Jak zrobić klasyczny omlet? – przepis

Składniki:

  • 2 jajka
  • 2 łyżki mleka lub śmietany
  • szczypta soli
  • 1/3 szklanki ulubionych dodatków

 

omlet

 

Omlet to placek jajeczny z delikatnie miękkim wnętrzem. Porządny omlet uznaje się za coś niezwykle trudnego w przygotowaniu. Jednak tak naprawdę to nic strasznego i bez problemu można przygotować go samodzielnie.

Wersji omletów jest wiele. Niektóre w środku zawierają rozpływający się ser, inne kawałki szynki, w jeszcze innych mości się papryka lub szczypiorek. Są też omlety na słodko oprószone cukrem i cynamonem lub skrywające w sobie maliny. Niezależnie od tego, jakie dodatki lubimy, musimy zacząć od początku.                        

Początkiem omleta są jajka i dobrze rozgrzana patelnia. Smaży się je dość szybko, dlatego tak ważne jest, żeby wszystko było pod ręką. Na omlet z dwóch jaj przygotujmy około 1/3 szklanki dodatków. Podgrzejmy to, co wymaga wysokiej temperatury (boczek, szynka, pieczarki). Doprowadźmy do temperatury pokojowej dżemy, umyjmy i wysuszmy owoce oraz warzywa, których będziemy używać. W pogotowiu musimy mieć patelnię, masło, łopatkę i talerz.

Do miseczki wlewamy 2 jajka, dodajemy 2 łyżki mleka lub śmietany i szczyptę soli. Wszystko dokładnie ubijamy widelcem lub małą trzepaczką, aż białko przestanie się ciągnąć. Rozgrzewamy na średnim ogniu patelnię o średniej wielkości. Rozpuszczamy 1 łyżkę masła. Delikatnie poruszamy patelnią, żeby rozprowadzić masło po całym dnie. Wlewamy masę jajeczną. Powinna natychmiast zacząć się ścinać. Łopatką delikatnie zgarniamy nieściętą masę z brzegów patelni na jej środek. Kiedy wierzch omleta przestanie być surowy, kładziemy na połowie dodatki i delikatnie przykrywamy drugą połową, podważając ją łopatką. Zdecydowanym ruchem zsuwamy go z patelni na talerz. Jeśli chcemy zrobić omlety dla kilku osób, powinniśmy przygotować więcej dodatków. Najlepiej jednak smażyć jeden omlet dla jednej osoby, a potem rozpocząć proces od początku. Dzięki temu będziemy lepiej kontrolować masę jajeczną i unikniemy sytuacji, w której spód jest suchy i spieczony, a góra wciąż surowa.

 

Patelnia do omletów Shadow 25 cm

 

Jakie dodatki przygotować do omleta?

Jajka są wdzięcznym składnikiem, ponieważ lubią się z wieloma dodatkami. Świetnie smakuje klasyczny omlet z odrobiną masła na wierzchu i sporą ilością szczypiorku. Miłośnicy boczku z pewnością docenią omlet z boczkiem i odrobiną sera cheddar. Dobrą opcją jest omlet z kawałkami wędzonego łososia i świeżym koperkiem czy omlet ze świeżymi pomidorkami i bazylią. Świetnie smakuje też omlet na słodko oprószony cukrem pudrem z cynamonem lub cukrem waniliowym. Ogranicza nas tylko wyobraźnia i zawartość lodówki. To danie w duchu niemarnowania – można do niego dodać naprawdę wszystko, czego mamy za mało na samodzielne danie.

 

Talerz obiadowy Arty Musztardowy 26 cm LUMINARC

 

Jak zrobić omlet hiszpański? – przepis

Składniki:

  • 500 g ziemniaków
  • ½ szklanki oliwy z oliwek
  • 1/2  łyżeczki soli
  • 1 cebula
  • 4 jajka
  • opcjonalnie: chorizo lub szynka, żółty ser

 

omlet hiszpański

 

Tortilla de patatas to hiszpańska odpowiedź na omlet. Proste i tanie składniki oraz krótki czas przygotowania pozwalają na wyczarowanie niezwykłego dania. Do przygotowania omleta hiszpańskiego używa się ziemniaków, cebuli oraz oliwy z oliwek, ale nie z pierwszego tłoczenia (tę zostawia się na lepsze okazje).

Ziemniaki trzeba obrać, porządnie umyć i pokroić wedle uznania – niektórzy kroją je w talarki o grubości około 3 mm, inni w mniejszą lub większą kostkę. Wszystko zależy od tego, jakie ziemniaki lubimy. Przygotujmy zatem dość głęboką patelnię z nieprzywierającą powłoką. Obierzmy około 500 g ziemniaków. Na patelnię wlejmy 1/2 szklanki oliwy, dodajmy ziemniaki, oprószmy je 1/2 łyżeczki soli i na małym ogniu smażmy, aż staną się miękkie, przewracając je raz po raz. Zajmie to 20-30 minut. (W wersji dla leniuchów: ziemniaki gotujemy, studzimy i kroimy. Na oddzielnej patelni smażymy do zazłocenia 1 cebulę posiekaną w kostkę).

Kiedy ziemniaki zmiękną, odlejmy nadmiar oliwy. Dodajmy do ziemniaków cebulę, oprószmy wszystko ponownie solą. W miseczce rozkłóćmy 4 jajka i zalejmy nimi ziemniaki. Smażmy na wolnym ogniu, przez około 5 minut. Teraz musimy tortillę przewrócić. Przygotowujemy duży talerz (większy niż średnica patelni). Ściągamy patelnię z ognia. Przykrywamy talerzem tak, by jego dno było zwrócone w naszą stronę. Łapiemy jedną ręką rączkę patelni, drugą przytrzymujemy talerz i zdecydowanym ruchem przewracamy tortillę na talerz. Delikatnie zsuwamy na patelnię, by się dosmażyła przez kolejne 5 minut. Serwujemy gorącą lub w temperaturze pokojowej.

Świetnie smakuje z kawałkami chorizo lub szynką, które trzeba dodać do ziemniaków razem z cebulą. Niektórzy do tortilli dodają też ser. Jak to zrobić? Na patelnię wlewamy połowę ziemniaków z jajkiem, układamy ser, zalewamy resztą ziemniaków z jajkiem. Moja hiszpańska przyjaciółka tortillę de patatas serwuje z solonymi chipsami.

 

Patelnia głęboka VALDINOx Intenso

 

Jak zrobić puszysty omlet cesarski? – przepis

Składniki:

  • 2 łyżki rodzynek
  • 3 łyżki rumu
  • 6 jajek
  • 1 łyżka cukru
  • szczypta soli
  • 1,5 szklanki mleka
  • 1 łyżka cukry waniliowego
  • 1,5 szklanki mąki
  • 3 łyżki masła

 

omlet cesarski

 

Kaiserschmarrn to bardzo puszysty austriacki deser. Wygląda i smakuje jak omlet, który w trakcie smażenia się delikatnie rozcina. Podobno był przysmakiem cesarza Franciszka Józefa. Jak przygotować go w polskiej kuchni? 2 łyżki rodzynek zalewamy 3 łyżkami rumu i odstawiamy na kwadrans. Potem je odcedzamy. 6 jajek rozdzielamy na żółtka i białka. Z białek, 1 łyżki cukru i szczypty soli ubijamy sztywną pianę. Żółtka, 1,5 szklanki mleka, 1 łyżkę cukru waniliowego i 1,5 szklanki mąki mieszamy na jednolitą masę. Delikatnie dodajemy białka i mieszamy tak, by piana opadła jak najmniej. Na patelni rozgrzewamy około 3 łyżek masła. Wlewamy masę jajeczną i na wierzchu posypujemy ją rodzynkami. Smażymy około 4 minuty z każdej strony, żeby placek równo się zarumienił. Przy pomocy dwóch widelców rwiemy omlet na mniejsze części. Posypujemy go 3 łyżkami cukru i wstawiamy do piekarnika z włączoną tylko górną grillową grzałką, czekamy, aż cukier się skarmelizuje. Alternatywnie możemy użyć palnika. W opcji szybkiej pomijamy ostatni punkt. Omlet oprószamy cukrem pudrem i cynamonem. Podajemy z konfiturami.

 

Palnik gazowy typu JET

 

Jak zrobić omlet wegetariański?

Omlet to dla wegetarian idealny sposób na dostarczenie organizmowi białka. Zarówno jajeczny, jak i ziemniaczany może być świetnym śniadaniem. Jeśli jednak chcemy nieco urozmaicić jadłospis, to możemy dodać dużo warzyw. Najlepiej smakuje chyba omlet ze szpinakiem i przesmażonym czosnkiem (po prostu dodajemy do niego świeże liście szpinaku i delikatnie przesmażony na maśle pokrojony w cienkie plasterki ząbek czosnku). Możemy również przygotować kolorowy wege-omlet, przesmażając wcześniej na patelni 2 łyżki czerwonej papryki, 2 łyżki zielonej papryki i 2 pieczarki. Koniecznie dodajmy do takiego omleta odrobinę koziej rolady dojrzewającej lub prawdziwej fety, która doda mu kresowości i słonego smaku. W sezonie bobowym możemy dodać do omleta bób, fetę i miętę. Ogranicza nas tylko wyobraźnia, zawartość lodówki lub zaopatrzenie warzywniaka!

 

Łopatka do omletów

 

Więcej ciekawych przepisów i kulinarnych porad znajdziesz w pasji Gotuję.

Zdjęcia w tekście: Shutterstock