Jeżeli spojrzeć na to całościowo, można przyjąć, że psi wzrok jest gorszy niż nasz. Psy to krótkowidze ze ślepotą barw, ale z drugiej strony są bardzo wyczulone na ruch. Wyjątkiem w krótkowzroczności są niektóre rasy myśliwskie – ich wzrok pod kątem widzenia w dali jest niemal tak dobry, jak nasz, bo wykorzystują go do aportowania upolowanego zwierzęcia.

Nie możemy jednak zapominać, że psy w ogromnym stopniu polegają na swoim niesamowitym węchu i przez to ich wzrok z powodzeniem może działać nieco inaczej, niż ludzki, nie upośledzając jednocześnie zwierzęcia.

 

Legowisko dla psa z poduszką COSY, 80 x 60 cm, żółte Marka:Love Story

 

Jak psy widzą kolory?

Pamiętacie, jak kiedyś mówiło się, że psy widzą świat wyłącznie w odcieniach szarości? W dzieciństwie czytałam nawet o tym w książkach. Później obiło mi się gdzieś o uszy, że zwierzęta te widzą wszystko w odcieniach brązu i sepii – jak na starych fotografiach. Żadna z tych teorii nie jest prawdziwa. Psy widzą więcej kolorów, ale wciąż nie jest to bardzo szerokie spektrum barw.

Człowiek widzi świat zdecydowanie bardziej kolorowym niż pies. Wynika to z faktu, że ludzkie oko posiada trzy rodzaje czopków, czyli receptorów umożliwiających rozróżnianie kolorów. Psy posiadają wyłącznie dwa rodzaje, dlatego postrzeganie barw jest znacznie uboższe.

 

  

 

Gdyby pies popatrzył na tęczę, zamiast fantastycznego przejścia przez wszystkie widziane ludzkim okiem kolory, widziałby jedynie czerń, biel, szarości, żółcienie oraz odcienie niebieskiego. Barwy zielone i czerwone jawią się psom jako szare, brązowawe, lub, jeżeli są bardzo ciemne, to wpadające w czerń.

Skoro już wiemy, jak psy widzą kolory, warto, żebyśmy to wykorzystali, na przykład podczas kupowania zabawek. Zwróćmy uwagę na to, które z dotychczasowych gadżetów naszego czworonoga są jego ulubionymi. Może się okazać, że właśnie te w kolorach wyraźnie przez niego wyraźnie widzianych, czyli żółtym i niebieskim. Dla psa lubiącego aportować wybierzmy zabawkę właśnie w tych barwach, żeby z łatwością mógł odnaleźć ją w trawie.

Jeżeli oglądacie lub sami z psami bierzecie udział w zawodach agility, to być może zauważyliście, że niektóre fragmenty przeszkód, które na torze musi pokonać czworonożny zawodnik, są pomalowane na niebiesko i żółto. Wszystko po to, by kolejne elementy toru przeszkód jak najszybciej rzucały się psu w oczy.

 

 

Jak widzi pies w nocy?

Odpowiadając krótko: tu akurat radzi sobie dużo lepiej niż my. Być może zauważyliście kiedyś, że oczy waszego czworonoga „świecą”, kiedy w mroku padnie na nie trochę światła. Jest to dowodem, że w ciemności nasz pupil dostrzeże znacznie więcej. Rzecz jasna psie oko nie świeci dosłownie, tylko odbija światło, które padło na nie z innego źródła. Dzieje się tak dzięki specjalnej zakrzywionej błonie odblaskowej, działającej jak lustro. Światło padające na nią odbija się i wzmocnione trafia do fotoreceptorów w siatkówce oka.

 

Koc Dla Psa, 100 X 70 Cm Marka:Love Story

 

Jak pies widzi telewizor?

Nie mogłam sobie odmówić przyjemności poruszenia tego zagadnienia! A i wy z pewnością jesteście ciekawi, czy psy cokolwiek widzą we włączonym telewizorze, prawda? Z pewnością nie raz zauważyliście, że coś w telewizji przykuło uwagę pupila. W sieci krąży również mnóstwo filmików pokazujących, jak psy reagują na to, co się dzieje na ekranie: na przykład próbują aportować rzuconą przez aktora piłkę albo z uwagą śledzą film przyrodniczy. Dlaczego tak się dzieje? Czy psy faktycznie mogą z nami oglądać seriale?

Okazuje się, że tak! Dużo jednak zależy od indywidualnych preferencji psa, nie wszystkie bowiem są zainteresowane migającymi obrazami. Ich zaciekawienie może wzrosnąć, jeśli będą zapewnione odpowiednie warunki, czyli telewizor lub program.
Wynika to z faktu, że psy rejestrują ruch inaczej niż ludzie – są na niego znacznie bardziej wyczulone. Żeby obraz na ekranie był dla psów sensowny, musi mieć odpowiednio wysoką częstotliwość odświeżania ekranu. Podstawową częstotliwością jest 50 Hz, taką miały telewizory kineskopowe i przeniesiono ją do telewizorów z płaskim ekranem. Przy takiej wartości film dla psów nie będzie interesujący.

Obecnie jednak technologia oraz oczekiwania klientów rozwinęły się na tyle, że częstotliwość odświeżania ekranu w nowoczesnych telewizorach jest dużo wyższa. Nawet modele ze średniej półki cenowej mają częstotliwość na poziomie 120 Hz. Dzięki temu obraz jest na tyle płynny, że mogą go docenić nawet czworonożni odbiorcy!

Zresztą powstało kilka kanałów telewizyjnych (dostępnych także online), dedykowanych właśnie psom, na których filmy mają odpowiednią liczbę klatek na sekundę oraz przykuwającą psi wzrok kolorystykę. Spróbujcie włączyć któryś z nich swojemu pupilowi!

 

Miska z automatycznym dozownikiem wody dla psa i kota 2w1 - niebieska Producent:HEDO

 

Wiedzieliście, jak niesamowicie różni się psi wzrok od naszego? Co najbardziej was zaskoczyło? Dajcie znać w komentarzach!

Więcej ciekawych artykułów o psach znajdziecie w dziale Mam zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock

Źródła:

  1. C. Fernandez, „Are Dogs Color Blind?”, https://www.petmd.com/dog/general-health/what-colors-do-dogs-see, dostęp: 9.08.23 r.
  2. Artykuł w serwisie BCSPCA, „Are dogs colour blind? How dogs see colour”, https://spca.bc.ca/news/how-dogs-see-colour/, dostęp: 9.08.23 r.
  3. B. Finke, „What Colors Can Your Dog Actually See?”, https://www.thewildest.com/dog-lifestyle/what-colors-do-dogs-see, dostęp: 9.08.23 r.
  4. Animalistka.pl, „Dlaczego oczy zwierząt świecą w nocy?”, https://animalistka.pl/2019/06/27/dlaczego-oczy-zwierzat-swieca-w-nocy/, dostęp: 9.08.23 r.
  5. D. Siemion, „Czy psy oglądają telewizję? Co widzą na ekranie telewizora?”, https://natemat.pl/405064,czy-psy-ogladaja-telewizje-co-widza-na-ekranie-telewizora, dostęp: 9.08.23 r.
  6. S. C. Mitchell, „What Do Dogs See When They Watch TV?”, https://www.petmd.com/dog/general-health/can-dogs-see-tv, dostęp: 9.08.23 r.