Jak prawidłowo zamontować bagażnik dachowy?

Mało miejsca w bagażniku? Bagażnik dachowy jest w stanie zwiększyć przestrzeń użytkową auta nawet o kilkaset litrów. Pozwala także na przewożenie rzeczy, które nie mieszczą się wewnątrz pojazdu lub umieszczenie ich tam byłoby bardzo niewygodne dla kierowcy i pasażerów (np. rowerów czy nart). Niektórzy kierowcy twierdzą, że bagażnik dachowy jest rozwiązaniem możliwym do zamontowania wyłącznie w samochodach fabrycznie wyposażonych w relingi dachowe. Nie jest to prawdą. Większość samochodów posiada specjalne punkty montażowe, w których można umieścić mocowania pod np. bagażniki. Producenci dachowych boxów i bagażników opracowali także specjalne rozwiązania, pozwalające na założenie mocowań w praktycznie każdym samochodzie z wyjątkiem kabrioletów z tzw. miękkim dachem.

 

Bagażnik dachowy, ECO Alubase  Inter Pack

 

Jak zamontować belki pod bagażnik dachowy na relingi?

Zacznijmy jednak od sytuacji najprostszej z punktu widzenia montażysty, czyli od samochodu wyposażonego fabrycznie w relingi dachowe. Warto pamiętać o tym, że do każdego bagażnika dachowego potrzebujemy tzw. bazy czyli belek poprzecznych. Nie zamocujemy bagażnika na samych relingach, jednak w tym przypadku możemy zakupić belki najprostsze w montażu.

Belki przeznaczone do mocowania na relingach dachowych wyposażone są w specjalne uchwyty. W zależności od producenta mogą nieco różnić się wyglądem i sposobem montażu, jednak jego zasada jest zawsze ta sama:

  • nakładamy uchwyty na relingi
    regulujemy szerokość belek na szynie regulacyjnej
  • następnie przytwierdzamy całość

Niekiedy w tym celu musimy kręcić plastikowym pokrętłem, innym razem musimy użyć klucza imbusowego (przeważnie dołączonego do zestawu). Ważne, by po zakończonym montażu belki mocno trzymały się relingów i były umieszczone symetrycznie (nie wystawały nadmiernie z jednej lub drugiej strony dachu pojazdu). Istotna jest także odległość pomiędzy belkami. Producenci zwykle rekomendują, by wynosiła ona od 60 do ok. 80 cm – zależne jest to od długości i rozmiaru konkretnego bagażnika lub boxu dachowego, który chcemy zamontować.

 

Bagażnik bazowy MAMMOOTH MMT RB-003C1 135

 

Montaż bagażnika dachowego na belkach poprzecznych

Kiedy posiadamy już zamocowane belki, montaż bagażnika dachowego nie powinien sprawić problemu. Bagażniki posiadają w swojej podłodze otwory montażowe lub specjalne szyny, które umożliwiają dopasowanie mocowania do pozycji belki poprzecznej. Producenci bagażników oferują różnego typu rozwiązania, jednak z zasady chodzi o nałożenie obejm na belki poprzeczne (w czterech miejscach) i ich dokręcenie. Niekiedy będziemy musieli użyć klucza, innym razem pokrętła. Niektórzy producenci oferują bardziej złożone mechanizmy, których obsługa jest prostsza z punktu widzenia użytkownika – opierają się one o dźwignię ze szczękami, umożliwiającą proste zaciśnięcie mocowań na belkach. Po montażu bagażnika należy sprawdzić, czy na pewno trzyma się dobrze.

 

AGURI PRESTIGE II AL P4 bagażnik dachowy bazowy

 

Jak zamontować bagażnik dachowy w aucie bez relingów?

Jeżeli w naszym samochodzie nie mamy relingów dachowych, wcale nie musimy rezygnować z posiadania bagażnika lub boxu dachowego. Istnieją wówczas dwie możliwości:

  • nasze auto posiada specjalne punkty do montażu uchwytów dachowych (tzw. flixpointy);
  • nasze auto nie posiada żadnych uchwytów dachowych

W pierwszym przypadku bez problemu zamontujemy belki poprzeczne, do których z kolei przymocujemy bagażnik. Pamiętajmy jednak, że musi być to odpowiednia wersja belek – inna od tej przeznaczonej do aut z relingami. Musimy tylko odnaleźć punkty na dachu (zwykle są oznaczone trójkątnym symbolem) i znajdują się w rynienkach dachu, często wypełnionych czarnymi listwami. Zdejmujemy zaślepki i zmontowane belki (wymagają złożenia po zakupie) przytwierdzamy na śrubę lub specjalny wcisk – jest to zależne od konkretnego producenta. Analogicznie jak w przypadku montażu na relingach dachowych, zwracamy uwagę na odległość belek od siebie, jeżeli auto posiada odpowiednie listwy, możliwe będzie przesuwanie po nich belek przed przymocowaniem. Bagażnik do belek montujemy analogicznie jak w przypadku aut wyposażonych w relingi.

Jeżeli nasze auto nie posiada otworów na montaż uchwytów na dachu, będziemy potrzebować specjalnej wersji belek poprzecznych z tzw. stopami montażowymi, których końcówki przytwierdza się do krawędzi dachu. Sugerując się instrukcją producenta bagażnika lub boxa, ustalamy odpowiednią odległość belek pomiędzy sobą. Stopy mocujące muszą znajdować się w otworach drzwiowych, jednak nie ogranicza nam to znacznie pola regulacji. Podczas przykręcania lub zaciskania stóp na krawędzi dachu (w zależności od rozwiązania stosowanego przez konkretnego producenta), należy zachować umiar, gdyż zbyt mocne dokręcenie może spowodować uszkodzenie dachu. Belki nie mogą być jednak także niedokręcone, gdyż ich przesuwanie się mogłoby spowodować zsunięcie się bagażnika z dachu podczas jazdy.

 

Uchwyt rowerowy na dach, Thule, ProRide (598), 1 rower

 

Jak zamontować relingi dachowe w samochodzie?

Bez wątpienia montaż bagażnika dachowego jest najłatwiejszy i najszybszy w pojazdach wyposażonych w relingi dachowe. Wielu właścicieli aut fabrycznie relingów nie posiadających decyduje się zatem na ich dokupienie. Rozwiązanie to jest bardzo efektywne w przypadku samochodów, które posiadają na dachu punkty montażowe (flixpointy). Wówczas wystarczy jedynie zdjąć zaślepki i przykręcić relingi do dachu we wskazany przez producenta sposób.

Większym problemem jest montaż relingów w autach nie posiadających flixpointów. W tym przypadku konieczne jest dokonanie ingerencji w strukturę pojazdu – wywiercenie otworów w poszyciu dachu oraz uszczelnienie ich, aby podczas opadów deszczu woda nie dostawała się pod spód. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy uda nam się przeprowadzić tę operację samemu, można powierzyć ją warsztatowi samochodowemu lub blacharskiemu.

 

Inter Pack Quiet XT RR stopy bagażnika

 

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com