Inny, czyli gorszy?

Zdecydowanie zbyt często nasze myślenie jest zerojedynkowe. Lubimy to, co znamy równocześnie odrzucając rzeczy obce, niepewne. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, dla których inność jest wyzwaniem porównywalnym do wspomnianego wejścia na szczyt. Niestety dużo prościej jest odtrącić coś lub kogoś, kto się od nas różni, niż spróbować go zaakceptować. Dlatego każdy taki sukces jest warty uwagi, a opowieść opisania lub nawet zekranizowania.
 

Podobny obraz

 

Wszyscy jesteśmy wyjątkowi

Zaczęło się od historii Augusta Pullmana, chłopca o zdeformowanej twarzy. Odmienność bohatera jest widoczna od razu i trudna do zaakceptowania przez rówieśników. Rozpoczyna się kolejna walka o to, aby inni dostrzegli w Auggie'm kompana do zabaw i rozmów, zamiast skupiać się na jego wyglądzie zewnętrznym. Wysiłek popłaca i coraz więcej osób przestaje dostrzegać różnice, poznając równocześnie wyjątkowość chłopca. Łącząc ciepło i prostotę przekazu R.J. Palacio stworzyła jedną z najpopularniejszych książek dla dzieci i młodzieży ostatnich lat. Pierwsza historia o Auguście, pt. „Cud chłopak” znalazła się w TOP100 bestsellerów w 2013 roku w USA i sprzedała się w milionach egzemplarzy. Teraz czas na kolejną porcję emocji związanych z życiem w otoczeniu cudownego chłopca. Ta historia musiała zostać nakręcona!
 

 

Film, w którym się zakochacie

Po książce nastał czas na film, a w nim plejada gwiazd: Julia Roberts, Owen Wilson i Jacob Tremblay w porywającej ekranizacji międzynarodowego bestsellera, który wzruszył i rozbawił miliony czytelników na całym świecie.

Dla 10-letniego Auggiego nie ma niczego bardziej niezwykłego niż „zwykły dzień w szkole”. Urodzony z licznymi deformacjami twarzy, dotąd uczył się w domu pod okiem mamy. Teraz jednak, zaczynając 5 klasę w normalnej szkole, ma nadzieję, że koledzy potraktują go jak zwyczajnego chłopca. Jego wygląd sprawia jednak, że staje się szkolną sensacją, a dla wielu wręcz „dziwadłem”. Jedni się z niego śmieją, inni wytykają palcami, ale nikt tak naprawdę niczego o nim nie wie. Wszystko zacznie się zmieniać, gdy w szkole pojawi się nowa uczennica. Urocza Summer potrafi dostrzec w Auggiem coś więcej niż nietypowy wygląd. Wystarczy jeden przyjazny gest, jedna pomocna dłoń, by obudzić w chłopcu siłę, dzięki której będzie potrafił udowodnić, że nie tylko twarz czyni go kimś niezwykłym...

Ten film to pełna ciepła i humoru opowieść o przyjaźni, rodzinie, miłości i tolerancji. poruszy i wzruszy widza w każdym wieku! Przez najbliższe 2 tygodnie film na DVD o "Cudownym chłopcu" będzie  można zakupić wyłącznie w Empiku!

 

Nowy punkt widzenia

Na rynku wydawniczym w Polsce ukazała się też powieść „Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie”, która jest w pewnym sensie powrotem do historii Pullmana. Tym razem z wyzwaniem akceptacji i wyzbycia się uprzedzeń muszą poradzić sobie bohaterowie z otoczenia Augusta, czyli Juliana (szkolnego rozrabiaki), Christophera (najstarszego przyjaciela) oraz Charlotte (nowej koleżanki). Te trzy narracje prowadzą nas przez perspektywę osób, które pragną zobaczyć w drugim człowieku coś więcej, niż tylko powierzchowność. Jeśli bowiem ma się w sobie dobroć, jesteśmy w stanie spojrzeć głębiej niż tylko na niecodzienny wygląd. Tak właśnie zrobili Julian, Charlotte oraz Chris i na pewno tego nie pożałowali.
 

Podobny obraz


Co w zamian?

Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie” - to kolejna odsłona tej historii. Książka, która niedawno ukazała się w Polsce, pozwala uzyskać pełniejsze spojrzenie na przypadek Augusta Pullmana. Możemy porównać wrażenia tzw. większości w stosunku do indywidualności, jaką z pewnością jest Auggie. Nie jest to łatwe, jednak prawdziwa przyjaźń rewanżuje wszelki trud, a książka uczy, że nie należy pomijać kogoś z tak błahych powodów jak wygląd, ponieważ ta osoba może nam zaoferować naprawdę wiele. Podobnie jak ta książka. Książka i film!