Książka Przemysława Urbańczyka "Trudne początki Polski" otrzymała Nagrodę KLIO 2008 w kategorii autorskiej dla najlepszej publikacji historycznej ostatnich 12. miesięcy. W kategorii monografii naukowych I nagrodę otrzymała praca "Niemcy Sudeccy 1848-1948. Historia pewnego nacjonalizmu". Za najlepsze Varsavianum jury uznało książkę Artura Nadolskiego "Pani Chłodna (opowieść o warszawskiej ulicy)".

Werdykt jurorów Nagrody KLIO został ogłoszony 27. listopada, podczas pierwszego dnia XVII Targów Książki Historycznej w Warszawie. Do konkursu zostało zgłoszonych 138 książek historycznych wydanych w latach 2007-2008 r. Targi zakończą się 30. listopada.

Laureaci Nagrody KLIO 2008

Kategoria autorska

Nagroda I stopnia:
- Przemysław Urbańczyk - za książkę "Trudne początki Polski" (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej).

Dwie nagrody II stopnia:
- Maciej Górny - za książkę "Przede wszystkim ma być naród. Marksistowskie historiografie w Europie Środkowo-Wschodniej" (Wydawnictwo TRIO);
- Witold Bereś, Krzysztof Brunetko - za książkę "Marek Edelman. Życie. Po prostu" (Wydawnictwo Świat Książki).

Dwa wyróżnienia:
- Zygmunt Krzak - za książkę "Od matriarchatu do patriarchatu" (Wydawnictwo TRIO);
- Leszek Moczulski - za książkę "Narodziny międzymorza" (Wydawnictwo BELLONA).

Kategoria monografii naukowych

Nagroda I stopnia:
- Piotr M. Majewski - za książkę "Niemcy Sudeccy 1848-1948. Historia pewnego nacjonalizmu" (Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego).

Dwie nagrody II stopnia:
- Piotr Kroll - za książkę "Od ugody Hadziackiej do Cudnowa. Kozaczyzna między Rzecząpospolitą a Moskwą w latach 1658-1660" (Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego);
- Grzegorz Miernik - za książkę "My" i "Oni". Społeczeństwo Kielecczyzny i stalinowski system władzy (Wydawnictwo Akademii Świętokrzyskiej).

Wyróżnienie:
- Tomasz Stryjek - za książkę "Jakiej przeszłości potrzebuje przyszłość? Interpretacje dziejów narodowych w historiografii i debacie publicznej na Ukrainie 1991-2004" (Instytut Studiów Politycznych PAN, Oficyna Wydawnicza Rytm).

Kategoria edytorska

Nagroda I stopnia:
- Wydawnictwo DiG za edycję książki Ewy Łomnickiej-Żakowskiej "Grafika polska XVIII wieku".

Nagrodę II stopnia:
- Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Wydawnictwo Bernardinum za edycję książki Janusza Tondela "Inkunabuły w zbiorach Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie".

Nagrodę III stopnia:
- Wydawnictwo DEMART za edycję książki "Legenda Legionów".

Dwa wyróżnienia:
- Oficyna Wydawnicza RYTM za edycję książki Wilma Hosenfelda "Staram się ratować każdego". Życie niemieckiego oficera w listach i dziennikach;
- Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora i Przedsiębiorstwo Wydawniczego Rzeczpospolita za edycję książki "200 dni Napoleona".

Kategoria Varsaviana

Nagroda I stopnia:
- Artur III Nadolski - za książkę "Pani Chłodna (opowieść o warszawskiej ulicy)" (Wydawnictwo BELLONA).

Dwie nagrody II stopnia:
- Małgorzata Klasicka - za książkę "Kobiety powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej (1944-1945)" (Centralne Muzeum Jeńców Wojennych  w Łambinowicach - Opolu);
- Tomasz Mościcki - za książkę "Kochana Stara Buda. Teatr Qui-Pro-Quo" (LTW, Fundacja Historia i Kultura).

Wyróżnienie:
- Stanisław F. Ozimek - za książkę "Media Walczącej Warszawy" (Fundacja "Warszawa Walczy 1939-1945").

Nagroda Klio została ustanowiona w 1996 roku przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. Jest ona przyznawana corocznie polskim autorom i wydawcom, którzy najlepiej przyczynili się poprzez swoje publikacje do popularyzacji historii i literatury.

XVII Targi Książki Historycznej odbywają się w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa. Wstęp na wszystkie imprezy towarzyszące Targom jest bezpłatny.

Porozumienie Wydawców Książki Historycznej/M.W.