Autor: Daniel Zielaskiewicz

 

  1. PAWEŁ ZAWADZKI

W 2016 roku produkcja polskich seriali weszła na światowy poziom m.in. dzięki realizacji „Belfra”. Mała miejscowość, tragiczna śmierć uczennicy i nowy nauczyciel (w tej roli Maciej Stuhr), który zaczyna interesować się sprawą i prowadzić własne śledztwo. A w drugim sezonie dzieje się jeszcze więcej!

  1. PANNA STACY

Mimo że serial „Ania, nie Anna” z 2017 roku opowiada głównie perypetie związane z bujającą w obłokach Anną Shirley, przedstawia również kreacje nauczycieli we współczesny sposób. Teddy Phillips , znany z lektury „Ani z Zielonego Wzgórza” jako surowy nauczyciel, w ekranizacji został przedstawiony jako wrażliwy i ukrywający swoją homoseksualność mieszkaniec konserwatywnego miasteczka. Tymczasem Panna Stacy w świecie Avonlea jest ewenementem – jeździ na motorowerze, nosi spodnie, a w dodatku nie ubiera gorsetu. Pokazuje, że można żyć według własnych zasad.

  1. WALTER WHITE

Ciekawa osobowość nauczyciela nie zawsze musi iść w parze z jego kompetencjami. Wypalony zawodowo Walter White z „Breaking Bad” jest tego najlepszym przykładem. Pokazał, że umiejętności nabyte przez lata doświadczeń w roli nauczyciela można spożytkować także w zgoła odmienny sposób. A że nie jest legalny? Cóż, ważne, że można się znowu realizować.

  1.  AMBROŻY KLEKS

Kultowa postać stworzona przez Jana Brzechwę w 1946 roku, której młodsi widzowie mogą nie pamiętać. Opiekuje się grupą chłopców w Akademii przy ulicy Czekoladowej, gdzie dzień zaczyna się prysznicem z dodatkiem soku, wszyscy mają przyczepiane piegi, a z ogrodu można dostać się do innych bajek. Marzyliście o zajęciach z kleksografii albo nauce leczenia chorych sprzętów?

  1. PROFESOR ALBUS DUMBLEDORE

Brytyjska wersja ekstrawaganckiego Pana Kleksa. Dyrektor w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart w książkach o przygodach Harry`ego Pottera. Słynął z dużego dystansu do siebie samego i zaskakujących pomysłów. Gdyby każdy belfer miał w sobie tyle wyrozumiałości i empatii w stosunku do uczniów, chyba nikt nie narzekałby na ranne wstawanie do szkoły.

  1. JOHN KEATING

Kolejna postać nauczyciela, o której marzyły pokolenia. Belfer, który stawał na ławce recytując wiersz, wierzył w hasło „carpe diem”, a przede wszystkim – w młodych ludzi. Jeden z najbardziej inspirujących i wzruszających dydaktyków w historii kina. W tej roli nieodżałowany Robin Williams.

  1. ADAM MIAUCZYŃSKI

Wielu belfrów z pewnością rozumie dylematy Adasia Miauczyńskiego, który podczas lekcji języka polskiego z utęsknieniem błądził wzrokiem po klasie w poszukiwaniu kogoś, kto zainteresuje się tematem „Stepów Akermańskich”. Kultowa rola Marka Kondrata w „Dniu Świra”, z którą wciąż może utożsamiać się wielu nauczycieli zmagających się codziennie z brakiem atencji.

  1. ELIZABETH HALSEY

Trudno jest uczyć dzieci kiedy głowa niemiłosiernie boli od kaca. Z tym problemem zmagała się grana przez Cameron Diaz Elisabeth w „Złej kobiecie”. Gdy dołożymy do tego absolutny brak wiedzy na temat programu nauczania, otrzymujemy antywzór nauczycielki. Na szczęście istnieją materiały dydaktyczne na DVD!

  1. DEWEY FINN

Było już o chemiku, który stracił pasję nauczania, zatem teraz czas na rockmana, odnajdującego się w roli nauczyciela muzyki. „Szkoła rocka” to jeden z najpopularniejszych filmów dla młodzieży ze znakomitą rolą Jacka Blacka jako belfra z misją. Motywuje, wspiera i zawsze można na niego liczyć. No, prawie zawsze…

  1. KEVIN PORTER

Czasami postać nauczyciela bądź pedagoga, którym jest Kevin Porter w serialu oraz książce „Trzynaście powodów” służy do ukazania funkcjonowania całej szkoły. Wstrząsająca historia samobójstwa młodej dziewczyny, która składnia do refleksji, czy nauczyciele i dyrekcja jako instytucja mogli zapobiec tej tragedii. Ku przestrodze, że szkoła, to nie tylko miejsce wkuwania dat na pamięć.