Jak dbać o sierść zwierzęcia?

Podstawową czynnością pielęgnacyjną jest czesanie sierści. Pozwala pozbyć się starych, obumarłych włosów, a także zapobiec powstawaniu kołtunów. Wspomaga prawidłowy wzrost sierści, wpływa na lepsze ukrwienie skóry, a także niweluje ryzyko rozwoju pcheł, roztoczy oraz kleszczy. Niezbędne jest zwłaszcza czesanie kotów, ponieważ mają one tendencję do połykania sierści traconej w procesie linienia. Połknięte przez kota włoski kłaczą się, a następnie kumulują w jelitach. Może to prowadzić do dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zasadne staje się wtedy podanie pupilowi pasty odkłaczającej, która pozwala usunąć sierść z organizmu w naturalny sposób, a zarazem pozytywnie wpływa na florę bakteryjną.

 

Pasta odkłaczająca dla kota GIMPET Malt soft extra, 200 g

 

Do czesania kotów i psów stosuje się szczotki, grzebienie oraz rękawice. W przypadku czworonoga z długą i gęstą sierścią, najlepiej sprawdza się grzebień o szerokim rozstawie ząbków, twarda szczotka lub metalowe zgrzebło. Zwierzaka z krótkim włosiem można natomiast czesać szczotką z gumowym lub naturalnym włosiem, gumowym zgrzebłem lub przy pomocy samej rękawicy. W przypadku zauważenia kołtunów, należy je przed rozpoczęciem czesania obciąć.

 

Szczotka dwustronna plastikowa TRIXIE, 16 cm

 

Pielęgnacja kota polega również na jego kąpaniu. Nie należy tego robić regularnie, lecz co najwyżej raz na kilka tygodni – zwłaszcza w przypadku, kiedy mruczek ma mocno zabrudzoną sierść lub zmaga się z problemami skórnymi. Zbyt częsty kontakt z wodą może zaburzać jego naturalną barierę ochronną na skórze. Poza tym koty bardzo nie lubią kąpieli, gdyż jest to dla nich czynność mocno stresująca. W celu umycia sierści, najlepiej używać specjalnego szamponu pielęgnacyjnego dla kotów. Jest on znacznie delikatniejszy w porównaniu do szamponów dla ludzi, a zarazem przeznaczony do skóry o innym pH. Świetnie sprawdzają się szampony z zawartością witamin, naturalnych olejków oraz protein. Warto zwrócić również uwagę na właściwości antyseptyczne i nawilżające, działanie niwelujące kołtunienie oraz ułatwiające rozczesywanie. Interesującym rozwiązaniem może być wybór suchego szamponu, który nie wymaga moczenia zwierzęcia w wodzie. Jeżeli decydujemy się na kąpiel, należy wykonać ją w ciepłej wodzie, a po zakończeniu osuszyć kota ręcznikiem.

 

Certech, Szampon pielęgnacyjny dla kotów z aloesem, 200 ml

 

W celu pielęgnacji krótkiej sierści psa, przydatny będzie także furminator. Jest to ręczny przyrząd z ostrzami, który umożliwia usunięcie podszerstka oraz martwych włosów. Sprzyja tym samym odbudowie skóry oraz wzmacnianiu mieszków włosowych. Staje się przydatny zwłaszcza w okresie silnego linienia. U psów z grubą i szorstką sierścią świetnie sprawdza się natomiast trymer.

 

Furminator do krótkiej sierści

 

Obcinanie pazurków

Czynność ta jest niezbędna nie tylko ze względu na ryzyko zadrapania ludzi. Zwierzak z przerośniętymi pazurkami ma utrudnione poruszanie się i może być narażony na powstawanie zmian zapalnych opuszek. Aby umożliwić kotu ścieranie się pazurów, najlepiej sprezentować mu zabawkę w formie drapaka. Można również systematycznie obcinać zwierzęciu pazurki za pomocą specjalnych nożyczek lub cążek, a także wygładzać pilnikiem. Warto pamiętać, aby nie obcinać tej części pazurka, która przyjmuje różową barwę – jest ona unerwiona i ukrwiona.

 

Funfit, Drapak dla kota z zabawkami, szary, 5 poziomów

 

Pielęgnacja jamy ustnej, nosa i oczu

Bardzo ważną czynnością pielęgnacyjną jest szczotkowanie zębów czworonoga. W tym celu należy posłużyć się specjalną szczoteczką na palec. Pozwala ona czyścić zęby, a także masować dziąsła. Psy oraz koty są narażone na odkładanie kamienia nazębnego, co może doprowadzić do paradontozy. Jest to schorzenie bardzo bolesne dla zwierzęcia, a w ciężkich przypadkach poważnie utrudnia jedzenie. Pasta do zębów dla psów i kotów cechuje się delikatnością, dlatego nie podrażnia ich narządów układu pokarmowego. Aby zadbać o zdrowie jamy ustnej psa, warto podać mu również suchą karmę. Przyczynia się ona do ścierania kamienia nazębnego, a zarazem zapobiega jego odkładaniu. Alternatywą dla karmy mogą być także aromatyzowane gryzaki. W sprzedaży są również dostępne płyny oraz żele do pielęgnacji jamy ustnej.

 

Gryzak dentystyczny DentToy z miętą PET NOVA, rozmiar M, 13 cm

 

Czasami mogą być również przydatne kosmetyki dla psa w celu oczyszczenia oczu – w przypadku nadmiernej wydzieliny lub uszu – kiedy dostrzeżemy nadmiar woskowiny. Tego typu objawy wymagają kontaktu z weterynarzem, ponieważ mogą świadczyć o chorobie, np. bakteryjnej czy alergicznej. Należy pamiętać o tym, aby nie wlewać zbyt dużej ilości płynu do uszu, lecz co najwyżej kilka kropel.

 

Ochrona przed kleszczami i pchłami

Do sposobów zabezpieczania zwierząt przed pasożytami należy zwłaszcza stosowanie specjalnych obroży, szamponów oraz preparatów w sprayu. Warto o tym pamiętać, ponieważ kleszcze przenoszą groźne choroby, a ugryzienie czworonoga przez pchłę może skutkować silną reakcją alergiczną. Pasożyty najłatwiej dostrzec podczas czesania zwierzęcia.

 

Obroża na pchły i kleszcze dla małych psów BROS HAPPS, 35 cm

 

Podsumowując, warto zatroszczyć się o swojego czworonoga i poddawać go regularnym czynnościom pielęgnacyjnym. Dzięki temu zadbamy o jego zdrowie, samopoczucie oraz prawidłowy rozwój. Pamiętajmy o tym, aby każdy zabieg przeprowadzać delikatnie, aby nie narazić zwierzaka na ból i stres.