Szydełkowanie dla początkujących: niezbędne artykuły

Przed przystąpieniem do nauki robótek ręcznych z wykorzystaniem włóczki należy skompletować wszystkie najbardziej podstawowe artykuły. Choć w sprzedaży, można znaleźć także gotowy zestaw do szydełkowania dla początkujących, warto wiedzieć, jakie produkty powinny się w nim znaleźć. Zwłaszcza że dostępne w pakietach kolory włóczek nie zawsze muszą odpowiadać gustowi przyszłego mistrza szydełka. O zakupie czego nie można zapomnieć?

Empik DIY

  • Włóczki – należy przy tym pamiętać, że ich wybór jest naprawdę ogromny, a motki różnią się nie tylko objętością i kolorem, ale przede wszystkim rodzajem materiału. Dzielą się na:
    • włóczki naturalne, pochodzenia zwierzęcego: wełna owcza – szetlandzka, merynosów, kozia – moher, kaszmir, z alpaki, królicza, jedwab lub pochodzenia roślinnego – len, bawełna, bambus
    • oraz syntetyczne: akryl, poliester, mieszane.

Różnią się poziomem wytrzymałości i miękkości - dla przykładu, bawełniana należy do wyjątkowo trwałych, a wełna merynosów jest bardzo delikatna, miła w dotyku i pozbawiona efektu „gryzienia”. Przede wszystkim jednak poszczególne materiały mogą uczulać – jak na przykład wełna owcza ze względu na pokrywającą ją lanolinę (naturalny wosk).

DIY poradnik

Na sam początek jednak, przy założeniu, że szydełkujący nie ma żadnych uczuleń materiałowych, można kierować się wyborem:

    • wełna naturalna – odpowiednie do szydełkowania ubrań ze względu na dobrą termoregulację i przepuszczalność powietrza,
    • włóczki syntetyczne – tańsze, ale przeznaczone raczej do tworzenia podkładek pod kubki, zabawek czy toreb. Na ubrania nadają się gorzej ze względu na ograniczoną przepuszczalność powietrza i słabą termoregulację.
  • Szydełka – dostępne są w różnych wersjach rozmiarowych, a te dobiera się pod włóczkę. Na banderoli zawsze wskazany jest sugerowany rozmiar i na początku warto właśnie nim się kierować, zanim szydełkujący wyczuje, w jakich połączeniach pracuje mu się najwygodniej. Należy jednak pamiętać, że grubość ma znaczenie pod względem wyglądu robótki; im większe szydełko, tym luźniejsza i bardziej miękka będzie robótka. Warto z góry wyposażyć się w kilka rozmiarów – do najbardziej popularnych należą 6 mm, 4 mm i 3 mm.

Szydełkowanie zestaw na start

  • Znaczniki – przydadzą się zarówno na początku przygody z szydełkowaniem, jak i na bardziej zaawansowanym poziomie. Służą do oznaczania konkretnych fragmentów (np. tego, do którego trzeba jeszcze wrócić) i są pomocne przy liczeniu rzędów robótki czy przerywaniu pracy – umożliwiają zahaczenie o końcówkę włóczki, tak, by się nie spruła.
  • Ostre nożyczki krawieckie – niezbędne do sprawnego przecinania włóczki bez jej nadrywania czy szarpania.

Szydełkowanie magazyn

Jak zacząć szydełkować?

Opisanie całego procesu tworzenia pierwszej robótki jest materiałem na wielostronicowy kurs DIY. Chcąc dowiedzieć się, jak zacząć szydełkować, warto posłużyć się tematycznym magazynem, ebookiem czy książką instruktażową. Warto przy tym pamiętać, że w sieci, a przede wszystkim na YouTube, dostępnych jest sporo darmowych tutoriali wprowadzających do świata włóczki i szydełka.

Pod hasłem szydełkowanie dla początkujących z całą pewnością znajdziesz wiele inspirujących kanałów, które za rękę przeprowadzą cię przez pierwsze sploty i wzory. Jednak, ujmując temat najbardziej ogólnie, można wskazać kilka najważniejszych kroków:

Wybierz swoje pierwsze dzieło

Zastanów się nad tym, co chcesz wyszydełkować jako pierwsze. Oczywiście biorąc pod uwagę, że będzie to twoja pierwsza praca, nie powinna być więc zbyt duża i skomplikowana – tak, by się nie zrazić. Do prostszych i polecanych na początek rodzajów prac należą przede wszystkim:

  • Szaliki – o prostym kształcie,
  • podkładki pod kubki – niewielkie, idealne do ćwiczeń,
  • biżuteria – naszyjniki, bransoletki, kolczyki.

Szydełkowanie dla początkujących

Dobierz materiały do rodzaju dzieła

Jak wspomnieliśmy wcześniej, do różnych rodzajów prac wykorzystuje się inne włóczki i szydełka – czy to ze względu na ich termoregulację, czy grubość. Bardzo cienkie, przeznaczone są do szczegółowych splotów, niewątpliwie wymagają więc pewnego doświadczenia w obsłudze szydełka.

Nie przejmuj się niepowodzeniami

Pamiętaj, że twoja pierwsza praca nie tylko może nie być idealna, ale wręcz nie bardzo będzie przypominać założony kształt. Nie musisz obawiać się o stratę materiału w takiej sytuacji; robótkę bez większego problemu rozprujesz, dzięki czemu użyjesz włóczki kilkukrotnie.

Szydełko ozdoby i dekoracje

Koniecznie sprawdź najbardziej podstawowe ściegi

Obejrzyj je we wspomnianych wyżej tutorialach na YouTube lub poszukaj graficznych instruktaży poszczególnych splotów. Te, z którymi na samym początku warto się zapoznać, to:

  • półsłupki,
  • słupki,
  • słupki podwójne,
  • słupki potrójne,
  • pikotki,
  • oczka zwrotne,
  • oczka łańcuszka,
  • pęczki.

Szydełkowanie dla początkujących to więc przede wszystkim stałe poszukiwanie inspiracji. Warto testować różne źródła informacji, począwszy od blogów promujących rękodzieło, przechodząc przez tematyczne filmy instruktażowe i kończąc na książkach czy czasopismach dla miłośników robótek. Warto także dodać się do grup społecznościowych, np. na Facebooku, które zrzeszają osoby zainteresowane szydełkowaniem. Sprawdź, jak wiele cennych rad możesz w nich znaleźć!

Więcej porad znajdziesz w artykułach z działu DIY.

zdjęcie okładkowe: źródło shutterstock.com