, wymiarów patio czy tarasu, ilości podpór, którymi dysponujesz i planowanego sposobu montażu. Dla przykładu, jeśli chcesz przytwierdzić żagiel do fasady budynku, mając do dyspozycji jedną kolumnę czy krawędź płotu, lepszym rozwiązaniem może okazać się wariant trójkątny. Do niestandardowych przestrzeni możesz wybrać produkty typu żagle ogrodowe na wymiar.

#2 Odcień materiału 

Żagle ogrodowe z ciemnych materiałów lepiej sprawdzą się poza najgorętszym sezonem, ponieważ pochłaniają światło. Gdy lato trwa w pełni, lepszym rozwiązaniem będzie wybór bardzo jasnej tkaniny, która będzie odbijać promienie słoneczne. Jednocześnie na ciemniejszych tkaninach wszelkie zabrudzenia są słabiej widoczne, z kolei białe i jasne materiały będą mniej podatne na blaknięcie w wyniku intensywnej ekspozycji na działanie promienie słonecznych. Przeanalizuj swoje priorytety, wybierając kolor żagla ogrodowego.  Nie tylko estetyka ma w tym przypadku znaczenie, równie ważna jest funkcjonalność. Kompromisem może okazać się wybór żagla w odcieniach szarości lub beżu.

#3 Rodzaj tkaniny 

Tkanina, z której wykonano żagiel, powinna być odporna na uszkodzenia mechaniczne – inaczej szybko powstaną na niej przetarcia pod wpływem mocniejszych porywów wiatru i działania promieni UV. Żagiel nie gwarantuje pełnej ochrony przed ulewnym deszczem, jednak tkanina, z której go wykonano, najczęściej jest również wodoodporna. Podczas przelotnych i mało intensywnych opadów może okazać się to bardzo przydatne. Takie kryteria najlepiej spełnia gruby poliester – idealny materiał na żagiel przeciwsłoneczny – a zwłaszcza jego w 100% wodoszczelna odmiana, odporna na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.

#4 Długość linek 

Powinna korespondować z przestrzenią, na której chcesz zamontować żagiel. Pamiętaj, że długość linek powinna umożliwić jego mocne napięcie. Materiał nie może wisieć luźno – w ten sposób w powstałych zagłębieniach będzie zbierała się woda, co może zdeformować i zniszczyć żagiel.

 

Zestaw montażowy do żagla ogrodowego SPRINGOS, 9 elementów

 

Jak zamontować żagiel ogrodowy? 

Żagiel ogrodowy możesz zamontować horyzontalnie lub wertykalnie. Najbardziej zalecaną metodą montażu jest właśnie wariant horyzontalny, w którym żagiel montowany jest pod skosem. W przypadku prostokątnych modeli dwa sąsiadujące ze sobą wierzchołki będą znajdowały się wyżej, a dwa niżej. W przypadku trójkątnych - dwa wyżej, jeden niżej. Taki sposób montażu ułatwia odprowadzanie wody, zbierającej się na powierzchni, dzięki czemu na żaglu nie powstają wodne kieszenie, które niepotrzebnie go obciążają.

#1 Na masztach 

Maszty do żagla ogrodowego możesz kupić osobno lub skorzystać z tych dołączonych w zestawie. Dzięki solidnym słupkom możesz postawić żagiel w zasadzie bez podpory w postaci fasady, płotu czy kolumn. Takie rozwiązanie sprawdzi się na otwartej przestrzeni pozbawionej drzew i budynków.

#2 Na płocie lub parkanie 

To wygodne rozwiązanie, pozwalające ograniczyć ilość inwestycji do minimum. Skorzystaj z podpór, które masz – wystarczy jeden dodatkowy maszt, by rozłożyć żagiel trójkątny i zaaranżować zacienione patio.

#3 Przy fasadzie domu 

Czego potrzebujesz do montażu żagla ogrodowego? To zależy od punktów zaczepienia, jakie wybierzesz. Jeśli przytwierdzasz żagiel do fasady budynku, konieczne będzie zastosowanie wkrętów. Przy masztach wystarczą haki i karabińczyki.

W zależności od sposobu montażu możesz potrzebować:

  • uchwytów sufitowych,
  • wkrętów,
  • kotew rozprężnych,
  • karabińczyków.

Montując żagiel ogrodowy, pamiętaj o dostatecznym napięciu materiału i wyboru takich punktów zaczepienia, które zapewnią choćby minimalny spad, dzięki czemu woda będzie mogła swobodnie spływać po tkaninie. Po sezonie możesz go łatwo zdemontować, wyczyścić i zwinąć. Pamiętaj, aby przechowywać złożony żagiel w suchym miejscu, na przykład w garażu. Jego właściwe użytkowanie i zabezpieczenie przed nadejściem zimy wydłuży żywotność żagla i pozwoli ci korzystać z niego w kolejnych sezonach.  

Więcej porad odnośnie ogrodu znajdziesz w pasji Urządzam i dekoruję.

 

Zdjęcie okładkowe: Żagiel ogrodowy HI, beżowy, trójkątny, 3x3 m. mat. producenta.