Na co zwrócić uwagę, wybierając parasol na balkon?

Parasol na balkon ma przede wszystkim chronić przed promieniami słonecznymi, zapewniając tym samym odpowiednie warunki do wypoczynku. Jeśli stoisz przed wyborem odpowiedniego parasola, to w pierwszej kolejności zwróć uwagę czy materiał, który pokrywa czaszę, zapewnia dobre zacienienie i ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dobrze również, jeśli będzie gęsto pleciony i wodoodporny – wówczas sprawdzi się nie tylko w słońcu, ale też w trakcie nieprzewidzianego deszczu. Nie bez znaczenia jest także kwestia słupka i żeber – najlepiej, aby były wykonane z wytrzymałych materiałów np. aluminium lub stali, które są bardzo wytrzymałe i zapewniają stabilność konstrukcji w każdych warunkach pogodowych. Dzięki temu raz wybrany parasol na balkon nada się do użytku przez wiele sezonów.

madison

Wygląd dopasowany do aranżacji

Wybierając materiał, który pokrywa czaszę – jego kolor, fakturę czy deseń, warto wziąć też pod uwagę to, czy będzie pasować do całej aranżacji balkonu lub tarasu. Odcień materiału powinien się dobrze komponować z odcieniem ścian budynku, balustrad lub kolorem framug okiennych i drzwiowych. Może też być dopasowany do koloru zewnętrznych mebli, a nawet donic, w których znajdują się twoje rośliny balkonowe. Dzięki temu uzyskasz spójne wizualnie, modnie zaaranżowane i przyjemne dla oka miejsce, sprzyjające letniemu wypoczynkowi na zewnątrz.

Opcja regulacji

W wielu modelach parasoli przeciwsłonecznych można regulować stopień rozpiętości zadaszenia. Dodatkową, bardzo przydatną funkcją jest możliwość zginania ramy pod kątem 90°. Ta funkcja ułatwia bezproblemowe ustawienie czaszy tak, by dokładnie zacieniała miejsce, na które padają promienie słońca. To ciekawa opcja, która z pewnością spodoba się osobom, często przebywającym na zewnątrz lub korzystającym z balkonu o różnych porach dniach. Poranna kawa, obiad z bliską osobą czy wspólny deser smakują lepiej, gdy czujemy się komfortowo i możemy zacienić stół pod każdym kątem.

saska garden

Półparasol na niewielki balkon

Twój balkon jest dość mały, ale lubisz spędzać na nim każdą wolną chwilę i chcesz mieć do tego odpowiednie warunki nawet w najbardziej słoneczne dni? Jeżeli przestrzeń balkonowa jest stosunkowo niewielka lub urządzona została w taki sposób, że zwykły parasol balkonowy zajmowałby w niej zbyt dużo miejsca, alternatywnym wyborem będzie tzw. półparasol, który montuje się na balustradzie lub w stojaku przystawionym do ściany. Jest to świetne rozwiązanie, gdy z osłony przed słońcem będzie korzystała jedna lub dwie osoby. To dobra propozycja również wówczas, gdy balkon jest jedynie częściowo wyeksponowany na duże nasłonecznienie – w takim przypadku parasol z czaszą o dużej średnicy będzie zbędny. Co istotne, półparasole są łatwiejsze do przechowywania w okresie jesienno–zimowym niż standardowej wielkości modele. Jeśli więc masz niedużo miejsca na przechowanie go, zainwestuj w mały parasol, który po złożeniu zajmie niewiele miejsca w twojej piwnicy lub szafie.

półparasol na balkon

Jak właściwie montować parasole balkonowe?

Duże parasole przeciwsłoneczne zazwyczaj są wstawiane w specjalny stojak wypełniony wodą lub piaskiem. Zanim jednak to zrobisz, wybierz dogodne miejsce dla podstawy i przymierz, czy po rozłożeniu, twój parasol będzie odpowiednio spełniać swoje funkcje. Trzeba też zdecydować, czy ma on stać w stole z przeznaczonym do tego celu otworem – w takim przypadku lepiej napełnić podstawę stojaka dopiero później. Warto pamiętać, że dla stabilności całej konstrukcji, obciążenie powinno być solidne, by uniemożliwić przemieszczanie się podstawy, nawet gdy wieje silny wiatr. Taka kolejność działania przy montażu pozwoli uniknąć przenoszenia ciężkiego elementu.

Wiele modeli parasoli balkonowych ma opcję przypinania słupka. Aby to zrobić, należy zastosować stabilne uchwyty. Niektóre są mocowane na poręczy, inne mogą być wkręcane do ściany. Parasol na balkon mocowany do barierki, balustrady, poręczy leżaka lub blatu stołu pozwoli zaoszczędzić sporo wolnej przestrzeni. Ten sposób umożliwi też szybką zmianę miejsca zaczepienia osłony, by przenosić ją tam, gdzie jest najbardziej potrzebna do ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem. Stojak do parasola, uchwyty mocujące czy klipsy do przypinania nie zawsze są sprzedawane w zestawie. Należy to sprawdzić przed dokonaniem zakupu.

saska garden

Jedna osłona przeciwsłoneczna – wiele funkcji

Twoje pierwsze skojarzenie z parasolami balkonowymi to ochrona przed słońcem? Owszem, ale pamiętaj, że nie jest to jedyna jego funkcja. Jeśli zdecydujesz się kupić model pokryty wytrzymałym, wodoodpornym materiałem, zyskasz w ten sposób skuteczną ochronę także przed niespodziewanym deszczem. Część dostępnych produktów jest już zaimpregnowana lub pokryta odpowiednim tworzywem – pozostałe można zabezpieczyć, używając przeznaczonego do tego sprayu. Wytrzymały materiał czaszy parasolowej powinien zapewniać również wiatroszczelność. To pozwoli użytkownikom w spokoju korzystać z balkonu w bardzo słoneczne, a jednocześnie wietrzne dni.

Niektóre parasole balkonowe są wielofunkcyjne. Producenci zapewniają, że wybrane modele sprawdzą się również jako ochrona od nasłonecznienia w ogrodzie lub nawet na plaży. Część parasoli może bowiem służyć jako parawan, który chroni od podmuchów wiatru z piaskiem, tworząc ekran przeciwwiatrowy.

divolio parasol

Parasole balkonowe są bardzo przydatnym i funkcjonalnym elementem aranżacji balkonu, zwłaszcza jeśli spędzasz na nim czas w godzinach, gdy latem intensywnie docierają do niego promienie słoneczne. Ich zakup trzeba przemyśleć, mając na względzie rozmiary balkonu, wolną przestrzeń do zagospodarowania, możliwe opcje do zainstalowania sprzętu oraz natężenie nasłonecznienia o różnych porach dnia. Dobrze jest zainwestować w osłonę, która jest solidna, wytrzymała i odporna na różne warunki atmosferyczne, a przy tym wygląda pięknie i będzie stylowym dopełnieniem balkonu.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock