Jak wybrać rower górski?

Zakup roweru górskiego często wiąże się z kosztem kilku tysięcy złotych. Nic w tym dziwnego, że chcemy starannie przemyśleć wybór odpowiedniego jednośladu. Spokojnie przeglądamy różne parametry, aby podjąć ostateczną decyzję. Podstawowym pytaniem jest to, czy wybrać rower górski męski, czy damski. Modele te różnią się siodełkami, geometrią oraz kilkoma innymi czynnikami. To pierwsza kwestia, którą musimy rozważyć.

Kolejny kluczowy aspekt to rama. Rodzaj ramy oraz geometria mają istotny wpływ na przeznaczenie roweru. Osoby, które decydują się na uprawianie kolarstwa zjazdowego, powinny zwrócić uwagę na agresywne kąty, nisko ułożone siodełko oraz duży skok amortyzatorów. Bardziej zaawansowane rowery górskie posiadają przedni i tylny amortyzator, dzięki czemu jazda w terenie jest bardziej komfortowa.

Rowery górskie empik

Rowery górskie a wzrost

Jeśli chodzi o kwestię wzrostu, warto mieć na uwadze fakt, że jest ona bezpośrednio związana z rozmiarem ramy. W celu dobrania odpowiedniego roweru, konieczne jest zmierzenie długości nogi od krocza do ziemi. Zdarza się, że osoba o wzroście 160 cm może mieć dłuższą nogę niż ta o wzroście 170 cm. To dlatego tak ważne jest dokładne dokonanie pomiaru.

Jaki rozmiar kół?

Kolejnym aspektem, który trzeba uwzględnić podczas wyboru roweru, to wielkość kół. Możemy spotkać się z trzema rozmiarami kół podanymi w calach: 26, 27,5 oraz 29 cali. Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się te pierwsze. Później prym wiodły największe. Obecnie coraz częściej wybiera się wartość pośrednią, która posiada zalety obu rozwiązań.

Koła 26 cali mogą być stosowane nawet przez bardzo niskie osoby. Do ich zalet można zaliczyć: zwrotność, niską masę, większą dynamikę. Koła 29 cali zapewniają wyższą prędkość na zjazdach i podjazdach, pozwalają na łatwiejsze pokonywanie dziur i wybojów.

Czy marka ma znaczenie?

Przeglądając dostępne modele rowerów górskich, szybko przekonamy się, że ich cena zależy w dużej mierze od poziomu zaawansowania, jakości oraz od producenta. W zasadzie każdy producent rowerów posiada w swojej ofercie modele górskie. Jeśli chcemy dowiedzieć się, czy dany jednoślad jest wysokiej klasy, sprawdzamy jakość podzespołów. Czasami jednak stosuje się lepsze hamulce i przerzutki, przy jednoczesnym zastosowaniu słabszego amortyzatora i odwrotnie. Pozwala to na wpasowanie się w potrzeby konsumenta, przy pozostawieniu atrakcyjnej ceny. Wybór ostatecznego modelu będzie zależny od budżetu, jakim dysponujemy oraz od własnych preferencji.

rower górski Gambler

Jak ulepszyć rower górski?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak ulepszyć rower górski, trzeba przede wszystkim uświadomić sobie, jak o niego zadbać. Kiedyś polecało się smarowanie łańcucha. Pewnie każdy zna zapalonego kolarza, który dosłownie ma kilka warstw smaru na łańcuchu. Nie jest to obecnie dobrym rozwiązaniem. Unikamy smarowania łańcuchów, jeśli chodzi o rowery górskie. Do smarów przyklejają się różnorodne drobinki, ziarenka piasku, które mogą uszkodzić elementy napędowe jednośladów.

Chcąc poprawić działanie roweru, mamy do wyboru kilka opcji. Rowery XC, czyli tradycyjne rowery górskie, nie będą wymagały idealnie działającego amortyzatora. Niezbędny jest za to doskonały napęd i bezawaryjne hamulce. Jeśli chcemy ulepszyć dany model, warto skupić się właśnie na tym. Gdy modyfikujemy konstrukcje typowo zjazdowe, zadbajmy o lepszą amortyzację kosztem napędu. Pozwoli to na zwiększenie bezpieczeństwa oraz na poprawę czasu zjazdów.