Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych toreb i plecaków przeznaczonych do użytku szkolnego. Dzielimy je na cztery główne typy:
 

  • tornister - zazwyczaj usztywniany, bardziej kanciasty i masywny, zapewnia podtrzymanie pleców i ułatwia zachowanie prawidłowej postawy. Stanowi dobrą ochronę przed pognieceniem dla zeszytów i książek, trzeba jednak pamiętać, że będzie cięższy od klasycznego plecaka.
     

 

  • plecak - „fajniejszy” kuzyn tornistra, w większości przypadków stosunkowo lżejszy od tornistra. Wiele modeli wyposażonych jest w usztywniany tył i specjalne uwypuklenia, które pozwalają młodemu właścicielowi na utrzymanie prawidłowej postawy.
     

 

  • torba na kółkach - czyli plecak albo tornister z rączką jak przy walizce, prawdziwy hit ostatnich lat. W 2009 roku rekomendował go nawet Krajowy Konsultant w dziedzinie pediatrii. To dobre rozwiązanie, jeżeli dziecko musi codziennie zabierać ze sobą ciężki bagaż, którego wagi nie możemy zmniejszyć. Tu jednak trzeba wziąć pod uwagę również… drogę, którą pokonuje uczeń w drodze do szkoły. Jeżeli jest ona wyboista, brukowana bądź żużlowa lub piaskowa, konieczność ciągnięcia po niej plecaka na kółkach będzie istną
    katorgą. 


  • torba na ramię – do rozważenia lepiej w przypadku licealistów czy studentów, którzy noszą ze sobą tylko „zeszyt do wszystkiego” i jeden długopis. Młodszym poleca się zazwyczaj plecaki i tornistry, do równomiernego rozłożenia ciężaru. Torba jednak i u uczniów sprawdzi się np. na wycieczki, do noszenia stroju na w-f, na zajęcia dodatkowe czy w luźniejsze dni, z mniejszą ilością lekcji lub po szkole, np. gdy dzieci wybierają się w odwiedziny do koleżanek.
     


 

Jeżeli zdecydujemy się na tornister lub plecak, od kilkudziesięciu lat najpopularniejsze wśród polskich dzieci i rodziców rozwiązania, bez wątpienia będziemy mieli w czym wybierać. Oferta producentów bywa wręcz przytłaczająca, szczególnie w sytuacji, kiedy tornister lub plecak są jedną z wielu rzeczy na liście, która przed 1 września musi być skompletowana oraz „zatwierdzona” przez małego ucznia. Czym powinniśmy kierować się przy zakupie? Oto najważniejsze wymagania, które muszą być spełnione:

Usztywnienie. Plecak lub tornister szkolny musi być usztywniony - ułatwia to zachowanie prawidłowej postawy, dzięki czemu dziecko jest mniej narażone na bóle i choroby kręgosłupa. Przy okazji chronimy zeszyty i książki przez pognieceniem czy ewentualnym zniszczeniem.

Waga. Sam plecak nie może być zbyt ciężki. Niestety, nie mamy wpływu na ilość książek i zeszytów, których codzienne noszenie jest obowiązkiem naszych dzieci, tym bardziej więc musimy zwracać uwagę na masę tornistra. Musimy pamiętać, że jego waga wraz z zawartością nie może przekraczać 10% masy ciała naszej pociechy. Oznacza to, że jeżeli nasze dziecko waży 35 kilogramów, jego spakowany do szkoły plecak nie może być cięższy niż 3,5 kilograma.

Rozmiar. Gabaryty plecaka należy dopasować do wzrostu i budowy ciała dziecka: górna krawędź nie powinna sięgać wyżej niż szyja; wskazane jest również, by dolna kończyła się nie dalej niż linia pleców. Jeżeli tornister posiada specjalny pas do zapinania na biodrach, mający pełnić funkcję stabilizacyjną i odciążać plecy, trzeba sprawdzić, czy faktycznie znajduje się on na wysokości bioder, nie zaś „wisi” na lędźwiach.

Szelki. Koniecznie z możliwością regulacji - tak, aby optymalnie dobrać wysokość, na której nasze dziecko będzie nosiło tornister. Szelki powinny być też dość szerokie, dzięki temu ciężar plecaka rozkłada się nich równomiernie, a same szelki nie wbijają się w skórę.

Przegródki, kieszenie, schowki. Tu powinniśmy kierować się zasadą „co za dużo, to nie zdrowo”. Zbyt duża ilość miejsc, do których nasze dziecko może coś schować, gwarantuje problemy z odnajdywaniem tych rzeczy. Z drugiej strony plecak, który jest jednym wielkim „workiem”, do którego wrzucamy bez ładu i składu książki, zeszyty i przybory szkolne, też nie jest najlepszym pomysłem. Dobrze, jeżeli tornister ma kilka przegródek, które umożliwią uporządkowanie i łatwe odnajdywanie wszystkiego, czego uczeń potrzebuje.

Wygląd i design plecaka. Kwestia, która nie powinna być bagatelizowana. My, dorośli, też lubimy otaczać się ładnymi, modnymi rzeczami – nasze dzieci mają w tym zakresie bardzo podobne potrzeby. Oczywiście walory estetyczne nie mogą przyćmić tych związanych z ergonomią użytkowania i bezpieczeństwem uczniów, jednak trzeba pamiętać, iż posiadanie tornistra z ulubioną postacią z bajek, filmów, czy o ładnym wzorze, ułatwia i mobilizuje do spełniania obowiązku szkolnego.