Kurtka puchowa to dla wielu osób prawdziwy skarb. Naturalne wypełnienie sprawia, że jest to niezwykle lekkie, a przy tym przyjemnie ciepłe okrycie wierzchnie, które, jeśli odpowiednio się o nie dba, może służyć latami. Kurtki z naturalnym wypełnieniem nie należą do najtańszych, dlatego tym bardziej warto się o nie troszczyć. Dziś podpowiemy, jak właściwie prać kurtkę z pierzem.

 

jak prać kurtkę zimową?

 

Kiedy prać kurtkę puchową – przed czy po zimie?

Zdecydowanie tuż po zimie wypierz kurtkę puchową! Zrób to, zanim schowasz ją na kilka miesięcy głęboko do szafy albo pudła z zimowymi ubraniami. Niektórym może się wydawać, że to bez sensu, bo przecież lepiej odświeżyć okrycie wierzchnie na chwilę przed tym, jak będzie używane. Nic bardziej mylnego!

„Zleżały” brud bywa trudniejszy do usunięcia. Może też pojawić się nieprzyjemny zapach. Skoro i tak kurtkę puchową należy wyprać, najlepiej zrobić to „na świeżo”, nie czekając na rozpoczęcie kolejnego sezonu. Oczywiście jeśli przed zimą wyjmiesz ubranie z szafy i poczujesz, że po kilku miesiącach nieużywania czuć np. specyficzny zapach kurzu, również przepierz kurtkę.

 

Środek piorący do odzieży sportowej i funkcyjnej MIELE

 

Pranie kurtki puchowej w pralce automatycznej – czy to dobry pomysł?

Powiedzmy sobie jasno – kurtki puchowe można prać w pralce automatycznej w domowych warunkach. Powiemy nawet więcej – warto to robić choćby dlatego, że to znacznie tańsza alternatywa dla usług świadczonych przez pralnie.

Jednorazowy koszt prania kurtki z pierzem waha się od kilkudziesięciu do nawet nieco powyżej 100 zł, w zależności od pralni. Trzeba tylko wiedzieć, jak to dobrze robić w domu. Nie ma się czego bać!

 

Perfumowane mydło do prania odzieży sportowej Gym Tonique Kerzon

 

Jak prać kurtkę puchową w pralce?

Aby nie zniszczyć swojej ulubionej puchówki, należy wybrać właściwy cykl prania. Niektóre pralki mają specjalny program do puchu, ale odpowiedni będzie też delikatny, do jedwabiu lub wełny.  Najważniejsze to ustawić najniższe obroty wirowania i temperaturę nie wyższą niż 40°C. Nie należy też prać kurtki z pierzem częściej niż to konieczne.

Jeśli okrycie wierzchnie nie ma wyraźnych plam, wystarczy jednorazowe pranie po skończonym zimowym sezonie. Ważne jest, aby użyć specjalnych środków piorących przeznaczonych do puchu.


Pamiętaj!

Sprawdzaj na metce wytyczne producenta, jak prać kurtkę zimową.


Nie pierz kurtki zimowej razem z innymi rzeczami. Upewnij się, że w bębnie pralki nic nie zostało, a w kurtce zapnij wszystkie zamki, zatrzaski, rzepy i napy. Warto też wywinąć kurtkę na lewą stronę. Aby zminimalizować ryzyko, że naturalne wypełnienie rozbije się podczas prania, wcześniej namocz kurtkę w letniej wodzie i delikatnie ją ugniataj. W ten sposób ucieknie z niej nadmiar powietrza.

Pranie kurtki puchowej w pralce z piłkami do prania dodatkowo uchroni pierze przed zbijaniem się w kłębki. Po prostu wrzuć do bębna kilka specjalnych kulek.

 

 

Jak prać kurtkę narciarską i przeciwdeszczową?

W przypadku prania kurtek narciarskich oraz przeciwdeszczowych zasady są podobne, jak przy okryciach z naturalnym wypełnieniem. Ważne jest zachowanie ostrożności i zapoznanie się z informacjami na metce.

Odpowiedni będzie delikatny cykl prania albo specjalny program dla odzieży sportowej (niskie obroty wirowania i niska temperatura max. do 40°C). W tego typu kurtkach chodzi bowiem o to, aby nie zniszczyć specjalnej membrany, która odpowiada za właściwości wodoodporne.

 

jak prać kurtkę puchową?

 

W związku z tym konieczne jest używanie specjalnych płynów do prania odzieży sportowej. Szczególnie należy unikać zwykłego płynu do płukania, który zalepia pory tkanin i w ten sposób uszkadza wodoodporną powłokę – traci ona swoje cenne właściwości.

Standardowo, przed włożeniem rzeczy do pralki upewnij się, że w bębnie niczego nie ma. Zapnij też wszystkie suwaki, rzepy oraz guziki i wywiń kurtkę na lewą stronę.

 

 

Pranie zimowej kurtki w domu – podsumowanie

Podsumowując, pranie kurtki zimowej w pralce automatycznej jest jak najbardziej możliwe. Pamiętaj tylko o kilku ważnych zasadach:

  • włącz specjalny program do ubrań sportowych lub delikatnych albo ustaw najniższe obroty wirowania i temperaturę 30-40°C;
  • używaj tylko specjalnych środków piorących do puchu, a narciarską i przeciwdeszczową kurtkę z membraną pierz w płynach do odzieży sportowej;
  • nie pierz zimowych kurtek częściej niż to konieczne – wystarczy 1-2 raz w roku, czyli po i przed sezonem;
  • pranie kurtki puchowej w pralce z piłkami tenisowymi lub specjalnymi kulkami zmiękczającymi uchroni pierze przed zbijaniem się w grudki;
  • zawsze czytaj informacje na metce od producenta;
  • zapnij wszystkie suwaki, rzepy, guziki i napy;
  • pierz kurtki zimowe w pralce wywrócone na lewą stronę;
  • nie pierz ich z innymi ubraniami.

I na koniec – nie bój się o swoją ulubioną puchówkę czy kurtkę narciarską! Zachowując zdrowy rozsądek i stosując się do naszych rad, nie zniszczysz okrycia wierzchniego. I na pewno nie przepłacisz za jego odświeżenie tak jak w pralni.