Komfort cieplny można zapewnić sobie na wiele sposobów. W polskich warunkach, wraz z nadejściem zimy, konieczne jest skorzystanie z systemu ogrzewania, aby osiągnąć optymalną temperaturę w domu czy mieszkaniu. Pomóc może również właściwie wykonana izolacja, wstawienie podwójnych szyb okiennych, czy dogrzewanie pomieszczenia przy pomocy piecyka gazowego lub elektrycznego.  

Jeśli jednak poszukujesz sposobu, by skutecznie i równomiernie dogrzać mieszkanie w sezonie, gdy ogrzewanie miejskie jest jeszcze wyłączone, lub po prostu nie zadowala cię wydajność istniejącego systemu grzewczego, możesz skorzystać z tego termowentylatora. Wystarczy wstawić to niewielkie, mobilne urządzenie do niedogrzanego pomieszczenia, by momentalnie podnieść temperaturę powietrza. Jeśli dobrze je dobierzesz, możesz liczyć na maksymalną wydajność za niewielką cenę. Rodzajów termowentylatorów jest na rynku sporo – warto więc poznać właściwości i zalety każdego z nich, aby wybrać najbardziej dopasowany do swoich potrzeb model.

Jak wybrać termowentylator? Zanim przejdziemy do wskazówek, przyjrzyjmy się krótko samej konstrukcji tego urządzenia.

 

Termowentylator ceramiczny CAMRY CR 7720

 

Termowentylator – jak działa?

Termowentylator jest kompaktowym (przenośnym lub przymocowanym na stałe, na przykład do ściany) elektrycznym grzejnikiem niewielkich rozmiarów wyposażonym w grzałkę. Emituje on ciepło i wykorzystywany jest we wnętrzach wymagających dogrzania. Ciepło generowane przez wspomnianą grzałkę zostaje rozprowadzone za pomocą wbudowanego w urządzenie wentylatora. Ogrzewa w ten sposób równomiernie powietrze i podnosi odczuwalną temperaturę. 

Termowentylator – gdzie możesz go stosować?

Termowentylatory umieszcza się w pomieszczeniach wymagających dogrzania – najczęściej w łazience, ale także w każdym zamkniętym pomieszczeniu, w którym aktualnie przebywasz. Zapotrzebowanie na takie urządzenia zależy przede wszystkim od wydajności energetycznej mieszkania. Najczęściej wykorzystuje się je właśnie w łazienkach, które szybciej się wychładzają ze względu na wykorzystanie ceramicznych płytek. Chodzenie po zimnej podłodze nie jest ani przyjemne, ani zdrowe dla organizmu, a wychodząc z wanny wypełnionej gorącą wodą wprost na zimno łatwo o przeziębienie. Dzięki termowentylatorowi możesz zaradzić temu problemowi. Szybko zwiększy on temperaturę w pomieszczeniu, stwarzając w łazience idealne warunki do wzięcia prysznica czy kąpieli.

Trzeba jednak pamiętać, że termowentylator łazienkowy musi być odporny na działanie wilgoci, a jego obudowa – zabezpieczona przed napływem wody. Tylko w ten sposób zastosowanie urządzenia będzie stuprocentowo bezpieczne, bez ryzyka wywołania zwarcia czy porażenia prądem. Sprzęty przeznaczone do łazienek zazwyczaj są specjalnie oznaczone, dzięki czemu możesz łatwo je odróżnić od pozostałych.

 

Termowentylator BLAUPUNKT FHD501, 2000 W

 

Rodzaje termowentylatorów – na który się zdecydować?

Termowentylatory dzielimy przede wszystkim ze względu na konstrukcję i sposób użytkowania. Na rynku można znaleźć między innymi urządzenia ścienne i stojące. Termowentylator ścienny możesz przytwierdzić na stałe do ściany, aby zminimalizować ilość zajmowanego przez sprzęt miejsca. To świetne rozwiązanie do niewielkich mieszkań, gdzie każdy centymetr wolnej przestrzeni ma duże znaczenie. Urządzenie stojące jest bardziej mobilne – można przenieść je do innego pomieszczenia, w którym aktualnie przebywamy lub po prostu przestawić. Ich wadą jest jednak to, że zajmują miejsce na podłodze, szafie lub biurku. Łatwiej je również strącić lub przewrócić.

 

Termowentylator do kontaktu regulowany z grzałką ceramiczną LTC czarny

 

Innym kryterium, zgodnie z którym dzieli się wentylatory, jest obecność przewodów. Tradycyjne urządzenia przewodowe dominują na rynku, choć możesz wybrać również termowentylator bezprzewodowy. W takim wypadku urządzenie zakończone jest wypustką, którą umieszcza się bezpośrednio w gniazdku. Urządzenia bezprzewodowe mogą być również zasilane na baterie, co jest wygodnym rozwiązaniem na przykład w podróży. Do użytku domowego polecamy jednak raczej modele, które można podłączyć do sieci.

Jaki termowentylator kupić? Wskazówki

Wybierając termowentylator, warto mieć na uwadze kilka istotnych parametrów. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń elektrycznych do codziennego użytku, przy zakupie wentylatora bardzo istotnym wskaźnikiem jest moc urządzenia. To od niej zależy, czy twój sprzęt będzie chodził na wysokich obrotach. Im większe urządzenie, tym wyższa oczywiście powinna być moc. Minimum w przypadku niewielkich termowentylatorów to 600 W. Jeśli zależy ci na maksymalnej wydajności, warto celować raczej w urządzenia o mocy powyżej 1500 W.

 

Elektryczny TERMOWENTYLATOR Ceramiczny EKO 2w1 NAWILŻACZ POWIETRZA 2000W Grzejnik FARELKA+Pilot - YOER Misto FHH01W

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

#1 Obudowa

Wentylatory stojące można przez przypadek popchnąć i przewrócić, dlatego solidna obudowa to w ich przypadku podstawa. Sam plastik może nie być wystarczający – jest to materiał podatny na pęknięcia i obicia.  Dlatego też warto wybrać model, który posiada zabezpieczenie przed przewróceniem. Dobrze jest zwrócić również uwagę na design, tak, aby urządzenie ładnie komponowało się z aranżacją wnętrza. Wiele modeli na rynku, jak na przykład TROTEC TFC 220E, zaprojektowanych jest w sposób minimalistyczny, dzięki czemu z łatwością wpasujesz je w nowoczesny styl pomieszczenia.

 

Termowentylator TROTEC TFC 220E

 

#2 Zdalne sterowanie

Jeśli zależy ci na maksymalnej wygodzie, warto zastanowić się nad zakupem termowentylatora wyposażonego w pilot. Dzięki niemu możesz sterować urządzeniem bez ruszania się z miejsca. Takie rozwiązanie oferuje między innymi marka Adler w modelu AD 7723.

 

Termowentylator ceramiczny ADLER AD 7723

 

#3 Możliwość regulacji

Obecność różnych trybów to bardzo istotne udogodnienie, które pomaga w zwiększeniu wydajności urządzenia. Zamiast osobno ustawiać parametry, warto wybrać jeden ze stosowanych trybów – na przykład energooszczędny czy komfortowy. Niektóre urządzenia, jak farelka ProfiCare PC-HL 3086, umożliwiają również regulację natężenia nawiewu, co jest bardzo przydatną funkcją.

#4 Termostat

Często termowentylatory wyposażone są w funkcję termostatu, dzięki czemu możesz wykorzystać je do utrzymywania stałej temperatury w pomieszczeniu. Termowentylator z termostatem dostosowuje się do warunków – termostat sprawia, że strategia grzania automatycznie dopasowywana jest do panującej we wnętrzu temperatury. Niektóre urządzenia mogą pełnić dwie funkcje - grzać oraz schładzać powietrze w pomieszczeniu, w zależności od zapotrzebowania. Jest to dobry wybór dla osób, które chcą wykorzystywać urządzenie przez cały rok.

Termowentylator to przydatne urządzenie, które może znacząco zwiększyć twój komfort cieplny. Jeśli szukasz sprzętu, który w wydajny sposób uzupełni tradycyjne ogrzewanie, wybierz najlepszy dla siebie model, kierując się naszymi wskazówkami!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock