Urządzanie dziecięcego pokoju może być wspaniałą przygodą zarówno dla malucha, jak i rodziców. Przeglądanie ofert działów dziecięcych w sklepach może przyprawić o zawrót głowy – na rynku jest bowiem mnóstwo akcesoriów, które mogą uczynić z sypialni malucha prawdziwe bajkowe królestwo. Mowa tu między innymi o różnego rodzaju sensorycznych zabawkach, fantazyjnych łóżkach w kształcie domków, samochodów czy łódek, akcesoriów z ulubionymi bohaterami dziecięcych bajek... Możliwości nie brakuje.

Wybierając wyposażenie, warto jednak pamiętać o zdrowym rozsądku i planować urządzanie w perspektywie co najmniej kilku kolejnych lat. Prawdopodobieństwo, że maluch za kilka lat będzie wciąż najwierniejszym fanem Baranka Shauna czy Świnki Peppy jest dość niewielkie. W takim wypadku warto postawić raczej na poszewki z tym motywem niż na szaloną tapetę.

Planowanie ukierunkowane na funkcjonalność, połączone z myśleniem perspektywicznym pomoże ci stworzyć pokój dziecięcy, który nie będzie wymagał generalnego remontu i zmiany wyposażenia już po roku czy kilku latach. Jakich błędów nie popełniać, urządzając pokoik dla dziecka?

Pokój dla małego dziecka

Po pierwsze:  unikaj jaskrawych kolorów i wyrazistych motywów

Tapety z superbohaterami, wykładziny ze wzorem linii tramwajowej czy inne pomysły na stworzenie z pokoju prawdziwego dziecięcego raju mogą wydawać się kuszące – ale tylko na początku. Dziś, stawia się  przede wszystkim na minimalizm – choć, oczywiście, dostosowany do dziecięcych potrzeb. Dlatego, w magazynach wnętrzarskich nie znajdziemy już kolorowych tapet i feerii barw, ale raczej schludne aranżacje utrzymane w odcieniach bieli, beżu, granatu czy leśnej zieleni, z meblami wykonanymi z drewna i drewnianymi zabawkami.

Wybór bieli może okazać się szczególnie trafiony dzięki różnorodności aranżacji, jakie możesz stworzyć z jej wykorzystaniem. Na tle białych ścian wspaniale prezentują się akcesoria z drewna, ale też bardziej kolorowe zabawki, które są tak uwielbiane przez maluchy. Patchworki, kolorowe akcesoria – wszystko to będzie świetnie prezentować się w oprawie w postaci białych ścian.

Zastanawiasz się nad praktycznością bieli? Faktycznie, białe ściany łatwo się brudzą. Co powiesz na dwukolorowe ściany? Niższa warstwa pomalowana na ciemniejszy kolor, a wyższa na biało to znakomity sposób na pozbycie się problemu zabrudzeń, a jednocześnie – wpuszczenie do pomieszczenia nieco światła.

Pokój starszego dziecka

Po drugie: zrezygnuj z pokoi tematycznych

Twój maluch jest pasjonatem wszystkiego, co ma cztery lub dwa koła? A może uwielbia balet? Niezależnie od tego, jak wielką miłością pała do danej tematyki, czynienie z niej motywu pokoju jest dość ryzykownym posunięciem. Może się okazać, że wkrótce dziecko zacznie domagać się zmiany tapet czy akcesoriów opatrzonych wizerunkami superbohaterów, czy autek. A to oznacza kolejne koszty – często naprawdę niemałe.

Lepszym pomysłem będzie udekorowanie pokoju naklejkami i plakatami, które łatwo możesz podmienić, gdy dziecko zmieni zainteresowania. Co powiesz na zwierzątka? Wśród naklejek w naszej ofercie coś dla siebie znajdzie zarówno mały piłkarz, jak i mały podróżnik.

Pokój dla nastolatka

Po trzecie – rozważ gabaryty mebli

Jak już wspominaliśmy, przy urządzaniu sypialni malucha najlepiej myśleć perspektywicznie. Czy oznacza to, że meble do pokoju dziecięcego powinno się dobierać z myślą o co najmniej kilku następnych latach? To niemożliwe – meble odpowiednie dla trzylatka nie zdadzą przecież egzaminu w pokoju dziecka siedmioletniego czy tym bardziej dziesięciolatka. Potrzeby dzieci zmieniają się bardzo szybko i trudno znaleźć meble, które będą im odpowiadać przez lata.

Jest na to inny sposób. Urządzając pokój niemowlaka, warto postawić na minimalizm i dobrać jedynie najpotrzebniejsze meble, koncentrując się raczej na praktycznych i estetycznych akcesoriach, które łatwo wymienić na inne.

  • Łóżeczko (w pierwszym roku życia warto zainwestować w wariant wielofunkcyjny, służący jako łóżeczko, leżaczek, siedzisko i krzesełko do stołu. Sprawdzi się zarówno w pierwszych sześciu miesiącach życia, jak i później, gdy dziecko zaczyna siedzieć);
  • skrzynie na zabawki;
  • maty edukacyjne;
  • kocyk i pościel niemowlęca;
  • stoliczek do zabaw i rysowania.

Tego dziecko będzie potrzebowało w pierwszych latach życia. W kolejnych  możesz stopniowo dodawać kolejne elementy wyposażenia, dostosowując pomieszczenie do potrzeb malucha. Zakup biurka czy ergonomicznego krzesła warto pozostawić na później, kiedy dziecko będzie naprawdę ich potrzebować – czyli około 5-6 roku życia. W innym wypadku może czekać cię szybka rearanżacja, która pochłonie kolejne fundusze.

Naklejki do pokoju

Po czwarte – zadbaj o zdrowie i komfort dziecka

Maluchy są bardziej wrażliwe na zapachy, unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia czy kurz. Ich wrażliwa skóra w zetknięciu ze sztucznymi materiałami niskiej jakości może rozwinąć reakcję alergiczną. Wiele dzieci jest współcześnie uczulonych na kurz, co objawia się między innymi ciągłym katarem czy wysypkami.

Częste odkurzanie nie wystarczy, jeśli wypełnisz pokój dziecięcy mnóstwem przedmiotów, zwłaszcza tych, o charakterze dekoracyjnym. Jeśli maluch ma skłonności do alergii, po prostu rozważnie wybieraj akcesoria dekoracyjne i zabawki, ograniczając ich ilość do minimum, lub trzymając je w skrzyniach.

Zabawki dobrej jakości to kolejna kwestia, o której nie warto zapominać. Powinny być opatrzone certyfikatami i pozbawione szkodliwych dla dziecięcego zdrowia substancji, jak choćby formaldehydy. Dobrym wyborem będą zabawki drewniane. Cechują się one nie tylko wspaniałą estetyką, ale również znacznie większą trwałością niż te, wykonane z plastiku. Maluchom trudniej je złamać, zgnieść czy ukruszyć, co redukuje niebezpieczeństwo skaleczenia do minimum.

Więcej inspiracji znajdziesz w pasji Urządzam i dekoruję oraz w dziale Strefa Design by Empik.

Źródło zdjęcia okładkowego – Shutterstock.