Choć w tytule wspomniałam o Bullet Journal, czyli systemie organizacji stworzonym od zera przez nas, tak naprawdę nawet gotowe kalendarze także będą dobrym miejscem do praktykowania pięknego pisma. Indywidualny charakter pisma doda osobistego wyrazu nawet w gotowych szablonach. Jak poprawić swój styl pisania?

 

  1. Zacznijmy od zbadania naszego aktualnego charakteru pisma. Napiszmy coś szybko i zobaczmy, jak wygląda zapis. Czy łączymy litery? W jakim kierunku pochylają się ogonki?W tym miejscu mamy też możliwość zanalizowania naszego charakteru. W moim przypadku się sprawdziło - osoby nie łączące liter ponoć szczególnie cenią sobie wolność.
  2. Etap drugi to czas na poszukanie inspiracji. W tym celu można odwiedzić Instagram czy Pinterest. Ważne, by dobrać coś, co nie będzie gryzło się z naszymi preferencjami. Jeśli zauważyłeś, że masz tendencję do robienia za krótkich ogonków, poszukaj kroju pisma, który nie wymaga wychodzenia za dolną linię. Dla mnie najlepszym krojem okazał się tzw. print, ponieważ odkąd sięgam pamięcią nie łączyłam liter nawet, gdy musiałam coś napisać bardzo szybko. Fantazyjne zawijasy są piękne, ale bywają niepraktyczne. Jeśli jednak koniecznie chcemy ich użyć, to dobrym miejscem będzie cytat.
  3. W kroku trzecim ćwiczymy nasz nowy krój pisma. Okazją są zwykłe, codzienne notatki. Założeniem Bullet Journala jest to, by był pod każdym względem dopasowany do nas. Może masz ochotę wpisywać do niego inspirujące cytaty lub prowadzić pamiętnik? Jeśli nie masz pomysłu, oto kilka rubryk, które zwykle znajdują się w BuJo:

  • habit tracker, czyli strona, na której dbamy o swoje codzienne dobre nawyki  w moim przypadku jest to picie dwóch litrów wody dziennie, przejście co najmniej 14 000 kroków oraz kilkanaście minut poświęconych na naukę języków, a jakie są Twoje nawyki?
  • codzienne wydatki, czyli zapiski, które pomagają nam sprawdzić, na czym możemy zaoszczędzić pieniądze
  • lista filmów do obejrzenia i książek do przeczytania – chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał podobną sytuację: w wolnej chwili próbowaliśmy przypomnieć sobie, jaką komedię romantyczną chcieliśmy koniecznie zobaczyć, ta lista to miejsce do kolekcjonowania takich zapisków.
  • nowe słówka z języka, którego właśnie się uczysz; każda okazja do nauki jest dobra!

Pamiętaj także o wyborze odpowiedniego narzędzia do pisania. Najładniejsze rezultaty dają pióra ze stalówką, jednak polecam wypróbować także długopisy żelowe, pisaki i cienkopisy. Ich końcówki nie są tak śliskie jak klasyczny długopis, dlatego łatwiej nad nimi panować. Ja tym razem postawiłam na zestaw żelopisów Paperdot w ogromnej gamie kolorów (kto powiedział, że pisać można wyłącznie na czarno i niebiesko?) oraz mazaki z końcówkami w kształcie klocków LEGO. Tych ostatnich używam wtedy, gdy potrzebuję uruchomić swoją kreatywność. Łączenie ze sobą pisaków pobudza mnie do myślenia i relaksuje. Dopasuj także grubość linii do wypracowanego kroju pisma. Koniecznie zobacz różnicę!

Jakie są Twoje ulubione produkty do pisania?