„Katyń” otworzy piątą edycję Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. Tegoroczny przegląd odbędzie się w dniach: 8 - 13 listopada i dedykowany jest Andrzejowi Wajdzie. Projekcje filmów będą miały miejsce w stołecznych kinach: Silver Screen Puławska oraz Iluzjon.

 

Piąta edycja dedykowana jest Andrzejowi Wajdzie. Przegląd filmów jego autorstwa odbędzie się w trakcie Festiwalu, a Honorowa Kamera Dawida została mu przyznana w podziękowaniu za ”Jego dotychczasową twórczość oraz mistrzowskie spojrzenie, które stało się fundamentem polskiej i światowej kinematografii”.

Festiwal rozpocznie się 8 listopada w Silver Screen Mokotów pokazem filmu „Katyń” z angielskimi napisami. Natomiast w Iluzjonie odbędzie się przegląd twórczości Mistrza zawierający mało znane dzieła: etiudy szkolne, filmy w których zagrał jako aktor oraz filmy o nim samym.
Na zakończenie Festiwalu - 13 listopada w Kinie Iluzjon odbędzie się koncert Andre Ochodlo oraz ceremonia rozdania nagród KAMERA DAWIDA przez międzynarodowe Jury. Festiwal został dofinansowany przez PISF.

Podczas corocznych przeglądów prezentowanie są filmy, które nie były wcześniej pokazywane na żadnym innym festiwalu żydowskim w Warszawie. W tym roku będzie to kilkadziesiąt premier dokumentów i fabuł o tematyce żydowskiej nagradzanych i pokazywanych na prestiżowych festiwalach takich jak: Cannes, Berlinale, Oscary i inne.

Wśród ponad 38 najlepszych filmów świata znajdziemy m.in.:

”MEDUZĘ” Etgara Kereta nagrodzonĄ w Cannes 2007
”BEAUFORT” nagrodzony na Berlinale 2007 (przejmujący obraz walczącego o przeżycie izraelskiego oddziału wojskowego otoczonego podczas 1. wojny w Libanie w 2000 r).
”NIGDY CIE NIE ZAPOMNIAŁEM” - wzruszający film dokumentalny o życiu i działalności dzielnego człowieka Szymona Wiesenthala ze świetną narracąa Nicole Kidman.
”MÓJ OJCIEC MÓJ PAN” - nagrodzony przez Roberta De Niro na Tribeca Film Festival 2007 (obraz pokazujący trudne decyzje i tragiczne chwile w życiu ojca, ortodoksyjnego rabina)
oraz „APTEKĘ POD ORŁEM” - wzruszająca swoją subtelnością prawdziwą historię "czysto polskiej" apteki w Krakowskim Getcie w reż. Krzysztof Miklaszewski, aktora teatru Kantora.

Festiwalowi towarzyszyć będą liczne spotkania z aktorami, twórcami i bohaterami prezentowanych filmów, wystawa plakatów i fotosów z filmów Andrzeja Wajdy w kinie Iluzjon oraz dodatkowe pokazy filmów w sali SGH.
Nagradzane kategorie to: długometrażowy i krótkometrażowy film fabularny, długometrażowy i krótkometrażowy film dokumentalny.

Nagrodę Główną stanowi 2500 Euro ufundowane przez Prezesa TVP Andrzeja Urbańskiego, pierwszą nagrodę w kategorii „krótka fabuła”: 1500 Euro ufundowane Agnieszkę Odorowicz - dyrektora PISF; pierwszą nagrodę w kategorii „długi dokument”: 1750 Euro ufundowane przez TVP KULTURA. Dodatkowe kategorie konkursowe to: „najlepszy reżyser”, „najlepszy autor zdjęć filmowych”, „najlepszy scenarzysta”, „najlepszy montażysta”, „najlepsza aktorka”, „najlepszy aktor” festiwalu.

Podczas tegorocznej edycji w międzynarodowym jury zasiadają: Ilana Sharon, dyrektor Izraelskiej Akademii Filmu i TV, IZRAEL Prof. Miriam Koral, wydział studiów żydowskich UCLA, Los Angeles, USA, Alex Claude, reżyser dźwięku, IZRAEL Marc Villain, przedstawiciel Komisji Europejskiej, BELGIA, Agnieszka Grochowska, aktorka, POLSKA, Orna Yarmut, dyrektor CoPro - Documentary Marketing Foundation RA, IZRAEL.

I.J/wjff