Matricaria Chamomilla – inaczej rumianek pospolity. Drobne białe kwiaty zwykle rosną na łąkach w stanie dzikim, ale koncerny kosmetyczne i zielarskie zakładają rumiankowe plantacje by hodować je w kontrolowanym środowisku. Roślina opanowała nie tylko polskie łąki, ponieważ można ją spotkać w całej Europie, Azji, Ameryce Północnej a nawet Australii. Jej zapach jest bardzo charakterystyczny i choć to rzadka nuta, można ją spotkać  perfumach znanych marek.

 

Gucci, Memoire d'une Odeur, woda perfumowana, 40 ml

 

Poza tym, nie ma w Europie kraju, w którym nie można byłoby kupić rumiankowej herbaty o uspokajającym i rozluźniającym działaniu. We Włoszech piją ją wieczorami dzieci i dorośli, a w Polsce herbatki rumiankowe są najlepszym sposobem na kojące okłady w przypadku zmęczonych oczu oraz opuchniętych powiek. Jednak to tylko początek listy wielu zastosowań kosmetycznych rumianku, który sprawdza się w pielęgnacji skóry całego ciała oraz włosów.

Rumianek w pielęgnacji skóry – jak działa?

Wiesz, że olejek z koszyczków rumianku (czyli całych kwiatostanów) stosuje się w medycynie naturalnej już od 500 lat? Ten niezwykły w kolorze olejek lotny (jest niebieski!) okazał się bardzo bogatym źródłem witamin i minerałów. Poza tym w kwiatach są m.in. flawonoidy, fitosterole, fenolokwasy, cholina, związki kumarynowe, śluzowe, sole mineralne i garbniki. Dzięki nim rumianek potrafi zadziałać rozkurczająco na mięśnie, przeciwzapalnie, gojąco i kojąco a nawet dezodorująco!

 

rumianek01

 

Poza tym stosowany na skórze działa przeciwbakteryjnie, regenerująco oraz przeciwgrzybiczo. Chemazulen oraz bisabolol to substancje znajdujące się w koszyczkach rumianku i odpowiedzialne za hamowanie wzrostu bakterii oraz grzybów. Stąd jest to popularny składnik kremów, maści oraz specjalistycznych formuł przeznaczonych dla skór trądzikowych, podrażnionych, alergicznych oraz poparzonych nie tylko słońcem.

Co jeszcze? Olejek rumiankowy znajduje się w wielu kremach, mydłach, płynach do kąpieli, maseczkach, odżywkach i szamponach a nawet pastach do zębów. Przyjrzyjmy się najciekawszym formułom.

  1. Olejek uniwersalny

Olejek rumiankowy występuje w czystej postaci olejku eterycznego (zwykle z innej odmiany tej rośliny, czyli rumianku rzymskiego) lub jest to macerat koszyczków rumianku w oleju migdałowym.

 

Chamomile Roman Ethically Harvested - Olejek Rumiankowy (9 ml)

 

W pierwszym przypadku formuły należy używać bardzo oszczędnie dodając kilka kropli do rozluźniającej kąpieli lub pojedynczych kropli do odżywki do włosów lub balsamu do ciała. Druga formuła pozwala na szerokie zastosowanie w pielęgnacji. Na przykład można posmarować nim opryszczkę by szybciej się zagoiła albo wylać kroplę oleju w zagłębienie dłoni, dodać odrobinę toniku, zmieszać i wklepać w skórę twarzy, szyi i dekoltu. Taki regularny zabieg zadziała rozjaśniająco, łagodząco i odżywczo.

 

Olejek rumiankowy 50ml REMEDIUM Marka:Remedium

 

Można dodać olejek do balsamu do ciała przeznaczonego dla dzieci albo wykorzystać do masażu całego ciała. Z kolei masaż głowy takim olejkiem rumiankowym hamuje nadmierne wypadanie włosów i stymuluje wzrost nowych.

  1. Oczyszczanie twarzy z rumiankiem

Kosmetyk do mycia dla cer trądzikowych, problematycznych i wszystkich, które szybko się czerwienią. Rumianek w składzie żelu do mycia wspiera gojenie drobnych niedoskonałości, nie tylko poprzez usuwanie nadmiaru sebum, ale przede wszystkim dzięki odblokowaniu porów oraz hamowaniu rozwoju bakterii. Żel do mycia delikatnie ściąga, złuszcza oraz wygładza skórę, a z czasem zapobiega powstawaniu zaskórników.

 

Sylveco, żel do twarzy rumiankowy, 150 ml

 

  1. Woda rumiankowa na podrażnienia

Kosmetyk jest jednocześnie rodzajem toniku, mgiełki łagodzącej oraz bogatej wody na bazie ekstraktu z koszyczków rumianku. Jej celem jest przede wszystkim łagodzenie podrażnień, zaczerwienień, stanów zapalnych a nawet egzemy. Poza tym woda nawilża i zapobiega przesuszeniom. Warto stosować ją dwa razy dziennie na oczyszczoną skórę całej twarzy, szyi i dekoltu lub w przypadku dzieci na całe ciało po kąpieli i przed wmasowaniem balsamu. Kosmetyk wspiera codzienną walkę z bardzo przesuszoną skórą, skłonną do łuszczenia i pękania.

 

Ina Essentials, Hydrolina, Organiczna Woda Rumiankowa, 150ml

 

  1.   Szampon dla blondynek

Rumianek w pielęgnacji włosów działa rozjaśniająco. Warto więc postawić na ten składnik szczególnie jeśli masz blond włosy lub chcesz zachować świeżość koloru na długo po wizycie u fryzjera. Szampon rozświetlający do włosów na bazie ekstraktu z rumianku bardzo delikatnie myje włosy, zmiękcza i nadaje im blasku. Dużym plusem jest jego uniwersalna rodzinna formuła, z której mogą korzystać dorośli i dzieci (od trzeciego roku życia).

 

Klorane, Camomille, Rumiankowy szampon ożywiający kolor do włosów blond

 

  1. Odżywianie pasm

Znów specjalny kosmetyk dla blondynek, ale tym razem jest to płynna odżywka w spreju niewymagająca spłukiwania. Bardzo wygodna i praktyczna forma produktu do włosów działa rewitalizująco na matowe i przesuszone pasma. Wystarczy spryskać czyste i osuszone ręcznikiem włosy a potem wysuszyć je i rozczesać. Efekt jest błyskawiczny, ponieważ formuła rumiankowa nawilża, rozjaśnia i odżywia, a dodatek miodu nabłyszcza nawet bardzo przesuszone i uwrażliwione włosy. To również dobry kosmetyk dla wszystkich, którzy mają kłopoty z plączącymi się i trudnymi w rozczesywaniu włosami.

 

Milk Shake, Sweet Camomile Leave In Conditioner, Rewitalizująca, Rumiankowa Odżywka Bez Spłukiwania Do Włosów Blond, 150 ml

 

  1. Oczyszczanie z masażem

Mydło w kostce o nietypowym kształcie. Jest to kostka do mycia i jednoczesnego masażu twarzy, która w kształcie przypomina typowy masażer do ciała pokryty okrągłymi wypustkami. Pomysłowy kosmetyk spełnia więc kilka ważnych funkcji. Po pierwsze dokładnie oczyszcza cerę, a po drugie łagodzi i działa przeciwzapalnie.

 

Mydło masujące rumiankowe 94g Marka:Essencias de Portugal

 

Kojący ekstrakt z rumianku sprawdza się w przypadku cery nadwrażliwej i skłonnej do zaczerwienień. Z kolei masaż pobudza mikrocyrkulację krwi, wspiera metabolizm komórek skóry i działa przeciwstarzeniowo. Wystarczy zwilżyć skórę oraz kostkę, a potem delikatnie poprowadzić ją wzdłuż mięśni twarzy robiąc niewielkie kółeczka na czole, brodzie i policzkach. Spienione mydło należy dokładnie spłukać wodą, a potem przejść do kolejnych etapów pielęgnacji.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz w naszym dziale Dbam o urodę.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock