Potrawy przygotowane na grillu węglowym gwarantują wyjątkowe wrażenia smakowe. Lekko dymny aromat i soczysta tekstura – głównie za to posiłki przyrządzone na ruszcie są tak lubiane! Trudno osiągnąć taki efekt za pomocą innych metod. Nawet grill elektryczny nie gwarantuje tak wielowymiarowego smaku.

Niestety, ze względu na swoją specyfikę, grillowanie wiąże się z powstawaniem trudnych do usunięcia zanieczyszczeń. Podczas przyrządzania dań na ruszcie – zwłaszcza mięs czy serów – do grilla skapuje tłuszcz, który może ulegać spaleniu. Proces ten powoduje wytwarzanie się szkodliwych związków, mogących działać kancerogennie. Przykładem jest akroleina, powstająca na skutek przemian oksydacyjnych tłuszczów.

 

Środek do czyszczenia rusztów piecyków grilla 1L

 

Dlaczego czyszczenie grilla jest tak ważne? 

Niewłaściwe lub niedostatecznie częste czyszczenie grilla może powodować, że tłuszcze pozostaną na ruszcie, czy we wnętrzu grilla i będą ulegały spalaniu przy kolejnym użyciu. To z kolei może prowadzić do powstawania większej ilości dymu o gryzącym zapachu i obniżenia walorów smakowych przygotowywanych dań.

Jak temu zapobiec? Najlepszym sposobem jest regularne usuwanie zanieczyszczeń – najlepiej po każdym grillowaniu. Warto również zaopatrzyć się w specjalny zestaw do czyszczenia grilla. Poniżej podpowiadamy, jak go skompletować. Oto akcesoria, za pomocą których skutecznie wyczyścisz ruszt!

Płyn do czyszczenia grilla 

Aby skompletować zestaw do czyszczenia grilla gazowego, czy węglowego, musisz zaopatrzyć się w kilka akcesoriów. Podstawą są środki czyszczące, bez których nie sposób skutecznie usunąć tłuste zanieczyszczenia i zgromadzoną sadzę. Aby taki środek był skuteczny, powinien zawierać w sobie mocne alkalia, które ułatwiają rozpuszczanie tłuszczu i usuwanie odymienia z różnego rodzaju powierzchni. Na przykład płyn do czyszczenia grilla Clinex zawiera wszystkie niezbędne składniki, dzięki czemu skutecznie czyści wszelkie zanieczyszczenia. Ponadto można go używać także do mycia rusztów, piekarników i kuchenek, więc jest bardzo uniwersalny.

 

Ludwik płyn do czyszczenia grilli 500 ml Inco

 

Innym popularnym produktem, który można stosować w tym celu, jest płyn do czyszczenia grilla Ludwik. Dzięki zawartości aktywnej piany, preparat nadaje się do zmywania nawet najbardziej zabrudzonych powierzchni. Forma sprayu ułatwia usuwanie plam z miejsc trudno dostępnych, a także z naczyń do gotowania takich jak patelnie, rondle i naczynia żaroodporne.

Pamiętaj, że środki tego rodzaju nadają się do stosowania na powierzchniach takich jak żeliwo, czy stal nierdzewna. Nie należy czyścić za ich pomocą tworzyw sztucznych, czy innych nieodpornych na alkalia materiałów.

Środek do czyszczenia rusztów piecyków grilla 

Niektóre preparaty, np. BLUXCOSMETICS, mają w swoim składzie niejonowe związki powierzchniowo czynne, które sprawiają, że środek cechuje wysoka skuteczność nawet przy czyszczeniu trudnych do usunięcia zabrudzeń. Atest PZH gwarantuje stuprocentowe bezpieczeństwo stosowania, przy jednoczesnej wydajności oraz łatwości w użytkowaniu. Inne środki mogą być z powodzeniem stosowane nie tylko do mycia grilla, ale także piekarnika. Wystarczy pokryć zabrudzenia warstwą preparatu i zostawić na dłuższą chwilę, a następnie usunąć z powierzchni środek wraz z zabrudzeniem. Takimi właściwościami charakteryzuje się np. preparat CLINEX grill. Świetnie działa na tłuste plamy, których nie wyczyszczą płyny oparte na alkaliach. Rozpuszcza zabrudzenia, a przy tym nie niszczy powierzchni sprzętu, nawet naczyń emaliowanych. Dodatkowo forma produktu umożliwia stosowanie skutecznej aktywnej piany.

 

Specjalistyczny środek do czyszczenia grilli, kominków i piekarników BLUXCOSMETICS, 650 ml

 

Jak wybrać szczotkę do czyszczenia grilla? 

Szczotka do czyszczenia grilla i rusztu to twój najlepszy sprzymierzeniec w usuwaniu zanieczyszczeń. Nawet jeśli dysponujesz najbardziej wydajnym detergentem, bez zastosowania odpowiedniej szczotki trudno będzie ci usunąć sadzę, odymienie i spalony tłuszcz. Kuchenne gąbki, czy ściereczki raczej nie nadają się do tego celu.

W przypadku szczotki do grilla podstawą jest wytrzymałe włosie, które nie polegnie w starciu z trwałymi, trudnymi do usunięcia zanieczyszczeniami. Nie powinno być one naturalne. Tworzywo sztuczne też niekoniecznie się sprawdzi – najlepiej wybrać szczotki z włosiem wykonanym z mosiądzu lub innego metalu, na przykład dostępny w naszym asortymencie model do czyszczenia grilla ACTYVIA. Z większymi i bardziej uporczywymi zabrudzeniami najlepiej poradzą sobie szczotki i skrobaki do czyszczenia grilla. Niektóre, np. model LANDMANN, są zakończone stalowym skrobakiem, który w mig upora się ze spalonym tłuszczem, który przywarł do metalowych powierzchni.

Na szczotce, oprócz włosia, powinna znaleźć się również szorstka gąbka, za pomocą której wymyjesz spód i górną powierzchnię rusztu, wykorzystując odpowiedni środek czyszczący.

Wysokiej jakości produkt umożliwia czyszczenie grilla tak, że nie zostanie na nim ani jeden ślad po zabrudzeniach. Poszczególne części obejmują włos z mosiądzu, gąbkę oraz wygodny uchwyt ze skrobakiem ze stali nierdzewnej. W połączeniu z wybranym płynem nie będą ci już straszne żadne zabrudzenia.

 

Szczotka do czyszczenia grilla ACTIVA 3w1, 12 cm

 

Dzięki dobrze dobranej szczotce czyszczenie grilla to pestka! Jak często należy to robić? Najlepiej po każdym użycia grilla, aby nie dopuścić do nagromadzenia się zanieczyszczeń. Im dłużej będą zbierać się na ruszcie, tym trudniej będzie je rozpuścić i usunąć. Systematyczność to klucz do sukcesu!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock