Te urocze stworzenia są wszędzie! Wystarczy szybko przejrzeć internet, by mieć pewność, że opanowały swoim wizerunkiem naszą kulturę: rękodzielnicza bluza z lamą w szaliku, t-shirt z leniwcem mówiącym „Quick enough”, plecak w pandy czy kubek w koale. Według „Harper’s Bazaar” jednorożce zostały oficjalnie zdetronizowane - teraz furorę na Instagramie robią lamy!

 

Schemat dziecięcości

To termin ukuty przez Konrada Lorenza. Określa czynnik wyzwalający w ludziach potrzebę opieki i troski nad istotą, której proporcje twarzy zbliżone są do proporcji twarzy dziecka. Instynkt opiekuńczy budzą w nas istoty, które mają duże oczy i źrenice, delikatne rysy twarzy, dużą głowę w porównaniu do reszty ciała. Tak się składa, że leniwce, lamy, alpaki i koale z ich okrągłymi buziami, dużymi głowami, wyraźnymi oczami i brakiem ostrych rysów idealnie wpisują się w schemat dziecięcości.

Zgnieść ze słodyczy

Ale czy można chcieć wtulić się w uroczy pyszczek, a jednocześnie pragnąć zgniecenia go od tej słodyczy? Tak! W głębi duszy wszyscy jesteśmy Elmirkami. Jeśli zdarza Ci się mówić „O rany, on jest taki słodki, że mogłabym go zjeść!” kiedy przytulasz się do małego kociaka, to wiedz, że wszystko z tobą (wbrew pozorom) w porządku. Według neurologów nasz układ mezolimbiczno-korowy reaguje wyrzutem dopaminy w reakcji na widok uroczego stworzenia. Dopaminę uwalniamy również w momencie aktu agresji. W czasopiśmie „Live Science” zachowanie to tłumaczy się tym, że osiągnięcie bardzo pozytywnych emocji wymaga osiągnięcia zarazem szczytu agresji dla wyrównania poziomu wykorzystywanej w tej sposób energii.

Carte Blanche, Przyjaciele Niebieskiego Noska, maskotka Alpaka

 

Gigil

W języku filipińskim funkcjonuje słówko „gigil” - oznacza ono stan, w którym zaciskamy pięści koło twarzy i zagryzamy zęby w związku z odczuwaniem przytłaczających wręcz emocji takich jak przyjemność, dreszczyk strachu, radość lub złość, którym towarzyszy drżenie. Nie wiem czy też tak macie, ale ja kiedy widzę urocze stworzenie, mocno zaciskam pięści koło twarzy i bezwiednie odsłaniam zęby mówiąc „Jakie to słoodkie!”.

Najmodniejsze zwierzęta

Trendy w branży modowej zmieniają się co roku - mody na poszczególne zwierzęce wzory przychodzą i odchodzą, jednak pyszczki zwierzaków pozostają niezmiennie słodkie i z każdym rokiem zyskują na popularności.

Panda

Pandy to kultowe, czarno-białe niedźwiedzie zamieszkujące lasy bambusowe. Panda Wielka jest symbolem WWF, zwierzęciem narodowym Chin i bohaterem produkcji animowanej ze studia DreamWorks - „Kung Fu Panda”. Ogłoszenie o poszukiwaniu nowych opiekunów dla pand w chińskim ośrodku specjalizującym się w opiece nad tymi niedźwiadkami, za każdym razem obiega pół internetu przy akompaniamencie zachwyconych pisków i komentarzy „Praca życia!”.

Trefl, puzzle Panda

 

Alpaka

Alpaki to zwierzęta z rodziny wielbłądowatych, pochodzące z Ameryki Południowej. Są to niezwykle przyjazne stworzenia, które mają w sobie wiele ciekawości do świata, cechuje ich otwartość na kontakt z człowiekiem. Ich wielkie oczy i charakterystyczny wyraz pyska, który sprawia wrażenie, jakby się stale uśmiechały, sprawiają, że łatwo zjednują sympatię ludzi. O wzroście popularności alpak świadczy fakt, że również na terenie Polski powstaje coraz więcej Alpakariów. Ich runo stanowi atrakcyjne źródło zarobku dla hodowców, ale powodzeniem cieszą się również odwiedziny stada i wyprowadzanie alpak na spacery.

Lama

Lama andyjska pochodzi z Ameryki Południowej, podobnie jak jej kuzynka Alpaka. Lamy są bardzo ciekawskimi, a zarazem spokojnymi zwierzętami o ogromnych oczach. Na swoją popularność pracowała wytrwale od czasów starożytnych – nawet Inkowie wytwarzali rzeźby lam! Lama pojawia się jako bohaterka odzieży, popularnych piosenek – za przykłady niech posłużą „The Llama song” na Youtubie z ilością 37 824 653 wyświetleń na dzień 24.07.2019 czy „Llama in my living room” - utwór stworzony przez Duet AaronChupa i Little Sis Nora z ilością 87 851 807 wyświetleń na samym Youtubie.

 

Stempelki do scrapbookingu, Lamy

 

Koala

Koala australijski to torbacz pochodzący z Australii, znany z żywienia się liśćmi eukaliptusa. Ich niewinny wygląd zjednuje im sympatię gatunku ludzkiego. Uroczy koala z przymkniętymi oczami wtulająca się w konar drzewa – kogo ten widok nie wprawi w gigil? Fakt, że liście eukaliptusa posiadają olejki eteryczne o właściwościach uspokajających w połączeniu z ich zawsze wyluzowanym wyrazem pyska, w niektórych środowiskach przywołuje na myśl dowcipy o stanach narkotycznych :)

Leniwiec

To kolejne ze zwierząt z którymi chętnie utożsamiają się internauci. Leniwce trójpalczaste zamieszkują lasy Ameryki Południowej i Środkowej. Znane z tego, że poruszają się po drzewach grzbietem w dół, a ich powolny styl życia (poruszają się maksymalnie 7 metrów na minutę) stanowi przeciwwagę dla pędu ludzi Zachodu. Są to najwolniejsze zwierzęta na ziemi! Zjednują sobie sympatyków przez niesamowity brak pośpiechu i urokliwy wygląd buzi o wielkich oczach.

 

Leniwiec, Skarbonka leniwiec