Parowar jest przeznaczony do gotowania żywności na parze. To prosta i zdrowa metoda gotowania, która pozwala zachować składniki odżywcze przygotowywanych dań. Parowary występują w różnych formach – na rynku dostępne są wersje elektryczne, na garnek i bambusowe koszyczki do gotowania na parze.
Czym różnią się od siebie parowary?
Parowary elektryczne składają się z jednostki bazowej z elementem grzewczym i pojemników do gotowania na parze. Komory ustawia się jedna na drugiej, co pozwala przygotować kilka potraw jednocześnie. Do podstawki wlewamy wodę, która zostaje podgrzana i zamieniona w parę. Ta się unosi, dzięki czemu jedzenie na każdej półce zostaje podgrzane.
Garnkowe parowary wykonane są zwykle ze stali nierdzewnej lub innych materiałów odpornych na ciepło. Umieszcza się je zwykle na garnku wypełnionym gorącą wodą. Zasada działania jest podobna, jak w modelu elektrycznym, z tą różnicą, że zamiast prądu korzystamy z płyty grzewczej.
Parowary bambusowe to tradycyjne azjatyckie modele wykonane z plecionego bambusa. Składają się z wielu warstw lub koszy, które można układać jeden na drugim. Para wodna przeciskając się przez szczeliny w bambusie, gotuje jedzenie w ułożonych w stosik koszyczkach.
Jakie dania z parowaru przygotować na obiad?
Przepisów na dania z parowaru jest tyle, ilu użytkowników. Najczęściej na parze przygotowuje się warzywa saute, ale urządzenie to daje dużo więcej możliwości.
Ryba na parze – przepis na danie z parowaru
Składniki:
- 4 kawałki filetu z łososia
- 1,5 cm kawałek imbiru
- 2 ząbki czosnku
- sos sojowy
- marchewki baby
- różyczki brokułów
- sezam
- opcjonalnie: ulubione warzywa
Parowar może nam pomóc przygotować soczystą rybę na parze z warzywami. Wystarczy na dolną półkę położyć kawałek filetu z łososia, ułożyć na nim cienko pokrojony imbir i czosnek oraz delikatnie polać sosem sojowym. Do kolejnej półki wkładamy marchewki baby oraz różyczki brokułów lub inne warzywa, które lubimy. Wypełniamy wodą pojemnik, stawiamy warzywa, a nad nimi rybę. Gotujemy około 10 minut. Wyciągamy, przekładamy na talerz, oprószamy sezamem i podajemy.
Zamiast łososia możemy użyć innej ryby. Filet oprószamy delikatnie solą i obkładamy cienkimi plasterkami cytryny lub pomarańczy. Tak przygotowaną rybę pieczemy 10 minut, a następnie serwujemy z ugotowanymi na parze warzywami. Świetnie smakuje z kawałkami ugotowanej na parze dyni hokkaido podanej z odrobiną soku pomarańczowego i posiekanymi orzechami włoskimi.
Kurczak na parze – przepis na obiad z parowaru
Składniki:
- 4 piersi z kurczaka
- 6 łyżek sosu sojowego
- 2 łyżeczki miodu
- 2 łyżki octu ryżowego
- 3 papryki (żółta, czerwona, pomarańczowa)
- różyczki brokułów i kalafiora
- dymka
- sezam
Przygotowując drób z parowaru, musimy pamiętać o ważnej rzeczy: mięso będzie smakowało lepiej, jeśli je zamarynujemy minimum kwadrans przed wrzuceniem do urządzenia (najlepiej jednak marynować je całą noc). Dlaczego? Podczas parowania mięso nie jest w stanie wchłonąć wszystkich aromatów, a w lodówce ma na to więcej czasu. Wystarczy oprószyć kurczaka solą i skropić sokiem z cytryny albo zostawić na noc w marynacie z sosu sojowego, octu ryżowego i miodu. Niektórzy posypują mięso solą, a następnie zanurzają w maślance, dzięki której jest delikatny oraz soczysty. Bez względu na to, czy skorzystacie z naszych propozycji, czy z gotowej marynaty do drobiu, nie omijajcie tego kroku. Dzięki temu będziemy mieli bardziej aromatyczne danie, a to zachęci do częstszego wykorzystywania parowaru.
4 piersi z kurczaka układamy w koszyczku. W miseczce mieszamy 6 łyżek sosu sojowego, 2 łyżeczki miodu, 2 łyżki octu ryżowego. Gotową marynatą smarujemy kurczaka. Do drugiego koszyczka wkładamy pokrojone w cienkie paski papryki. W kolejnym układamy różyczki brokułów i kalafiora. Na bazie wypełnionej wodą ustawiamy kurczaka, paprykę oraz brokuły. Gotujemy około 20 minut. Podajemy skropione pozostałą marynatą, oprószone świeżo posiekaną dymką i sezamem.
Kurczak z parowaru ze szparagami – przepis
Składniki:
- 4 piersi z kurczaka
- 2 cytryny
- 1 opakowanie boczku w plastrach
- 1 pęczek szparagów
- 2 woreczki ryżu
- sól
- pieprz
Inną propozycją na danie z parowaru jest kurczak cytrynowy ze szparagami. Jakie to proste i miłe danie! 4 piersi z kurczaka oprószamy solą ze wszystkich stron. 2 cytryny kroimy w cienkie paseczki. Do pojemnika wkładamy kurczaka, oprószamy pieprzem i układamy na nim plasterki cytryny oraz boczku tak, by kurczak był zupełnie przykryty. Do kolejnego pojemnika wkładamy umyte, pokrojone w 5-centymetrowe kawałki szparagi. Ustawiamy pojemniki na bazie i gotujemy 20 minut. Podajemy z ugotowanym ryżem.
Deser z parowaru – nieoczywiste pomysły
Przygotowanie mięsa czy warzyw z parowaru wydaje się oczywiste. A co z deserem? Czy da się przygotować pyszny deser w parowarze? Oczywiście!
Deser czekoladowy – przepis
Składniki:
- 1 szklanka mąki
- 1/2 szklanki kakao
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczyptę soli
- 1/2 szklanki mleka
- 3 łyżki cukru
- 1 łyżeczkę cukru waniliowego
- 1/2 szklanki gorącej wody
- 1/4 szklanki oleju roślinnego
Z łatwością przygotujemy czekoladowy deser. Wystarczy w misce połączyć 1 szklankę mąki, 1/2 szklanki kakao, 1 łyżeczkę proszku do pieczenia, szczyptę soli, 1/2 szklanki mleka, 3 łyżki cukru, 1 łyżeczkę cukru waniliowego, 1/2 szklanki gorącej wody i 1/4 szklanki oleju roślinnego. Wszystko wlewamy do ramekinów, wypełniając je do połowy. Miseczki wstawiamy na półeczkę i przykrywamy folią (dzięki temu para nie będzie skapywać na deser). Gotujemy przez 20 minut.
Pieczone jabłka – przepis
W parowarze możemy też przygotować najwspanialszy jesienny deser – pieczone jabłka. Wystarczy umyć owoce, przekroić na pół i wyciąć gniazda nasienne. Każdą połówkę oprószamy cynamonem oraz cukrem pudrem (1/2 łyżeczki cynamonu, czubata łyżka cukru). Na każdą połówkę kładziemy 1 łyżeczkę masła. Parujemy przez 5 minut. Podajemy z posiekanymi orzechami włoskim i lodami waniliowymi.
Więcej przepisów na przepyszne dania znajdziesz w pasji Gotuję.
Zdjęcia w tekście: Shutterstock
Komentarze (0)