Jubileuszowa kolekcja Empiku jest bardzo szeroka: są w niej książki autorów różnych pokoleń, pisarzy tworzących dla dorosłych i dla dzieci; znalazły się w niej pozycje klasyczne, jak i nowości. Przegląd wybranych tytułów to przegląd tego, czym żyli czytelnicy ostatnich dekad, o co się spierali, czym zachwycali.

 

Jakie rozmowy prowadzili fani Trumana Capote, autora kojarzonego z obrazem nowojorskiej bohemy ze „Śniadania u Tiffany’ego”, gdy wydał „Z zimną krwią”? Ta opowieść jest nie tylko przeszywającym opisem zbrodni, ale też dowodem na kunszt pisarski autora. Na niej uczyły się warsztatu pokolenia reporterów.

 

Wielkie emocje wzbudza do dziś osoba Jerzego Kosińskiego. Jego postać pojawi się w naszej kolekcji w dwóch odsłonach. Wrócimy do jego najsłynniejszej książki „Malowany ptak” – tej, która przyniosła mu sławę w USA, ale późniejsze zarzuty o brak autentyczności zniszczyły pisarza. Historię autora pokazuje też inny pisarz – emigrant na amerykańskiej ziemi, Janusz Głowacki, w zainspirowanej losami Kosińskiego książce „Good Night, Dżerzi”.

 

Pamiętacie reakcje na „Wojnę polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną” Doroty Masłowskiej? Książka miała swoich zwolenników i zaciekłych przeciwników, ale kiedy nieznana nikomu dziewczyna z Wejherowa dostała Nagrodę Literacką Nike wiadomo było, że coś zmieniło się w literackim świecie na dobre.

 

Największym zaskoczeniem ostatnich lat jest tak duży wzrost popularności kryminału. W wydaniu jubileuszowym znalazła się bestsellerowa trylogia Zygmunta Miłoszewskiego – jednego z ważniejszych twórców tego gatunku.

 

Wśród pozycji, które nigdy nie wychodzą z mody, szczególne miejsce zajmują książki dla dzieci. W naszym wyborze znalazły się takie tytuły, jak „Przygody Alicji w Krainie Czarów”, „Baśnie Hansa Christiana Andersena" czy wiersze dla dzieci Jana Brzechwy, do których z czułością będą wracali dziadkowie, rodzice i wnuki.

 

Które z tych książek trafią z półek księgarń na półki domowych biblioteczek?