Jak działa kuchnia indukcyjna?

Kuchnia indukcyjna działa przy użyciu indukcji elektromagnetycznej. Działa to w sposób następujący: gdy na powierzchni płyty postawi się naczynie metalowe (ferromagnetyczne – a więc oddziałowujące z magnesem), między nim a płytą powstaje pole magnetyczne o dużej sile. Garnek nagrzewa się w związku z powstaniem prądów wirowych na jego dnie. Od naczynia następuje wtórne nagrzanie płyty. Dzięki wykorzystaniu energii elektrycznej prawie w 100%, gotowanie przy użyciu kuchenki indukcyjnej zajmuje mniej czasu i sprzyja oszczędnościom. Płyta indukcyjna to także bezpieczne rozwiązanie, gdyż proces nagrzewania ustaje po zdjęciu z niej garnka. Dzieje się tak, ponieważ prąd płynący pod płytą zmieniany jest w ciepło tylko w kontakcie z dnem naczynia i tak naprawdę nagrzewa się spód garnka, a nie płyta.

 

Płyta indukcyjna WHIRLPOOL

 

Jakie zalety wynikające z posiadania kuchenki indukcyjnej można wyróżnić?

Do najważniejszych zalet wynikających z posiadania kuchenki indukcyjnej należy z pewnością oszczędność energii (w porównaniu z innymi urządzeniami grzewczymi). Kolejny plus to funkcja rozpoznawania wielkości garnka czy patelni i dopasowania pola grzania do tych wymiarów. Płyta nagrzewa garnek tylko gdy stoi on na kuchence. Po zdjęciu garnka, powierzchnia jest chłodna, co niweluje ryzyko poparzenia. Właściwość ta z pewnością zachęci do kupna rodziny z małymi dziećmi. Kuchenki indukcyjne bardzo łatwo utrzymać w czystości, m.in. ze względu na płaską, wygodną do umycia powierzchnię. Ponadto, temperaturę można dostosować do przygotowywania konkretnej potrawy.

Wady kuchenki indukcyjnej

Oprócz licznych zalet, kuchenki indukcyjne mogą mieć kilka minusów. Jednym z nich jest fakt, że nie każdy rodzaj garnków czy patelni pasuje na płytę indukcyjną. Aby móc na niej gotować, należy zaopatrzyć się w zestaw specjalnych garnków i sprzętów, wyposażonych w płytkę magnetyczną. Ta funkcjonalność jest zwykle oznaczona na opakowaniu i/lub spodzie garnka specjalnym symbolem (zwojnicą).

 

Płyta indukcyjna Amica Pola Booster

 

Jak gotować na kuchence indukcyjnej?

Zanim ktoś zdecyduje się na zakup opisanego wyżej urządzenia grzewczego, często zastanawia się, jak gotować na indukcji. Bez obaw! Zasady gotowania przy użyciu kuchenki indukcyjnej są banalnie proste i niezwykle podobne do sposobu gotowania na standardowej kuchence – z wyjątkiem włączania gazu i zapalania płomienia pod palnikiem.

Wystarczy postawić odpowiedni garnek bądź patelnię na wybranym polu grzewczym i włączyć urządzenie. Następnie należy wybrać temperaturę (zwykle z podanej skali), jaka jest wymagana do przygotowania danego posiłku. Kiedy jest już gotowy, wystarczy zdjąć garnek z płyty, która po chwili sama się wyłączy.

 

Płyta Bosch PVS851FB5E

 

Co jest lepsze: kuchenka gazowa czy indukcyjna?

Przed zakupem kuchenki domownicy często zadają sobie pytanie, która płyta będzie lepsza - indukcyjna czy gazowa? Wybór zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji użytkowników, warto jednak wiedzieć, że gotowanie przy użyciu kuchenki gazowej zwykle trwa nieco dłużej. Ponadto, trudniej ją wyczyścić, ze względu na niejednorodną strukturę płyty grzewczej. Z drugiej strony, można na niej gotować w każdym rodzaju garnków czy patelni, odwrotnie niż w przypadku kuchenki indukcyjnej, do której wymagany jest zakup specjalnie zaprojektowanych naczyń.

Jakie wymiary powinna mieć płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna do zabudowy to urządzenie, które można znaleźć na rynku w przeróżnych rozmiarach. Do najpopularniejszych należą te o szerokości 60 cm, z czterema polami grzewczymi. Istnieją także mniejsze, jedno- bądź dwupalnikowe oraz dużo większe, np. o sześciu polach.

 

Płyta indukcyjna WHIRLPOOL, 7.2 kW

 

Czy warto kupić płytę indukcyjną?

Płyta indukcyjna posiada szereg zalet istotnych dla użytkownika: jest energooszczędna, umożliwia szybkie gotowanie, nie nagrzewa otoczenia i jest bezpieczna dla domowników. Wybierz płytę indukcyjną do swojej kuchni i przekonaj się, jak proste jest gotowanie na takiej kuchence.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock