Jak mrozić chleb? Najważniejsze zasady

Przy mrożeniu pieczywa warto mieć na uwadze trzy główne kwestie, które zapewnią mu odpowiedni smak i konsystencję po rozmrożeniu. Jak „prawidłowo” mrozić chleb?

  • Bez fabrycznej folii – bardzo często chleb krojony, szczególnie ten kupowany w markecie, pakowany jest do folii. Przed zamrożeniem pieczywa zamień go na specjalne wielorazowe strunowe woreczki do chleba przeznaczone właśnie do mrożenia. Odpowiednio odcinają one dopływ tlenu, są znacznie grubsze od zwykłej folii, a strunowe zamknięcie gwarantuje szczelność. Dzięki temu procesy gnilne żywności tracą jeden z niezbędnych składników, którym jest tlen. Co więcej, takie opakowanie chroni pieczywo przed chłonięciem zapachów z innych mrożonych produktów, takich jak mięso czy ryby.
  • Jak najszybciej – świeże pieczywo jest naturalnie wilgotne. Z czasem traci tę wilgoć, stając się czerstwe. Im prędzej po zakupie umieścisz chleb w zamrażalniku, tym więcej jej zachowa. Dzięki temu po rozmrożeniu nie będzie on suchy.
  • Maksymalnie przez trzy miesiące – o tym, jak długo można mrozić pieczywo, będzie decydował jego rodzaj i temperatura mrożenia. W jednym wypadku do przemrożenia może dojść już po upływie dwóch miesięcy, a w innym – trzech, przez co bochenek straci na smaku. Przemrożenie można łatwo zauważyć – na chlebie pojawią się charakterystyczne białe, suche obszary.

woreczki-torebki-na-mrozonki-zywnosci

Jak mrozić chleb: w całości czy pokrojony?

Przy zakupie niekrojonego bochenka może pojawić się wątpliwość: czy przed zamrożeniem chleb trzeba pokroić na kromki? Czy jednak można zamrozić go w całości?

Wybór ten nie ma żadnego znaczenia pod względem tego, czy prawidłowo mrozimy pieczywo. W obu przypadkach rozmrożenie go będzie możliwe, a chleb wciąż pozostanie smaczny. Różnica dotyczy jednak przede wszystkim czasu, jaki zajmie odmrażanie. Bochenek zamrożony w całości będzie naturalnie rozmrażał się przez kilka godzin lub całą noc. Z kolei kromki wyjęte z zamrażalnika będą potrzebowały około 2-3 godzin.

Przy mrożeniu chleba krojonego należy pamiętać o tym, że do osobnego woreczka strunowego wielorazowego użytku powinno trafiać maksymalnie po kilka kromek. W innym wypadku mogą się one ze sobą posklejać, przez co trudniej będzie później wyjąć konkretną ich liczbę do rozmrożenia, a cały proces będzie trwał dłużej.

pojemniki-na-zywnosc-orplast-nanobox-350-ml

Jak rozmrażać chleb? Najlepsze metody

Nie zawsze jest czas na to, by chleb leżał na blacie do momentu, aż całkowicie się rozmrozi. W takiej sytuacji sprawdzą się dwie inne metody z wykorzystaniem ciepła:

  • W piekarniku – wystarczy rozgrzać piekarnik do 175 stopni i umieścić w nim wyjęte z woreczka pieczywo na około 30-40 minut. Po tym czasie chleb nie tylko się rozmrozi, ale także zyska na smaku i aromacie. Będzie przypominał ten świeżo upieczony.
  • W tosterze (z funkcją rozmrażania) – to rozwiązanie odpowiednie do rozmrażania pojedynczych kromek chleba. Umieszczone na ruszcie tostera powinny stać się zdatne do spożycia po około 3-4 cyklach grzania.

zestaw-pojemnik-do-zywnosci-10-elementow-bez-bpa

Jeżeli jednak wyjmiesz chleb odpowiednio wcześniej, pozostaw go w woreczku, w którym się mroził aż do całkowitego rozmrożenia. Dzięki temu nie stanie się suchy na skutek utraty wilgoci.

zestaw-3-szklanych-pojemnikow-na-zywnosc

Dlaczego warto mrozić chleb? Zalety mrożenia pieczywa

Mrożenie pieczywa to wyjątkowo pożyteczny nawyk. Przynosi to ogromne korzyści, między innymi:

  • Ekonomiczne – w przypadku kupienia nadmiaru chleba można uchronić go przed zmarnowaniem, a tym samym koniecznością wydania pieniędzy na zakup kolejnego bochenka.
  • Ekologiczne – marnowanie jedzenia to ogromny problem. Jak wynika ze statystyk Polskiego Instytutu Ekonomicznego, jedna osoba marnuje rocznie 247 kg żywności. Do najczęściej wyrzucanych produktów należy właśnie pieczywo (stanowi około 49% wyrzucanych produktów).
  • Związane z wygodą – jeżeli w twojej zamrażarce zawsze będzie awaryjny bochenek chleba, to możesz mieć pewność, że pieczywo nie skończy się akurat wtedy, gdy będziesz mieć największą ochotę na kanapkę.
  • Kulturowe – w wielu rodzinach od lat przekazywana jest zasada: chleba nie można wyrzucać. Może mieć to związek na przykład z przekonaniami religijnymi. Mrożenie nadmiaru pieczywa dodatkowo pozwala uniknąć marnowania żywności, co wpisuje się również we współczesne trendy eko.

woreczki-do-przechowywania-zywnosci-1-l-15-sztuk

Podsumowując, wystarczy trzymać się powyższych zasad dotyczących tego, w czym mrozić chleb, ile czasu i jak go właściwie rozmrozić. Dzięki nim będziesz mieć dostęp do niemal świeżego pieczywa zawsze, gdy tego potrzebujesz – i nic się nie zmarnuje. Zaopatrz się w pakiet wielorazowych woreczków strunowych i zmniejsz ilość marnowanej żywności.

Więcej kulinarnych porad znajdziecie na Empik Pasje w dziale Gotuję.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock