Piekarnik parowy – co to jest i jak działa?

Piekarnik parowy na pierwszy rzut oka nie bardzo różni się od standardowych modeli piekarników. Istotnie, jest wyposażony w te same funkcje – z jedną dodatkową opcją, która okazuje się być absolutnym game changerem. Dzięki wbudowanemu pojemnikowi z wodą lub generatorowi pary, urządzenie to pozwala potrawom zachować soczystość, nie pozbawiając ich przy tym cennych witamin. W tak nowoczesnym piekarniku nie tylko upieczesz, ugrillujesz czy rozmrozisz dania, ale - dzięki opcji pary wodnej - również przygotujesz zdrowe posiłki bez konieczności dodawania tłuszczu.

Aby upiec duży kawałek mięsa (na przykład kurczaka) w tradycyjnym piekarniku, musisz je natrzeć odpowiednią porcją oleju, masła lub oliwy. To samo dotyczy wielu dań wegetariańskich i wegańskich: pieczonych ziemniaków, tofu, faszerowanej papryki. Większość produktów, pieczonych w wysokich temperaturach bez dodatku tłuszczu niestety mocno wysycha, co w znacznej mierze odbiera im walory smakowe. Pod tym względem piekarniki parowe mają olbrzymią przewagę: w procesie obróbki termicznej puszczają w obieg gorącą parę wodną, która na bieżąco nawilża przygotowywane produkty. Dzięki temu nie musisz skrapiać ich nawet kropelką tłuszczu – a po upieczeniu i tak będą doskonale soczyste.

piekarnik samsung

Dostępne rodzaje piekarników parowych

Pojemnik z wodą lub generator pary to pożądane wyróżniki piekarników parowych. Producenci jednak stale pracują nad wymyślaniem kolejnych, coraz dogodniejszych rozwiązań, co przekłada się na dostępność aż czterech typów piekarników parowych.

Pierwszym z nim – i przy okazji wyjątkowo chętnie wybieranym –  jest model wyposażony w automatyczny wbudowany generator pary. To układ złożony z odpowiednio podgrzewanego zbiornika na wodę oraz specjalnej dyszy, której zadaniem jest wprowadzać parę do komory piekarnika. Co istotne, ten rodzaj urządzenia służy wyłącznie do pieczenia potraw z wykorzystaniem pary wodnej. Gotowanie okazuje się niemożliwe ze względu na fakt, iż funkcja parowania w ich przypadku zawsze działa równocześnie z grzałkami elektrycznymi piekarnika.

Na rynku bez problemu znajdziesz jednak sprzęt, który na programie pary rzeczywiście używa tylko jej, a więc nie tylko piecze, ale i gotuje potrawy na parze. To właśnie takie modele są „stuprocentowymi” piekarnikami parowymi – co wcale nie ujmuje przydatności pozostałym ich rodzajom! Wiąże się po prostu z rozszerzoną funkcjonalnością. Bardzo dobry model to np. Electrolux EOC5E70X.

piekarnik electrolux

Jeszcze bardziej zaawansowane modele to piekarniki parowe Sous Vide. Dają ci dostęp nie tylko do wszystkich wcześniej wymienionych opcji przygotowywania dań z wykorzystaniem pary wodnej, ale zostają wzbogacone o popularną metodę sous vide. Polega na gotowaniu próżniowym w wodzie o odpowiedniej temperaturze (maksymalnie 100 stopni Celsjusza), czyli umieszczeniu potrawy w specjalnym, szczelnym worku i zanurzeniu go. To jeszcze doskonalsza wersja gotowania na parze, ponieważ w przypadku tej metody, wszystkie składniki odżywcze oraz walory smakowe i zapachowe pozostają w środku woreczka. Przykładowy model wyposażony w parowar to Bosch HSG636BB1.

Bosch

Ostatnią grupę stanowią piekarniki wspomagane parowo, dostępne w najkorzystniejszych cenach. Nie mają wbudowanego żadnego automatycznego generatora pary – wyróżniają się natomiast specyficznym wgłębieniem w dnie komory. To miejsce na wodę, która po uruchomieniu piekarnika i nastawieniu odpowiedniej temperatury zaczyna parować, wspierając proces pieczenia.

Piekarniki parowe do zabudowy – czy to dobre rozwiązanie?

Piekarnik do zabudowy z funkcją pary to równie dobre rozwiązanie, co jego klasyczna wersja. Jeśli wolisz zabudowane sprzęty, bo estetyka jest dla ciebie tak samo ważna jak funkcjonalność, to bez wątpienia znajdziesz model idealny dla ciebie. W jego przypadku miej jednak na szczególnej uwadze weryfikację wymiarów sprzętu, który przypadł ci do gustu, te muszą bowiem dokładnie odpowiadać miejscu między meblami lub wnęce, w której będzie zabudowany.

Piekarniki parowe do zabudowy nie tylko są równie dobre co modele wolnostojące, ale w niektórych przypadkach wręcz prześcigają te drugie innowacyjnością. Doskonałym przykładem jest opcja pieczenia dwóch różnych potraw jednocześnie, na osobnych półkach, w innych temperaturach: na przykład na dole mięsa wymagającego zachowania niewielu stopni, a u góry frytek, które piecze się zwykle w około 220◦C. To pozwala istotnie skrócić czas przygotowywania obiadu, szczególnie gdy gotujesz dla większej liczby osób.

piekarnik beko

Jaki piekarnik parowy wybrać? Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybór rodzaju piekarnika to pierwszy duży krok w drodze do wyboru idealnego sprzętu. Jego uzupełnieniem będzie weryfikacja poniższych specyfikacji:

  • Klasa energetyczna – im bliższa oznaczeniu A++, tym bardziej energooszczędny będzie piekarnik. To oznacza również niższe rachunki za prąd oraz mniejszy stopień zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
  • Pojemność komory – wyrażona w litrach. Podpowiada, jak wiele produktów zmieścisz jednocześnie we wnętrzu piekarnika.
  • Pojemność pojemnika na wodę – wbudowany zbiornik należy uzupełniać wodą, warto więc sprawdzić, jak dużo się jej zmieści: im większy pojemnik, tym rzadziej będziesz musiał dolewać płynu.
  • Termoobieg – funkcja, która zdecydowanie podnosi wydajność podgrzewania potraw w piekarniku. Dba o równomierne rozłożenie gorącego powietrza za sprawą specjalnego nawiewu. Dzięki temu produkty są nagrzewane nie tylko w okolicy grzałki, ale z obu stron.
  • Termosonda – urządzenie pełniące funkcję termometru do potraw. Jest wbudowane we wnętrzu komory piekarnika, a jego obsługa polega na wbiciu szpikulca termosondy w produkt, którego temperaturę „wewnętrzną” chcesz sprawdzić, np. duży kawałek mięsa. Informacja o osiągniętym poziomie ciepła zostanie przedstawiona na wyświetlaczu.
  • Grill, mikrofale, rozmrażanie, suszenie – dodatkowe funkcje grzewcze odpowiadające kolejno: grillowaniu potraw, szybkim ich podgrzewaniu lub przygotowywaniu za pomocą mikrofali, rozmrażaniu (np. zamrożonego pieczywa, by było chrupkie) lub przesuszaniu (np. ziół na suchą przyprawę).

Bez wątpienia warto zdecydować się na kupno piekarnika parowego - to jeden z najprostszych sposobów do zmiany swoich nawyków żywieniowych na zdrowsze i przyjemność ze spożywania soczystych, aromatycznych potraw na co dzień.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com