Widok charakterystycznych kopców ziemi w ogrodzie nie zwiastuje niczego dobrego. To znak, że pojawiły się krety i nornice, które buszują pod ziemią, zagrażając roślinom i psując idealnie równy trawnik oraz uporządkowane rabaty kwiatowe i grządki warzywne. Często do tego towarzystwa dołącza mysz, która oprócz żerowania w ogrodzie lubi zagościć w domu. I choć te stworzonka nie są całkowicie bezużyteczne, to jednak ich obecność nie jest pożądana. Lepiej wiedzieć, jak zniechęcić je do zamieszkania w Twoim ogrodzie, a gdy już się pojawią – jak skutecznie je przepędzić.

Wypłosz, nie zabijaj!

Najważniejsza zasada walki z nieproszonymi gośćmi w ogrodzie brzmi – nie rób im krzywdy. Zdecydowanie lepszym pomysłem, i wcale nie mniej skutecznym, jest humanitarne przepędzenie myszy, nornic i kretów. Zostawiając je przy życiu, przyczyniamy się do zachowania równowagi w przyrodzie. Być może tego nie wiesz, ale m.in. nornice są ważnym pożywieniem leśnych zwierząt. Jeśli ich zabraknie, zagrożony będzie leśny ekosystem. Poza tym nie ulega wątpliwości, że nawet te ogrodowe szkodniki to istoty żyjące, których nie można krzywdzić. Z tych powodów przeganiaj je ze swojego terytorium i zniechęcaj do kolejnych odwiedzin.

Odstraszacz solarny

Gdy w ogrodzie zamieszkają gryzonie

Po czym poznać, że w ogrodzie zamieszkały gryzonie? W przypadku nornic łatwo można zauważyć podłużne kopce oraz dziury w ziemi, które powstają na skutek drążenia przez nie podziemnych korytarzy z licznymi wylotami. Przez to uszkadzają systemy korzeniowe wielu roślin, które usychają. Poza tym nornice potrafią wspinać się po pniach i gałęziach drzew oraz krzewów, żywiąc się nimi. Wiosną i latem jedzą nasiona, pąki drzew, korę, liście, a także larwy i owady. Jesienią i zimą ich głównym pożywieniem są kłącza, bulwy, nasiona, owoce oraz niezdrewniałe części roślin, które znajdują się nad ziemią.

Podobnie jest z myszami, które jedzą głównie młode trawy, warzywa i rośliny ozdobne, owoce, nasiona, korę drzew, bulwy, cebule, kłącza i korzenie. W przypadku tych gryzoni problem jest o tyle poważny, że równie chętnie, jak w ogrodzie, żerują w domach i budynkach gospodarczych, wyrządzając w nich wiele szkód. Gdy znajdą worek z ziarnem albo cebulki kwiatowe przechowywane w piwnicy, możesz mieć pewność, że chętnie się nimi pożywią. W zabudowaniach kryją się przede wszystkim jesienią, szukając schronienia na nadchodzącą zimę.

Jak wyprosić z ogrodu myszy i nornice?

Na szczęście istnieje wiele sposobów zarówno na to, aby przepędzić nieproszonych lokatorów z ogrodu, jak i zniechęcić ich do tego, aby w ogóle się w nim pojawiły. Wystarczy utrudnić szkodnikom funkcjonowanie. W tym celu:

  • zrezygnuj z grubej warstwy ściółki, w której nornice chętnie kopią swoje korytarze. Ściółkuj rośliny, które są wrażliwe na niskie temperatury, dopiero gdy ziemia będzie już częściowo zmrożona. W ten sposób utrudnisz nornicom kopanie tuneli, ponieważ nie potrafią tego robić w ciężkiej, zbitej i twardej ziemi,
  • niszcz podziemne korytarze, zatykając je lub zalewając wodą, a w ostateczności przekopując fragment ogrodu,
  • usuwaj z działki resztki roślin i wykaszaj chwasty, które mogłyby stanowić pożywienie dla gryzoni,
  • uprawiaj rośliny o nieprzyjemnym zapachu dla myszy i nornic, np. czosnek, wilczomlecz, miętę, dziewannę, czarną porzeczkę i dziki rumianek,
  • umieszczaj odstraszające rośliny w norach, najskuteczniejsze są gałązki tui, ząbki czosnku, liście orzecha włoskiego oraz wysuszone pędy bzu, ścięte w porze kwitnienia,
  • utrudniaj dostęp do roślin np. stosując osłonki sadownicze, które chronią krzewy i pnie młodych drzew przed ostrymi ząbkami głodnych myszy i nornic,
  • zaproś na działkę naturalnych wrogów gryzoni, stwarzając warunki do osiedlenia się drapieżnych ptaków, jeży, kun i łasic. Warto też wypuszczać do ogrodu swoich czworonożnych przyjaciół, ponieważ psy, szczególnie jamniki teriery, oraz koty skutecznie odstraszą gryzonie,
  • stosuj dźwiękowe odstraszacze, które możesz zrobić samodzielnie, np. umieszczając plastikową butelkę lub aluminiową puszkę na pręcie wbitym w ziemię albo kup profesjonalne urządzenie, które emituje ultradźwięki nieprzyjemne dla małych intruzów, ale bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych,

Odstraszacz gryzoni samochodowy

  • używaj preparatów np. w postaci oprysku, na bazie naturalnych składników, które skutecznie odstraszą myszy i nornice, a przy tym nie będą groźne dla ludzi, roślin i innych zwierząt w ogrodzie,
  • zastawiaj żywołapki, które umożliwiają złapanie gryzoni i wypuszczenie ich z dala od ogrodu.

Pamiętaj, że chemiczne środki to ostateczność. Jeśli musisz ich użyć, ponieważ inne metody zawiodły, zachowaj wszelkie środki ostrożności.  

Kret w ogrodzie – intruz czy sprzymierzeniec?

Kret to mieszkaniec wielu ogrodów, a jego obecność bywa tematem sporów. Nie ulega wątpliwości, że budując podziemne tunele, które mogą mieć nawet 1 kilometr długości, uszkadza korzenie roślin. I choć ich nie zjada, to jest dla nich dużym zagrożeniem. Jednocześnie ryjąc w ziemi, spulchnia ją. Poza tym żywi się owadami i larwami szkodliwymi dla wielu roślin. Niestety przy okazji jego łupem padają też pożytecznych dżdżownic. Pozostaje jeszcze kwestia estetyczna – dla wielu osób widok zadbanego wcześniej trawnika, teraz pokrytego licznymi kopcami ziemi jest nie do zaakceptowania. Jeśli więc zdecydujesz się na walkę z kretem, dowiedz się, jak skutecznie go przegonić.

Sposoby na krety

Tak jak w przypadku gryzoni, również kretów lepiej pozbywać się w humanitarny sposób. Istnieje wiele domowych metod oraz profesjonalnych sprzętów na przegonienie ich z działki.

  1.  Pułapki

Pułapki na krety nazywane są kretołapkami. To popularny i sprawdzony sposób na wyłapanie kretów. Wystarczy umieścić pułapkę w tunelu i czekać, aż zwierzę do niej wejdzie. Specjalny mechanizm z zapadkami uniemożliwi mu ucieczkę. Ważne jest, aby codziennie monitorować stan pułapki. Jeśli kret będzie przebywał w niej zbyt długo, ok. 10 godzin, to najprawdopodobniej zginie, pozbawiony dostępu do wody i pożywienia. A ideą kretołapek jest łapanie i wypuszczanie żywych stworzeń, koniecznie z dala od ogrodu, żeby zminimalizować ryzyko ich powrotu.

  1. Odstraszające dźwięki i wibracje

Odstraszanie dźwiękami to sposób na wielu nieproszonych gości w ogrodzie. Działa zarówno na gryzonie, jak i na krety, które mają doskonały słuch. Są więc bardzo wrażliwe na nieprzyjemne dźwięki, jakie generuje odstraszacz ultradźwiękowy. Ciekawym rozwiązaniem jest solarny odstraszacz , który generuje fale dźwiękowe o zmiennej częstotliwości, aby zwierzęta nie przyzwyczaiły się do jednego dźwięku. To skuteczny i tani sposób, ponieważ odstraszacz solarny nie wymaga źródeł zasilania.

Odstraszają również wibracje, dlatego wiele urządzeń dźwiękowych, które są wbijane w ziemię, dodatkowo drży, co jest wyczuwalne w krecich tunelach. Podobny efekt dają wiatraczki wprawione w ruch podmuchem wiatru oraz butelki i puszki po napojach, które na wietrze drżą i wydają nieprzyjemne dla kretów dźwięki.

  1. Siatka pod trawnikiem

Na etapie planowania ogrodu i zakładania trawnika warto pomyśleć o założeniu specjalnej siatki, która uniemożliwi kretom budowanie podziemnych korytarzy. To rozwiązanie jest niewidoczne gołym okiem, ponieważ siatka jest przysypana małą warstwą ziemi, z której wyrasta trawa. Takie działanie szybko zniechęci kreta do podejmowania dalszych prób drążenia tuneli. Co ważne, to jednorazowy wydatek, a sama siatka będzie się sprawdzać przez długie lata.

  1. Środki odstraszające

Do wyboru są chemiczne oraz naturalne środki. Pod wpływem działania tych pierwszych, kret umiera. Przy okazji takie substancje mogą zagrażać roślinom w ogrodzie, skażając fragment gleby. Są także potencjalnie niebezpieczne dla przebywających w ogrodzie dzieci i zwierząt domowych. Czasem jednak tylko takie rozwiązanie okazuje się najskuteczniejsze. Jednak wcześniej warto wypróbować zdrowszą alternatywę dla chemicznych środków. Preparaty na bazie roślin i innych naturalnych substancji, które odstraszają krety swoim zapachem, skłaniając je do ucieczki.

środek odstraszający krety

Widzisz już jakieś oznaki obecności nieproszonych lokatorów w Twoim ogrodzie? Na szczęście teraz już wiesz, jak z nimi walczyć.  

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dom i ogród.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com