Jakie zastosowanie mają szlifierki Makita? 

W zdecydowanej większości użytkownicy takich sprzętów wykorzystują je do przecinania elementów metalowych, kamienia i betonu. Służą do tego cienkie tarcze z przeznaczeniem do wykonywania precyzyjnych prac. Szlifierka kątowa Makita sprawdza się też świetnie w oczyszczaniu i polerowaniu powierzchni, szczególnie wtedy, gdy posiada płynną regulację obrotów. W modelach bez tej funkcji łatwiej o przepalenie materiału lub wyrwanie narzędzia z dłoni majsterkowicza.

Przeznaczenie modelu w dużej mierze uzależnione jest od jego wielkości, mocy i zastosowanej tarczy. Najmniejsze egzemplarze o mocach poniżej 1000 W i zasilane akumulatorów najczęściej służą do przydomowych zadań np. wycinania wystających gwoździ z desek. Trudno jest nimi realizować bardziej wymagające prace, chociażby ciąć kostkę brukową lub beton. Oczywiście okazjonalne używanie małej szlifierki w ten sposób nie będzie nadużyciem. Jednak do ciężkich robót szczególnie brukarskich i budowlanych zaleca się dwuręczne kątówki o mocy zbliżonej do 2000 W i obsługujące tarcze o wymiarach 180 i 230 mm.

 

Dom i ogród: Szlifierki i strugi

 

Sposoby zasilania elektrycznych szlifierek Makita 

Do użytku domowego w zupełności wystarczy średniej mocy sieciowa kątówka Makita. Można nią przeciąć naprawdę sporej grubości elementy i nie martwić się o naładowanie akumulatorów. Jeżeli sprzęt nie będzie używany regularnie, baterie mogą z czasem tracić na wytrzymałości. Poza tym egzemplarze na kablu to tańsze rozwiązanie. W sporadycznym użytku domowym w zupełności wystarczą.

Z drugiej strony wersje akumulatorowe zapewniają nieosiągalną dla egzemplarzy sieciowych mobilność. Jeżeli baterie są naładowane, sprzęt gotowy jest do użycia w zasadzie natychmiast. Podczas pracy nie musisz obawiać się o to, że iskry spadną na przedłużacz, albo co gorsza, że znajdzie się on na linii cięcia. Posługiwanie się tym typem sprzętu jest więc wygodniejsze i przypomina nieco manewrowanie wiertarko-wkrętarką Makita. Szlifierki akumulatorowe mają jednak ten mankament, że nagle może zabraknąć im zasilania i będziesz zmuszony przerwać pracę, żeby naładować baterię. Moc urządzenia może też nie wystarczyć na przecięcie czegoś grubego i twardego.

Jaka moc szlifierki kątowej będzie odpowiednia? 

Cena ma bardzo duży związek z jakością sprzętu. Nie można więc się dziwić, że najlepsze oferty (obejmujące najmocniejsze jednostki) są często z wyższych półek cenowych. A więc, czy jest coś złego w wyszukiwaniu najtańszych urządzeń? Prawdopodobnie nie, jednak pamiętaj, że takie elektronarzędzia mogą mieć bliżej nieokreśloną wytrzymałość, nie mówiąc już o dostępie do części zamiennych.

Do domowych zastosowań w zupełności wystarczy nie najmocniejsza Makita. Szlifierka kątowa z przedziału mocy 600-1000 W z pewnością się sprawdzi, najprawdopodobniej ze sporym zapasem. Oczywiście na rynku są mocniejsze model, jednak w amatorskim użytkowaniu ich potencjał będzie niewykorzystany, a co za tym idzie, kwota zapłacona za sprzęt po prostu się nie zwróci.

Propozycje najciekawszych szlifierek kątowych Makita 

Poniżej zestawiono kilka świetnych elektronarzędzi marki Makita. W zasadzie każda z nich jest godna uwagi, jednak szukając urządzenia do amatorskiego wykorzystania, warto przyjrzeć się szczególnie pierwszemu modelowi.

Sieciowa szlifierka kątowa MAKITA GA5030R 

Prezentowana szlifierka kątowa Makita GA5030R charakteryzuje się bardzo poręczną obudową umożliwiającą manewrowanie nią jedną ręką. Moc urządzenia to 720 W, co powoduje, że świetnie sprawdzi się większości amatorskich i półprofesjonalnych zadaniach. Na szczególną uwagę zasługują dwa pierścienie uszczelniające łożysko kulkowe i zapobiegające w ten sposób dostawanie się do wewnątrz zanieczyszczeń powstałych na skutek pracy urządzenia. Dla zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania zaimplementowano system anti-restart, który uniemożliwia przypadkowe włączenie szlifierki po nagłym podpięciu jej do zasilania.

 

Szlifierka kątowa MAKITA GA5030R

 

Profesjonalna szlifierka kątowa MAKITA 9565CVR 

Propozycja szczególnie dla tych, którzy poszukują niezwykle mocnej i jednoręcznej szlifierki. Silnik 1400 W pozwala przecinać najtwardsze materiały np. stal zbrojeniową, czy beton. Model ten został wyposażony w unikalny system SJS, który ma za zadanie łagodzić drgania podczas rozruchu narzędzia. Aby zachować stałą prędkość pod różnym obciążeniem, wykorzystuje dedykowany system elektroniczny zapewniający stabilizację obrotów. Makita 9565CVR dodatkowo posiada funkcję anti-restart zapobiegającą przed przypadkowym uruchomieniem szlifierki.

 

Szlifierka kątowa MAKITA 9565CVR

 

Akumulatorowa szlifierka kątowa MAKITA DGA506ZJ 

Pierwsza w zestawieniu bateryjna kątówka Makita. Model zasilany akumulatorem 18 V i pracujący dzięki bezszczotkowemu silnikowi BLDC. Technologia XPT, w jakiej została wykonana szlifierka, zapobiega przed przedostawaniem się do środka pyłu i kurzu. Niezwykle smukła i wygodna rękojeść umożliwia pewny chwyt szlifierski. Propozycja przeznaczona głównie dla tych, którzy posiadają akumulator i ładowarkę serii LXT 18 V.

 

Szlifierka kątowa MAKITA DGA506ZJ

 

Mocna szlifierka kątowa MAKITA GA9020RF 

Egzemplarz przeznaczony szczególnie dla osób potrzebujących niezawodnego, mocnego i przystępnego cenowo urządzenia. Szlifierka kątowa Makita GA902RF ma silnik o mocy 2 200 W, który rozpędza tarczę 230 mm do prędkości 6 600 obr./min. Aby opanować kątówkę, zastosowano w niej system ograniczenia prędkość rozruchowej. Powłoka wirnika i izolacja stojana zostały wykonane tak, by maksymalnie ograniczyć dopływ pyłów do wnętrza. Dlatego prezentowana szlifierka świetnie sprawdzi się nawet w najtrudniejszych warunkach pracy.

 

Szlifierka kątowa MAKITA GA9020RF

 

Zdecydowanie wszystkie z widocznych powyżej propozycji można polecić ze względu na wygodę pracy, wytrzymałość i niezawodność. Szczególnie pierwszy model może posłużyć w przydomowych pracach, pozostałe sprawdzą się w ciągłej pracy wymagającej sporej mocy.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock