Autorka: Justyna Aleksandrzak

Nastolatek na każdym kroku manifestuje swoją niezależność i indywidualność. Widać to również po stylu, w jakim urządzony jest jego pokój. To w nim spędza mnóstwo czasu i chce czuć się tu swobodnie. Nastolatkowi zależy więc przede wszystkim na wyglądzie, ale rodzice mają już nieco inne priorytety – ma być przede wszystkim funkcjonalnie. Miejsce do nauki to podstawa, ale liczą się też dodatki i dekoracje, które nadają wnętrzu charakteru. Podpowiadamy jak je urządzić, kierując się trzema modnymi stylami – skandynawskim, minimalistycznym i loftowym.

Są to popularne style, które charakteryzują się neutralnością oraz dużymi możliwościami personalizacji. Do każdego z nich nastolatek może dobrać zarówno wpasowujące się w daną estetykę dodatki, jak i poszaleć z wstawkami boho, marokańskimi, nad industrialnym biurkiem zawiesić plakat Nowego Yorku, a koło niego – plakaty do filmów Woody’ego Allena. Do stylu skandynawskiego z łatwością można wprowadzić elementy eko – na przykład wiklinę oraz motywy natury, jak i elementy glamour – lampki, świeczki, ozdoby z cyrkoniami, puchaty dywan… Takie wnętrza dają nastolatkom duże pole manewru oraz rearanżacji niewielkim kosztem, gdy zapragną małej odmiany. Postawmy zatem na funkcjonalne meble, ale dajmy naszemu prawie już dorosłemu dziecku swobodę przy wyborze dodatków – niech poczuje, że ta przestrzeń jest naprawdę jego.

Pokój w stylu skandynawskim

Jeden z najmodniejszych i jednocześnie ponadczasowych stylów to skandynawski. Nastolatkom może podobać się fakt, że taki pokój wygląda dorośle i poważnie. Wnętrza są harmonijne, proste, przytulne i często nawiązują do przyrody. Przeważają w nich:

  • jasne odcienie bieli i beżu,
  • drewno,
  • tekstylia,
  • natura.

W ten klimat idealnie wpisuje się biurko z białym blatem na nogach z jasnego drewna jesionowego. Schowek na przewody np. od laptopa lub ładowarki, niewielka nadstawka, pojemna szuflada oraz duży blat sprawiają, że biurko jest niezwykle funkcjonalne, a jednocześnie nie traci na wyglądzie. Dobierz do niego stylowe, ale wygodne krzesło obrotowe z regulowaną wysokością, którą można dopasować do wieku i wzrostu ucznia. Fotel w odcieniu pudrowego różu na białej nodze z kółkami będzie harmonizował z wystrojem w nordyckim stylu.

 

Biurko skandynawskie

 

Lampka, która oświetli długie godziny spędzone przy biurku albo noce z książką w łóżku, to kolejny niezbędny element w pokoju nastolatka. Biała, z drewnianą nogą, o prostym designie, doskonale wpisze się w ten styl.

Dekoracje to dla młodzieży bardzo ważny element wystroju. Często to właśnie za ich pośrednictwem nastolatek wyraża siebie. W stylistykę rodem z zimnej północy wpisują się plakaty z cytatami. Wystarczy czarny napis na białym tle, aby nadać charakteru wnętrzu i pozytywnie nastroić każdego, kto go przeczyta. Na ścianie warto też znaleźć miejsce na półkę, na której zostaną wyeksponowane zielone rośliny, będące jednym z symboli stylu skandynawskiego. Zadbaj o to, aby każda roślinka dostała piękną doniczkę. Do natury może zbliżyć także świeca np. rzepakowa o orzeźwiającym zapachu mandarynki i zielonej herbaty. Umieszczona w ozdobnym ceramicznym naczyniu z drewnianym wieczkiem będzie praktyczną dekoracją w pokoju nastolatka.

 

Plakat z cytatem

 

Pokój dla minimalisty

Licealista, który w życiu ceni sobie minimalizm i nie lubi otaczać się zbędnymi rzeczami, z pewnością będzie czuł się dobrze w nowocześnie urządzonym pokoju, w którym dominują:

  • proste formy,
  • stonowane, neutralne barwy np. biel i czerń, często przełamane jednym kontrastowym kolorem,
  • gładkie fronty mebli i jednolite powierzchnie,
  • dekoracje ograniczone do minimum.

Jak zgodnie z tymi zasadami zaplanować kącik do nauki? Wybierz narożne biurko, które ma dużą powierzchnię do pracy. Prosty kształt i białe fronty pozbawione zdobień doskonale wpiszą się w nowoczesną przestrzeń. Biurko jest stylowe i eleganckie, a jednocześnie bardzo funkcjonalne. Dzięki szufladom i półkom umożliwia przechowywanie wielu rzeczy potrzebnych do nauki.

 

Biurko narożnik

 

Designerskie żółte krzesło będzie mocnym punktem w pokoju minimalisty, w którym dominują neutralne barwy. Świetnie będzie wyglądać w parze z białym biurkiem i czarnymi dodatkami, jak lampka wykonana ze stali i oryginalny porcelanowy kubek z prostym napisem.

W formie dekoracji sprawdzi się galeria plakatów w dużym formacie. Wystarczy ozdobić nimi tylko jedną ścianę, aby uzyskać pożądany, minimalistyczny efekt. Modne są dziś reprodukcje słynnych obrazów, ale w nowoczesnej odsłonie. Dama z łasiczką i kwiatami we włosach czy Dziewczyna z perłą i z gumą do żucia to najlepsze przykłady tej współczesnej sztuki, które ożywią młodzieżowy pokój. Na ścianie warto też znaleźć miejsce na zegar. Biel i czerń oraz klasyczna tarcza z cyframi arabskimi – to idealny wybór do minimalistycznego wnętrza.

 

Plakat Vermeer

 

Młodzieżowy loft

Wśród młodych ludzi dużą popularnością cieszy się wyrazisty styl loftowy, w którym znajdziesz:

  • stonowane kolory, głównie biel, szarość i czerń, przełamane kontrastowymi  barwami,
  • materiały: drewno, beton, surowa cegła, elementy stalowe,
  • proste formy,
  • dużą przestrzeń,
  • liczne grafiki i plakaty,
  • rośliny,
  • tekstylia.

Warto wiedzieć, że styl loftowy nieco różni się od industrialnego. Choć oba uważane są za bliźniacze i rzeczywiście, mają mnóstwo podobieństw, to jednak loft jest bardziej przytulny za sprawą dodatkowych kolorów, roślin i miękkich tkanin – poduszek, dywanów, koców, narzut itp.

W loftowym kąciku do nauki główne miejsce musi zajmować biurko – duże, czarne z drewnianym blatem będzie idealne. Prosty kształt i jedna niewielka szuflada wystarczą, aby nadać meblowi cech tego charakterystycznego stylu. Dopasuj do niego wygodny fotel biurkowy. Klasyczne, obrotowe krzesło z wysokim oparciem świetnie sprawdzi się nawet podczas długich godzin nauki. Jaką lampkę wybrać do tak wyrazistego wnętrza? Doskonale będzie wyglądać lampa stołowa, inspirowana reflektorem. Biała, ustawiona na trzech krótkich nogach wyróżnia się oryginalnym wzornictwem w stylu loftowym. Najważniejsze jest jednak to, aby zapewniała odpowiednie oświetlenie – jak najbardziej zbliżone do naturalnego światła, nieobciążającego wzorku.

 

Biurko czarne

 

Tuż obok biurka przyda się mebel do przechowywania. Niewielka komoda, utrzymana w czarno-biało-szarej kolorystyce z drewnianymi elementami, będzie strzałem w dziesiątkę. Licealista schowa w niej materiały niezbędne do nauki, ubrania lub inne potrzebne rzeczy. Z kolei nad biurkiem sprawdzi się wisząca półka, która będzie pełniła funkcję praktyczną i dekoracyjną. Hitem jest geometryczna półka z metalu i drewna. Nie trzeba stawiać na niej wielu drobiazgów, aby się wyróżniała.

 

Geometryczna półka

 

W stylistykę loftu idealnie wpisują się czarno-białe plakaty z mapami miast. Możesz wybrać słynną trójkę – Paryż, Londyn, Nowy Jork – i zawiesić je obok siebie na jednej wysokości, najlepiej w czarnych ramach. W ten sposób stworzysz niezwykle stylową dekorację, w sam raz do młodzieżowego loftu.

Urządzenie pokoju nastolatka to może być wyzwanie, ale jeśli wcześniej wspólnie określicie jeden styl, będzie Wam łatwiej. To jak, macie już pomysł?

Więcej inspiracji znajdziecie w pasji Urządzam i dekoruję.