Z okazji Festiwalu Gier Planszowych zebraliśmy propozycje polecanych gier planszowych dla dorosłych i dzieci, które pozwolą na spędzanie czasu w atmosferze dobrej zabawy. Współczesne planszówki dzięki zróżnicowanym mechanikom, ciekawym tematom i pomysłowemu wykonaniu pozwalają czerpać wiele radości ze wspólnych rozgrywek. Poniższe gry należą do różnych kategorii, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Część z polecanych planszówek to pozycje typowo familijne, a inne podkręcą spotkanie pełnoletnich przyjaciół. Zapraszamy na przegląd.

„Dixit” – planszowy bestseller

Można odnieść wrażenie, że „Dixit” jest najbardziej polecaną grą planszową na świecie. Znajduje się ona w całej masie zestawień i zna ją każdy gracz. Wynika to z faktu iż mamy do czynienia z bardzo uniwersalną mechaniką zabawy, która korzysta z wyobraźni grających i umożliwia rozgrywkę praktycznie każdemu bez względu na to czy ma doświadczenie w planszówkach.

Podczas zabawy gracze kolejno wcielają się w narratora, który wybiera jedną ze swoich kart i podaje innym skojarzenie. Następnie każdy gracz wręcza narratorowi jedną ze swoich kart, które pasują do skojarzenia. Wszystkie kartoniki zostają wyłożone na stół i grający próbują zgadnąć jaka karta należy do narratora.

 

dixit

 

Zasady „Dixit” są niezwykle proste, ale nie to jest prawdziwą magią stojącą za grą. Ilustracje na kartach są tworzone przez artystów, którzy zadbali o niesamowite detale i iście bajkowy klimat. Na każdej karcie znajdziemy masę inspiracji i nawiązań do różnych dzieł popkulturowych, czy otaczającego nas świata. Jakby tego było mało „Dixit” doczekał się kilku odsłon i całej masy dodatków z nowymi taliami kart.

 

Rebel, gra rodzinna Dixit

 

„Wirus!” – naprawdę zaraźliwa gra karciana

Niektóre planszówki stawiają na tzw. negatywną interakcję, czyli działania graczy polegające na psuciu planów rywali. Taki jest „Wirus!”, który pod postacią niewielkiej talii kart serwuje pełną emocji zabawę. Zadaniem grających jest ułożenie przed sobą organizmu składającego się z 4 zdrowych organów. Zabawa polega na zagrywaniu kart przed siebie lub na organizmy rywali.

Wśród kart znajdują się organy i szczepionki chroniące je przed atakami. Karty wirusów służą do zarażania organów rywali, a specjalne karty pozwalają m.in. na podkradanie organów, zamienianie zdrowych z chorymi, czy kasowanie kart z rąk rywali.

 

wirus

 

„Wirus!” jest karcianką, która mimo prostych zasad budzi wiele emocji. Co więcej kolejne rozgrywki są dość szybkie, a więc błyskawicznie mamy okazję się odegrać. To jedna z gier cierpiących na syndrom jeszcze jednej rozgrywki. W efekcie możecie mieć duży problem z odklejeniem się od niej, co tak naprawdę jest jej wielką zaletą. Dodajmy do tego przyjemne dla oka ilustracje i rozmiar pudełka pozwalający zabrać ten tytuł ze sobą w podróż, czy na piknik.

 

Gra karciana WIRUS MUDUKO

 

„5 Sekund” – szybka gra imprezowa

 

„5 Sekund” jest bardzo prostą grą. Wystarczy, że wymienisz 3 rzeczy wskazane przez kartę. Mogą to być rodzaje mięsa, znani piłkarze, albo zwierzęta na literę K. Jest tylko jeden haczyk, a mianowicie masz na to zaledwie 5 sekund! Jeżeli jednemu graczowi się nie uda to kolejny musi podać trzy rzeczy i w ten sposób lecimy w kółeczko. Gra może się wydawać prosta, ale presja czasu nie tylko utrudnia podanie odpowiedzi, ale także generuje całą masę śmiechu.

 

5 sekund

 

Spieszący się gracze potrafią czasami podać naprawdę absurdalne odpowiedzi, co wiąże się z salwami śmiechu. A presję czasu czuć bardzo dobrze, ponieważ w pudełku znajdziemy przyrząd do odmierzania tytułowych 5 sekund. Zamiast na klepsydrę, twórcy postawili na tubę z metalową kulką, która po obróceniu zasuwa po spiralnym torze w dół. Jakby tego było mało we wnętrzu jest gwizdek wydający komiczny dźwięk, gdy kulka wyciska przez niego powietrze. Tej gry po prostu trzeba doświadczyć samemu!

 

Gra towarzyska 5 Sekund Trefl

 

„Great Western Trail: Argentyna” – planszowy symulator hodowcy bydła

Pora na coś dla dojrzałych strategów i ekonomistów, którzy w grze planszowej szukają wymagającej rozrywki. Wśród polecanych gier planszowych nie mogło zabraknąć tytułu dla zaawansowanych graczy.

„Great Western Trail: Argentyna” jest kontynuacją bardzo popularnej gry ekonomicznej o wypasie bydła. Gracze w nowym tytule wcielają się w ranczerów z Argentyny, którzy rozwijają swoje rancza, wspomagają lokalną ludność i infrastrukturę oraz oczywiście hodują krowy.

 

Rebel, Gra Great Western Trail: Argentyna

 

W trakcie rozgrywki należy oprócz rozbudowy infrastruktury pozyskiwać stada krów różnych gatunków i dokonywać spędu do portu w Buenos Aires. W ten sposób ranczo zarabia, a zwycięzcą zostanie właściciel najlepiej prosperującego rancza. „Great Western Trail: Argentyna” jest przykładem gry, która pozornie mało emocjonujący temat zmienia w wymagającą i angażującą rozgrywkę. Musicie jednak wiedzieć, że ten tytuł nie jest grą dla początkujących!

 

Great Western Trail: Argentyna Rebel

 

„Aztekowie kontra Kosmici” – szybka gra rodzinna

„Aztekowie kontra Kosmici” to bardzo szybka i nieskomplikowana gra rodzinna, w której nawet 6 graczy może rywalizować o stworzenie jak najlepszej wioski. Grający w trakcie rozgrywki walczą o karty do rozbudowy swoich wiosek. Głównym celem jest zgromadzenie w nich jak największej ilości azteckich mieszkańców, których wioski chronią przed atakami kosmitów.

 

Aztekowie kontra Kosmici

 

Gra w dużej mierze bazuje na tajnej licytacji o to kto będzie zaczynał wykonywanie akcji. Gracze w tajemnicy wybierają karty dające im różne możliwości, po czym na głos odczytują godziny jakie się na nich znajdują. Na tej podstawie ustalają kto będzie jako pierwszy rozpatrywał swoje karty. „Aztekowie kontra Kosmici” jest przykładem gry międzypokoleniowej, przy której może zasiąść cała rodzina.

 

Aztekowie  kontra Kosmici Trefl

 

„Sabotażysta” – gra imprezowa z ukrytymi rolami

Mechanika ukrytych ról jest bardzo wdzięczną dla tworzenia gier planszowych. Doskonale wykorzystuje ją gra „Sabotażysta”. W tej niewielkiej karciance gracze wcielają się w górników szukających złota. W tym celu zagrywają karty, które układają się w ścieżkę prowadzącą do wyłożonych wcześniej 3 zakrytych kart. Jedna z nich jest żyłą złota i prawie wszystkim zależy na dostaniu się do niej.

 

Sabotażysta

 

W zależności od  liczby graczy wśród górników znajdują się sabotażyści. Jeżeli uda im się zmylić przeciwników, nie doprowadzić do odkrycia żyły złota to wygrają i zgarną skarb dla siebie. „Sabotażysta” jest świetną grą blefu i generuje syndrom jeszcze jednej partii. Tytuł ten bardzo często znajduje się wśród polecanych gier planszowych i nie mogło go zabraknąć w tym zestawieniu.

 

Sabotażysta Rebel

 

„Wiedźmin: Stary Świat” – gra przygodowa na podstawie kultowej sagi

„Wiedźmin: Stary Świat” jest przygodową grą planszową, w której gracze wcielają się w tytułowych łowców potworów. Planszówka ustanowiła kilka rekordów na portalach wspieraczkowych i weszła na rynek przebojem. Obecnie jest dostępna w klasycznej sprzedaży wraz z trzema rozszerzeniami: Skellige, Legendarne Łowy i Magowie. Każdy z dodatków wprowadza nowe rozwiązania i zawartość rozbudowującą grę.

 

Rebel, gra planszowa, Wiedźmin: Stary Świat, Skellige

 

Co do samej gry „Wiedźmin: Stary Świat” to jest ona przygodówką, w której gracze będą eksplorować mapę, tropić potwory i oczywiście z nimi walczyć. Gra zawiera elementy rozwoju postaci oraz poznawania wydarzeń fabularnych. Możliwości graczy opierają się o karty akcji z talii rozbudowywanej w trakcie zabawy. W grze znajdują się między innymi pięknie wykonane figurki. Ten tytuł zdecydowanie zasługuje na miejsce wśród polecanych gier planszowych dla dorosłych graczy szukających przygód na planszy!

 

Wiedźmin: Stary Świat, Skellige Rebel

 

„What do you meme?” – imprezowa planszówka dla internautów

Każdy internauta zna memy. Obrazki ze śmiesznymi podpisami są jednym z filarów dzisiejszego internetu, a twórcy gry „What do you meme?” postanowili przekuć je w imprezową zabawę. W pudełku znajdziemy karty ze znanymi z sieci obrazkami oraz talię kart z podpisami. Gracze otrzymują losowe karty z podpisami, a co rundę jeden z nich wciela się w sędziego. Wybiera on obrazek mema, a reszta wykłada swoje propozycje podpisów. Najzabawniejszy zdaniem sędziego zdobędzie punkty.

 

EPEE What do you meme? Imprezowa gra dla dorosłych PL

 

„What do you meme?” jest bardzo prostą, a jednocześnie wymagającą kreatywności i zabawną grą imprezową. Tytuł będzie szczególnie świetnie się spisywał w towarzystwie osób o dość abstrakcyjnym i absurdalnym poczuciu humoru oraz z dystansem do otaczającego nas świata. Nie bez przyczyny ta karcianka znalazła się wśród polecanych gier planszowych dla dorosłych.

 

Gra towarzyska What do you  meme? EPEE

 

Tak prezentują się polecane przez nas gry planszowe. Wszystkie tytuły oferują odmienną rozgrywkę, a łączy je to, że zapewniają sporo dobrej zabawy. A jakie gry wy lubicie ogrywać? Więcej artykułów dotyczących planszówek znajdziecie w dziale Gram.