Poziomica skrzynkowa – niezawodny klasyk

Poziomicą mogą posługiwać się nie tylko zawodowcy, ale też osoby, które często podejmują się drobnych prac budowlanych, wymagających wysokiej precyzji działania. Sprawdzi się również podczas prac stolarskich i wielu innych zadań, przy których ustalenie dokładnego poziomu czy pionu ma ogromne znaczenie – jak choćby w przypadku pozornie prostego zawieszenie półki czy telewizora na ścianie.

Choć narzędzia te mają różne rodzaje, w rankingu poziomic to właśnie klasyczny model poziomy ma charakter uniwersalny, bez względu na umiejętności budowlano-montażowe osoby, która go używa.

Poziomica skrzynkowa polega prawidłowym wyznaczeniu poziomej lub pionowej płaszczyzny za pomocą konstrukcji przypominającej dużą linijkę z wbudowanymi pojemniczkami, w których znajduje się ciecz (najczęściej alkohol), z dodatkiem kontrastowego barwnika, zwanego libellą.

W płynie znajduje się z kolei wyraźnie widoczny pęcherzyk powietrza, który pływa po jego powierzchni , przesuwając się na skutek przechylenia poziomicy. Gdy jest ustawiona idealnie prosto - w pionie, albo w poziomie, pęcherzyk znajduje się na samym środku pojemniczka. Aby jego określenie nie wymagało długiego wpatrywania się w długość pojemnika, producenci wyznaczają zwykle środek przy pomocy dwóch kresek. Kiedy pęcherzyk zatrzyma się dokładnie pomiędzy nimi, uznaje się, że poziomica jest ustawiona idealnie prosto.

 

Poziomica STANLEY i-beam, 600 mm

 

Jaka poziomica będzie najlepsza w domowych warunkach?

W domu najlepiej sprawdzi się poziomica skrzynkowa, czyli opisana w poprzednich akapitach. Jest uniwersalna, a jej obsługa bardzo intuicyjna, dzięki czemu może z niej korzystać nawet osoba, która remontami zajmuje się wyłącznie amatorsko. Jej dokładność pozostaje na tyle dobra, że zdecydowanie sprawdzi się przy wszystkich mniej skomplikowanych pracach związanych z mieszkaniem czy ogrodem.

Sprawdzi się np. przy potrzebie zawieszenia w salonie dużego lustra lub przy wymianie podłogi, czyli podczas kładzenia płytek czy paneli. Dzięki libelli łatwo stwierdzić, czy podłoga jest równa na tyle, by móc położyć na niej odpowiedni materiał – a zaznaczone miejsca powieszenia lustra będą idealne. Poziomica skrzynkowa jest trwała i sztywna, a niektóre modele mają kilka różnych libelli, przez co jeszcze dokładniej sprawdzisz, czy aby na pewno poziom bądź pion w danym miejscu jest odpowiedni do wykończenia prac remontowych.

 

Magnetyczna poziomica STANLEY, 800 mm

 

Jaką poziomicę wybrać – długą czy krótką?

Producenci oferują wiele różnych długości i szerokości narzędzia – od krótkich, a zatem bardzo kompaktowych i lekkich, po ich cięższe i mniej poręczne wersje. Pierwszy rodzaj sprawdzi się przy wykonywaniu takich pomiarów, jak poziom zawieszenia kółek w szafie. Z kolei długa poziomica skrzynkowa będzie lepsza do większej przestrzeni – ustalaniu poziomu równości podłogi czy ściany.

Jeżeli na co dzień nie zajmujesz się majsterkowaniem, to krótka poziomica zdecydowanie wystarczy, by móc precyzyjnie wykonywać drobniejsze prace. Szczególnie że wraz z długością poziomicy rośnie też jej cena, planując zatem raczej sporadyczny użytek, nie ma sensu przepłacać, a później głowić się z przechowywaniem długiego narzędzia.

Z kolei domowe „złote rączki” doceniają większe modele za ich wyższą wagę, która zdecydowanie ułatwia precyzyjne mierzenie równości danego terenu – waga poziomicy „rośnie” bowiem wraz z jej długością. Godna uwagi jest np. bardzo dobrze wyważony metalowy model skrzynkowy STANLEY 2000 mm, której dodatkowy atut to magnetyczna obudowa umożliwiająca zawieszenie jej na ścianie garażu przy pomocy samych magnesów.

 

Poziomica skrzynkowa STANLEY classic, 400 mm

 

Na co jeszcze zwracać uwagę, wybierając poziomicę skrzynkową?

Chcąc uzyskać jak najdokładniejsze pomiary, warto wybrać poziomnicę wyposażoną w więcej niż jedną libelkę. Zazwyczaj te dodatkowe zostają umiejscowione po bokach poziomicy. Dzięki temu możesz wypoziomować pęcherzyk powietrza w każdej z nich idealnie pośrodku, zyskując w ten sposób jeszcze bardziej precyzyjny wynik pomiaru. Gdy z kolei jedna libella ustawiona jest poziomo względem samej poziomicy, a druga pionowo, to weryfikuje ona jednocześnie równość w obu tych kierunkach, co sprawdzi się przy składaniu mebli czy remontowaniu ścian.

Niemniej istotna jest oczywiście dokładność narzędzia, którą wskazuje producent danego modelu. Parametr ten podawany jest w milimetrach i z reguły nie jest to duża liczba, jednak nawet 1 mm różnicy może mieć ogromne znaczenie w przypadku niektórych prac budowlanych. Dobrym wyborem będzie też poziomica wyposażona w osłony absorbujące wstrząsy, co uchroni cię przed wyjechaniem narzędziem poza obszar, na którym się znajduje.

 

Poziomica torpedo VOREL, 230 mm

 

Poziomice i inne niezbędne sprzęty do twojego garażu znajdziesz w naszym asortymencie. Porównaj ze sobą kilka modeli i wybierz ten, który idealnie odpowiada twoim potrzebom.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dom i ogród.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock