Jak dbać o skórę?

Na skórę ma wpływ wiele czynników. Pora roku, wilgotność powietrza, dieta – to tylko niektóre z nich. Wiele oddziałuje zdecydowanie negatywnie, jak np. niezdrowe odżywianie, stres czy dym papierosowy. Niewiele osób wie, że także cukier ma niszczycielski wpływ na cerę. U osób lubiących słodkości częściej pojawiają się wypryski, ponadto ich skóra szybciej wiotczeje. Lepiej więc zastąpić słodycze owocami i zdrowymi przekąskami.

A co ze słońcem? Jest niezbędne – dzięki niemu organizm wytwarza witaminę D3. Ponadto przebywanie na słońcu poprawia nastrój i daje energię. Promieniowanie UV bywa jednak niebezpieczne: może wywoływać przebarwienia, poparzenia, a w najgorszych wypadkach zmiany nowotworowe. Za fotostarzenie się skóry odpowiada głównie promieniowanie UVA, stanowiące 95% docierających na ziemię promieni słonecznych. Jego oddziaływanie przyczynia się do wiotczenia skóry i powstawania zmarszczek poprzez spowolnienie produkcji kolagenu. Z kolei poparzenia są skutkiem nadmiernej ekspozycji na pozostałe 5% promieniowania UV – UVB. Stąd tak ważne jest, by przez cały rok – zwłaszcza latem – stosować kremy z filtrami UVA i UVB o wysokości filtra dostosowanej do pory roku i indywidualnej wrażliwości na słońce.

Oczyszczanie – jakich kosmetyków do ciała używać?

Zanim zajmiesz się nawilżaniem i natłuszczaniem skóry, warto ją oczyścić. Mydła, żele i emulsje oczyszczające stanowią podstawę wyposażenia każdej łazienki. Ich jakość jest jednak różna, dlatego warto zwracać uwagę na ich skład. Nawet najbardziej atrakcyjnie pachnący żel pod prysznic nie jest wskazany, jeżeli zawiera sztuczne, alergizujące składniki. W naszej ofercie znajdziesz dobre żele pod prysznic bez SLS i parabenów, które nie podrażniają skóry.

Zwróć uwagę na żele Le Petit Marseillais o neutralnym dla skóry ph. Opracowane na bazie roślinnej, łagodnie myją skórę i przyjemnie pachną. Jeśli zaś i zależy ci na żelu o działaniu antybakteryjnym, wypróbuj Botanic Expert Tea Tree firmy Eveline Cosmetics. Zawiera olejek z drzewa herbacianego i inne aktywne składniki pochodzenia roślinnego, które dokładnie oczyszczają i pozostawiają uczucie świeżości.

W przypadku skóry suchej wskazany jest olejek pod prysznic. W kontakcie z wodą mocno się pieni, dokładnie oczyszcza i nawilża skórę. Ponadto lekko natłuszcza, pozostawiając warstewkę ochronną. Szczególnie polecany jest do skóry przesuszonej, jednak zimą przyda się każdemu.

Co zrobić, by skóra oddychała?

Peeling do ciała jest niedocenianym kosmetykiem, którego efekty stosowania potrafią zadziwić. Podobnie jak szczotkowanie ciała (które działa niczym peeling), poprawia krążenie krwi, znakomicie usuwa zanieczyszczenia, odblokowuje ujścia gruczołów łojowych i dotlenia skórę. Warto go wykonywać, ponieważ usuwanie martwego naskórka jest jednym z podstawowych elementów oczyszczania skóry. Skóra pozbawiona zbędnej warstwy łatwiej wchłania składniki odżywcze, jest jędrna i elastyczna. Ponadto peeling wyrównuje jej koloryt i czyni ją bardziej gładką.

Jest jeszcze jedno działanie peelingu, doceniane zwłaszcza przez kobiety. To redukcja cellulitu. W tym celu szczególnie przydaje się peeling solny. Posiada ostrzejsze i większe drobinki, które wzmacniają efekt ścierania, oczyszczania i usuwania nadmiar wody. Ponadto masaż wykonywany podczas peelingu pobudza naczynia limfatyczne, dzięki czemu organizm szybciej pozbywa się niechcianego tłuszczu.

Jak prawidłowo natłuszczać i nawilżać skórę

Każda skóra, bez względu na rodzaj, potrzebuje nawilżenia. Stosowanie kosmetyków nawilżających ma wiele zalet: utrzymuje skórę gładką i piękną, tworzy barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami środowiska oraz dostarcza skórze składników odżywczych, co poprawia jej funkcjonowanie.

Najczęściej wybieranym kosmetykiem nawilżającym jest balsam do ciała. To lekka emulsja, działająca powierzchownie – dociera jedynie do rogowej warstwy naskórka. Dzięki mniejszej kondensacji substancji odżywczych niż w maśle do ciała posiada półpłynną, łatwo wchłanianą strukturę. Dobrze się rozprowadza, nie pozostawiając tłustej warstwy. Balsamy do ciała są wydajne, a regularne ich stosowanie pozwala dostrzec efekt nawilżający. Świetne sprawdzą się podczas gorących dni, kiedy niezbędna jest warstwa ochronna, ale nadmierne natłuszczenie byłoby niekomfortowe.

Bardziej nasycone od balsamu jest masło do ciała, składające się głównie z tłuszczy roślinnych. Nie zawiera ono wody, a jego mocno odżywcze działanie pozwala przeniknąć w głąb skóry proteinom, witaminom i innym mikroelementom. Masło tworzy barierę ochronną zapobiegającą utracie wody i osłaniającą ciało przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Wysoka koncentracja tłuszczów sprawia, że masła najczęściej nie wymagają użycia dużej ilości substancji konserwujących. Dzięki temu w ich składzie – częściej niż w przypadku innych kosmetyków – przeważają naturalne składniki.

Jeżeli potrzebujesz kosmetyku o lżejszej konsystencji niż balsam, wybierz mleczko do ciała. Jedynie 30% jego składu to tłuszcze, a często także wyciągi roślinne, proteiny, jak kolagen i elastyna oraz witaminy A i E. Szybko się wchłania, czyniąc skórę jedwabiście gładką. Nie obciąża nabłonka, szybko przynosząc ulgę suchej i napiętej skórze. Mleczko sprawdzi się szczególnie dobrze podczas pielęgnacji skóry tłustej bądź problemowej, ponieważ odżywia i nawilża, nie powodując przetłuszczenia. Z tego samego powodu dobrze sprawdza się latem. Jest wydajniejsze od balsamu do ciała; taką samą ilość można rozprowadzić na większej powierzchni skóry.

Jakich kosmetyków używać do skóry zniszczonej?

Twoja skóra wymaga regeneracji? Z tym zadaniem najlepiej poradzą sobie bardziej nasycone od balsamu, czy mleczka, masło i olejek do ciała. Zawarte w nich skoncentrowane substancje odżywcze głęboko wnikają w skórę. Ponadto olejki świetnie sprawdzą się latem, kiedy ciało wystawione jest na działanie słońca – wówczas zapewniają skórze ochronę przed podrażnieniem. Wiele naturalnych olejków ma cenne właściwości, np. olejek arganowy ma udowodnione działanie odmładzające, a olej z czarnuszki przeciwdziała wypryskom. Szczególną zaletą tak masła, jak olejku do ciała jest zapach, który długo utrzymuje się na skórze.

Zadbaj o nawilżenie nóg

Szczególnie podatna na przesuszenie jest skóra nóg, która posiada niewiele gruczołów łojowych, tworzących warstwę zabezpieczającą. Niewłaściwa pielęgnacja (np. poprzez używanie zasadowych mydeł), picie zbyt małej ilości wody, ubrania z syntetycznych tkanin, czynniki atmosferyczne: mróz, słońce i wiatr – to wszystko może przyczyniać się do złej kondycji naskórka nóg. Przesuszeniu sprzyjają również częsta depilacja, używanie ostrej gąbki i kosmetyków złuszczających. Inny powód to choroby, takie jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry, problemy z tarczycą lub hormonalne.

Chcąc zadbać o właściwe nawilżenie skóry, najpierw należy zadbać o zbilansowaną dietę i picie wystarczającej ilości wody – nawet 1,5 litra dziennie. Jeśli dbasz o to, a mimo to twoja skóra jest sucha, zacznij od doboru właściwych preparatów oczyszczających. Zamiast tradycyjnych mydeł w kostce, używaj żelu do mycia ciała, olejków do kąpieli lub nawilżających mydeł w płynie. Zwróć uwagę, czy nie ma w nich drażniących składników, np. SLS-ów.

Korzystnie zadziałają także peelingi – wystarczy jeden lub dwa razy w tygodniu, by skóra stała się gładsza, a jej koloryt bardziej wyrównany. Regularne ich stosowanie pozwoli także wniknąć w głąb aktywnym substancjom kosmetyków nawilżających. Codzienne stosowanie kremów i balsamów to dobry nawyk, który pozwoli ci cieszyć się miękką, jedwabistą skórą. Preparaty nawilżające powinny zawierać takie składniki, jak:

  • gliceryna,
  • kwas hialuronowy,
  • masło shea,
  • naturalne oleje, jak olej arganowy, kokosowy czy migdałowy.

Na stan warstwy hydrolipidowej nóg wpływa także sposób depilacji. Nie należy golić nóg na sucho – najlepiej robić to tuż po kąpieli, kiedy skóra i włoski są zmiękczone. Wybieraj maszynki dobrej jakości i wymieniaj ostrza, kiedy się stępią. Stosuj pianki i żele do golenia zmiękczające włoski, takie jak żel Tanita z witaminą E.

Używając kosmetyków w zgodzie z ich przeznaczeniem i rozpoznanym typem skóry, możesz być pewna, że ich stosowanie przyniesie oczekiwane efekty. Pamiętaj, że pielęgnacja ciała zaczyna się od dbałości o zdrowie, dlatego przede wszystkim zdrowo się odżywiaj, wysypiaj się i uprawiaj sport. Myj się raczej letnią niż gorącą wodą i nie pozostawaj w wodzie za długo. Osuszaj ciało ręcznikiem szybko i delikatnie, bez intensywnego tarcia. Następnie zastosuj krem lub balsam, który przywróci równowagę warstwy lipidowej. W naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę kosmetyków dostosowaną do twoich indywidualnych potrzeb. Pomyśl także o swoich bliskich – specyfiki do ciała są jednymi z ulubionych prezentów każdej kobiety!