Pościel antyalergiczna — dlaczego warto się na nią zdecydować?

Pościel antyalergiczna to dość szerokie pojęcie, którym określa się kilka typów kołder i poduszek. W zależności od wybranego wariantu, można rozróżnić pościel przeznaczoną dla osób ze zdiagnozowaną alergią oraz dla osób zdrowych, używających jej profilaktycznie. Ta druga, nazywana też pościelą hipoalergiczną, nie jest polecana alergikom, ponieważ nie zwalcza aktywnie roztoczy. Wykonana jest jednak z bezpiecznych materiałów, niewywołujących uczuleń i podrażnień skóry.

Dla osób chorujących na alergię najlepsze będą te dwa rodzaje pościeli:

  • antyalergiczna — zastosowanie materiałów aktywnie przeciwdziałających rozwojowi alergenów sprawia, że antyalergiczne kołdry i poduszki są odporne na powstawanie pleśni i gromadzenie się kurzu,
  • antyroztoczowa — pościel dla osób ze stwierdzoną alergią na roztocza. Dzięki wykorzystaniu surowców o właściwościach zapobiegających rozwojowi roztoczy kołdra przeciwroztoczowa to skuteczna broń w walce z alergią.

Właściwości pościeli antyalergicznej — na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim pościel musi być dobrana do indywidualnych potrzeb osoby chorej i stopnia natężenia alergii. Przeglądając oferty kołder i poduszek antyalergicznych naszą szczególną uwagę powinny przyciągnąć te produkty, które wykonane zostały z wysokiej jakości oddychających materiałów niepowodujących uczuleń, jak jedwab, sztuczny puch silikonowy czy włókno poliestrowe. Najlepiej, jeśli wypełnienie otoczone jest bawełnianym poszyciem, co zapewni trwałość i odpowiednią cyrkulację powietrza.

Dostępne są lekkie kołdry do użytkowania podczas ciepłych miesięcy oraz grubsze, które zapewniają komfort cieplny zimą. Możesz też wybrać modele całoroczne. Wybierając pościel dla siebie zwróć koniecznie uwagę na jej rozmiar i dopasuj go do wielkości łóżka.

Kołdry i poduszki antyalergiczne — jaki rodzaj wypełnienia wybrać?

Najlepsze właściwości antyalergiczne ma pościel z wkładem syntetycznym. Korzystne działanie posiadają szczególnie kołdry i poduszki z wypełnieniem:

  • silikonowym — nie chłoną wilgoci, są przewiewne, trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Pościel z wkładem silikonowym, można prać w pralce w wysokiej temperaturze. Jest to niezwykle istotna zaleta ułatwiająca pozbycie się roztoczy, ponieważ giną one już w 55 stopniach Celsjusza. Dużą sprężystość i wytrzymałość wypełnienia silikonowego wpływa na komfort spania w takiej pościeli;

  • poliestrowym — są bardzo lekkie i sprężyste. Kołdry poliestrowe są cieńsze od tych silikonowych, ale, podobnie jak one, dobrze znoszą pranie w wysokich temperaturach. Dzięki świetnym właściwościom wentylacyjnych kołdra poliestrowa zapewnia wysoką higieniczność;
  • jedwabnym — wyróżniają się przyjemną miękkością, ale przede wszystkim nie gromadzi się na nich kurz. Z tego powodu są one jedną z opcji do wyboru, gdy masz alergię na roztocza kurzu domowego. Kołdry i poduszki z tym naturalnym wkładem nie należą jednak do najtańszych. Nie można ich prać w pralce, wymagają czyszczenia chemicznego. Mimo to są godne polecenia ze względu na walory znajdujące uznanie wśród alergików, czyli lekkość, delikatność włókien, właściwości hipoalergiczne i antystatyczne.

Pościel antyalergiczna dla dzieci — najlepsze rodzaje kołder dla małego alergika

Z tych samych powodów co w wersji dla osób dorosłych, kołdry silikonowe i te z wypełnieniem jedwabnym warto rozważyć szukając kołdry dla dziecka. Jedne i drugie zapewniają swobodny przepływ powietrza, odprowadzając wilgoć na zewnątrz. Zapobiegają tym samym namnażaniu roztoczy i zmniejszają ryzyko powstania pleśni. Kołdra silikonowa jest jednak bardziej praktyczna, bo można ją często prać w wysokich temperaturach. Jeśli chcesz kupić komplet pościeli antyalergicznej dla swojego dziecka, wybierz produkt wypełniony włókniną silikonową. W sprzedaży znajdziesz także kołdry i poduszki pokryte antyroztoczową tkaniną z włóknem węglowym.

Coraz popularniejsza jest pościel antyalergiczna dla dzieci wykonana z ekologicznych włókien bambusowych. Odznaczają się one wyjątkowymi własnościami termoregulacyjnymi, dzięki czemu skóra dziecka oddycha, a pot jest skutecznie odprowadzany z jej powierzchni. Z tego powodu kołdra bambusowa może pełnić funkcję całorocznego okrycia.

Jaka pościel nie jest polecana dla alergików?

Poszycie kołdry i poduszek nie powinno być wykonane ze sztucznych włókien poliestrowych czy z mikrofibry. Te materiały słabiej od naturalnych przepuszczają powietrze i mogą powodować większą potliwość. Wilgotne środowisko sprzyja natomiast powstawaniu pleśni i rozwojowi roztoczy.

Jeśli chodzi o wypełnienie, to w przypadku alergii, zwłaszcza tej o nasilonym przebiegu, odradza się używania kołdry z naturalnym wkładem w postaci wełny, pierza lub puchu.

Dobra gatunkowo pościel antyalergiczna jest niezbędna dla zdrowia i komfortu alergika niezależnie od jego wieku. Właściwie wybrana kołdra i poduszka umożliwią spokojny sen, eliminując dokuczliwe objawy uczulenia. Przekonaj się, jak pościel dla alergików poprawi jakość odpoczynku i pozytywnie wpłynie na twoje samopoczucie.

Więcej artykułów o produktach do sypialni znajdziesz w dziale Urządzam i dekoruję.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock