Apteczka samochodowa – nieobowiązkowa, lecz zalecana 

Apteczka nie należy do obowiązkowego wyposażenia prywatnego samochodu osobowego, ale warto ją mieć, i to dobrze wyposażoną. W sklepach specjalistycznych lub supermarketach możemy kupić gotowe apteczki samochodowe, jednak często ich wyposażenie warto jest na własną rękę sprawdzić i ewentualnie - uzupełnić. Niezależnie od tego, czy skompletujemy apteczkę sami, czy uzupełnimy gotowy zestaw, zastanówmy się najpierw, jakie wypadki mogą zdarzyć się podczas jazdy samochodem i co warto na takie zdarzenia przygotować. 

 

Apteczka Mil-Tec duża 19 x 14 x 6,5 cm czerwona

 

Co przyda się w apteczce samochodowej? 

  • Na drobne skaleczenia, oparzenia, otarcia naskórka itp. – przydadzą się plastry z opatrunkiem, małe kompresy z gazy jałowej i bandaże (opaski podtrzymujące).
  • Na większe rany i poważniejsze oparzenia – małe plasterki nie pomogą. Warto mieć kilka dużych sztuk gazy jałowej 1 m2, kilka większych kompresów z gazy, szersze bandaże. Do lepszego podtrzymania opatrunku lub uszkodzonej kończyny może przydać się także chusta trójkątna.
  • Na mocno krwawiące rany – oprócz gazy jałowej do bezpośredniego opatrzenia przygotuj kilka dużych opatrunków z gazy niejałowej lub watę, aby móc nałożyć je na gazę jałową (nie bezpośrednio na ranę) i przez to otrzymać opatrunek uciskowy na krwawiące miejsce. 
  • Rękawice jednorazowe – niezbędne, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z cudzą krwią. Krew może być źródłem zakażenia, np. HIV lub WZW. 
  • Do przemycia lub oczyszczenia rany – woda utleniona lub czysta woda. Nie używamy do ran spirytusu. 
  • Oprócz tego, akcesoria do opatrywania - nożyczki, pęseta, przylepiec, agrafka itp.,
  • Koc termiczny lub folia termoizolacyjna,
  • Maska do resuscytacji (sztucznego oddychania).
  • Warto włożyć do apteczki instrukcję udzielania pierwszej pomocy i alarmowe numery telefonów, ponieważ w stresie łatwo jest zapomnieć lub pomylić potrzebne informacje.

Wyposażenie apteczki samochodowej należy regularnie sprawdzać i wymieniać artykuły przeterminowane lub uszkodzone. Szczególnie plastry i gumowe rękawiczki mogą kruszeć po długim leżeniu w samochodzie i narażeniu na wysokie i niskie temperatury. Woda utleniona także szybko rozkłada się w takich warunkach. Z tego powodu nie należy też trzymać w apteczce samochodowej lekarstw, ponieważ skrajne temperatury (szczególnie latem) spowodują ich szybkie zepsucie i utratę właściwości. Warto pamiętać, że przy udzielaniu pierwszej pomocy przedlekarskiej innej osobie nie możemy podawać jej żadnych leków, ponieważ do tego upoważnieni są tylko lekarze, ewentualnie ratownicy medyczni. Rany przemywamy tylko wodą utlenioną lub zwykłą, czystą wodą.

 

Mil-Tec Wyposażenie Apteczki Pierwszej Pomocy 43 Elementy

 

Apteczka turystyczna – zestaw na wakacyjną wyprawę 

Kiedy wybieramy się w podróż, również powinniśmy zabrać ze sobą dobrze wyposażoną apteczkę, dostosowaną do rodzaju wyprawy i naszych indywidualnych potrzeb. Warto mieć w niej materiały opatrunkowe, takie, jak w apteczce samochodowej, choć może w mniejszej ilości. Na wędrówkę przydadzą się także plastry na pęcherze i otarcia stóp. I choć nie możemy podawać leków innym osobom, to mamy prawo sami zażywać leki zapisane nam przez lekarza lub dostępne bez recepty. Upewniwszy się, że możemy bezpiecznie zażywać wybrane leki, możemy zaopatrzyć naszą apteczkę w następujące środki:

 

Roztwór na skórę Neocide Spray, z oktenidyną 50 ml, Z atomizerem

 

Apteczka domowa – jak prawidłowo przechowywać leki w domu? 

W apteczce domowej przechowujemy najczęściej leki, które zażywamy na stałe i takie, które przyjmujemy doraźnie, w razie nagłych dolegliwości, takich jak np. ból głowy, gorączka, niestrawność lub biegunka. Zestaw leków w domowej apteczce jest więc różny dla różnych osób, należy jednak zwrócić uwagę na to, aby wszystkie leki – niezależnie od rodzaju – były właściwie przechowywane. Po pierwsze – należy trzymać je poza zasięgiem dzieci oraz zwierząt domowych. Po drugie – trzymać je w oryginalnych opakowaniach, z dołączoną ulotką. Pozwoli to uniknąć pomyłek przy zażywaniu i dawkowaniu danego leku. Wyjątkiem są dawki regularnie przyjmowanych leków, przygotowane na cały dzień lub tydzień w specjalnej kasetce na leki. Takie rozwiązanie ułatwia pamiętanie o zażywaniu leków i sprawdzania, która dawka została już przyjęta. Po trzecie - należy przestrzegać zaleceń umieszczonych w ulotce, co do warunków przechowywania. Większość leków należy przechowywać w temperaturze pokojowej, poniżej 25°C, w suchym miejscu, z dala od światła słonecznego. Najlepiej przeznaczyć na apteczkę jedną z zamykanych szafek lub szuflad w kuchni lub pokoju, z dala od okien i grzejników. Trzymanie leków w łazience, gdzie często jest ciepło i wilgotno, nie jest dobrym pomysłem. Niektóre leki należy trzymać w lodówce, w temperaturze około 4°C. Dobrze jest ustawić je wtedy wewnątrz, nie na drzwiach (ze względu na wahania temperatury przy otwieraniu lodówki) i nie przy samej ścianie, aby nie zamarzły. 

 

Szafka medyczna-apteczka, 2 poziomy, 30x30x12 cm

 

Zawartość apteczki trzeba regularnie przeglądać, a przeterminowane preparaty odnosić do apteki, gdzie zostaną przekazane do utylizacji. Nie wolno wyrzucać leków do śmieci ani do kanalizacji. 
Oprócz naszego zestawu leków przyjmowanych stale lub doraźnie, domowa apteczka powinna także zawierać zestaw do opatrywania ran , ponieważ w razie skaleczenia lub oparzenia, warto mieć opatrunki pod ręką – nie ma wtedy czasu na wyprawę do apteki. Plastry z opatrunkiem, gaza jałowa, bandaż, woda utleniona lub płyn antyseptyczny do przemywania ran, pudełko rękawic jednorazowych – to wszystko powinno być zawsze na podorędziu, w stałym miejscu, zabezpieczonym przed dostępem dzieci. 

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock