Sushi na dobre zadomowiło się w polskiej rzeczywistości i obok pizzy jest jednym z najczęściej zamawianych dań na wynos. Polacy zamawiają okrągłe maki, w których ryż, ryba i inne dodatki zawinięte są w glony, czyli nori. Smakosze wybierają nigiri – na wałeczku z ryżu mości się kawałeczek ryby lub krewetki. Furorę wśród młodszych robią kanapki onigiri – te jednak wymagają ryżu przygotowanego w nieco inny sposób. Jak zrobić sushi w domu? Od czego zacząć? Czy od razu trzeba kupić maszynę do przygotowania ryżu, maty i najlepsze japońskie noże?

 

Sushi Autor:Hori Masakazu Takahashi Kazu

 

Jak zacząć robić sushi?

Robienie sushi warto rozpocząć od zastanowienia się, jakie smaki lubimy oraz jaką mamy sprawność w kuchni. Jeśli nie czujemy się komfortowo, przygotowując surową rybę, postawmy na wędzonego łososia czy surimi. Oczywiście nie będzie to sushi konserwatywne, ale od czegoś trzeba zacząć i najlepiej wybrać co prostego, na czym możemy się krok po kroku uczyć. Warto zaopatrzyć się w ryż do sushi, ocet ryżowy (jest lepszy niż gotowa mieszanka do ryżu do sushi), sól, cukier, glony nori, rzepę konserwową (jest żółta, chrupiąca i słodkawa), ogórki, dojrzałe awokado, wędzonego łososia (najlepiej w kawałku), serek typu philadelphia oraz matę do zawijania sushi.

Jak zrobić sushi bez maty?

Czy da się zrobić sushi bez maty? Tak! Zamiast niej możemy wykorzystać folię spożywczą – na sporym kawałku kładziemy nori, ryż, dodatki, a potem zawijamy wszystko tak, jakbyśmy korzystali z maty. Przewaga maty nad folią jest taka, że pozwala ona na równomierne dociskanie sushi podczas zawijania, a folia potrafi płatać figle. Jest na tyle cienka, że nie stawia oporu palcom i tam, gdzie mocniej przyciśniemy, może się zrobić nierówność. Czy oznacza to, że bez maty nie ma sushi? Nie! Oznacza to, że trzeba bardziej uważać, a matę dokupić wtedy, kiedy przekonamy się, że sushi to jest przygoda, którą chcemy kontynuować.

 

Zestaw Do Robienia I Serwowania Sushi Wykonany Z Bambusa, Kinghoff, Kh-1704

 

Jak zrobić sushi w domu? Krok po kroku

  1. Przygotowujemy składniki

Na 6 płatów nori potrzebujemy 2 szklanek ryżu do sushi, 1/4 szklanki octu ryżowego, 4 łyżeczek cukru, 1 łyżeczki soli. Dodatkowo możemy przygotować 1 dojrzałe awokado, 1 opakowania serka typu philadelphia, 200 g wędzonego łososia (może być w kawałku), 1 ogórka. Składniki cienko kroimy.

 

Asia Kitchen, zestaw sushi set premium XXL dla 6-8 osób, 8 elementów

 

  1. Gotujemy ryż do sushi

Ryż musimy ugotować dobrze, a to wymaga nieco czekania. Wsypujemy ryż do garnka i zalewamy zimną wodą tak, by go przykryła. Delikatnie mieszamy garnkiem, a następnie wylewamy wodę (ryż zostaje w garnku). Płukanie powtarzamy 7-8 razy, aż woda będzie czysta i przejrzysta.

Do ryżu dodajemy 2 i 1/2 szklanki wody. Przykrywamy pokrywką. Zagotowujemy na dużym ogniu, aż woda zacznie wrzeć. Zmniejszamy ogień, pozwalamy wodzie „pyrkać” i gotujemy ryż pod przykryciem przez około 15 minut, aż wchłonie wodę. Sprawdzamy, czy jest miękki. Jeśli tak, zdejmujemy garnek z ognia i zostawiamy go pod przykryciem na kolejne 5 minut. Jeśli ryż nie jest miękki, a nie ma w nim wody, to dolewamy 1/2 szklanki wrzątku i pozwalamy mu się dogotować.

 

Nice Rice, ryż do sushi, 1 kg Beagley Cooperman

 

  1. Przygotowujemy zaprawę octową

W czasie, gdy gotuje się ryż, przygotowujemy octową zaprawę. W rondelku łączymy ocet, cukier i sól. Mieszamy do rozpuszczenia cukru – jeśli nie chce się rozpuścić, ocet delikatnie podgrzewamy. Gotową zaprawę octową wlewamy do ryżu i dokładnie mieszamy. Ryż jest gotowy do użycia!

  1. Zawijamy sushi

Przystępujemy do formowania sushi. Przygotujmy miseczkę z wodą i łopatkę silikonową albo łyżkę. Na matę bambusową kładziemy 1 płat nori błyszczącą stroną do spodu. Na nori kładziemy warstwę ryżu, delikatnie go dociskając i robiąc bardzo małą przerwę bez ryżu na brzegach.

 

zawijanie

 

Na 1/3 wysokości nori (od naszej strony w kierunku „góry”) smarujemy ryż serkiem i kładziemy cienko pokrojone składniki, tworząc paseczki nachodzące na siebie. Teraz zawijamy nori tak, by mata z ryżem od razu objęła wszystkie składniki. Dobrze przyciskamy i zwijamy. Mata musi być na zewnątrz sushi i służy tylko do dociskania (nie zawijamy ryżu jak naleśnika, w którym mata jest w środku!).

 

zawijanie2

 

  1. Kroimy sushi

Za pomocą ostrego noża kroimy sushi w kawałki. Voilà – nasze pierwsze sushi gotowe!

Jak zrobić sushi w tempurze?

Tempura to japoński sposób na rybę, owoce morza czy warzywa obtoczone panierką z mąki, jajka i wody. Tempura ma za zadanie nadać niezwykłej chrupkości daniu – sama w sobie nie ma smaku, ale ze względu na tłuszcz, tworzy teksturę.

W przypadku sushi tempura często używana jest do smażenia krewetek lub obsmażania całych rolek – taka wersja jest najpopularniejsza w Polsce.

 

tempura

 

Do zrobienia tempury potrzebujemy: 1 szklanki mąki, 1 szklanki wody i 1 jajka. Dodatkowo przygotujmy wszystko, co będziemy chcieli obsmażać – krewetki, rybę, gotowe rolki sushi. Na patelni rozgrzejemy olej do około 180 stopni Celsjusza. Tempura nie lubi czekać, więc obsmażone porcje warto zejść od razu.

Zacznijmy od masy. W miseczce mieszamy jajko z wodą, aż powstanie w miarę jednolita masa. Dodajemy mąkę i mieszamy do połączenia składników – w masie nie może być grudek. Za pomocą pałeczek chwytamy krewetkę, rybę lub sushi. Obtaczamy w samej mące, a następnie w tempurze. Smażymy ze wszystkich stron do zazłocenia.

 

Made in Japan Blue and White zestaw do sushi 2 miseczki z pałeczkami 500 ml.

 

Z czym przygotować domowe sushi?

Mamy już przepis na ryż do sushi i znamy technikę zawijania, potrzebujemy zatem inspiracji dotyczących składników. Domowe sushi może być dokładnie takie, jak chcemy: może mieć w sobie świeże ogórki, marynowaną rzepę, surmii, tuńczyka z puszki, tuńczyka surowego, krewetki w tempurze lub delikatnie sparzone wrzątkiem awokado i serek typu philadelphia. Jeśli lubicie masło orzechowe lub dżem truskawkowy, to też nie ma problemu, bo to nasze sushi i możemy je robić z czym tylko chcemy!

Więcej kulinarnych porad znajdziesz w pasji Gotuję.

Zdjęcia w tekście: Shutterstock