Dobroczynne właściwości glinek znane są ludzkości od tysięcy lat. Korzystamy z nich w różnych celach — do wytwarzania ceramiki, budowania, na potrzeby naturalnych terapii oraz pielęgnacji skóry i włosów. Dobrze dobrana glinka może zdziałać cuda, przywracając skórze piękny wygląd, a jednocześnie pomagając w pozbyciu się trądziku i innych schorzeń dermatologicznych.

Mimo skalnego pochodzenia i podobnego składu chemicznego glinki różnią się od siebie bowiem właściwościami. Sprawia to, że poszczególne typy poleca się do różnych rodzajów cery. Czym na tle innych glinek wyróżnia się niebieski wariant i w przypadku jakich problemów skórnych sprawdzi się najlepiej?

Glinka niebieska — pochodzenie i charakterystyka produktu  

Podobnie jak inne glinki, niebieską wydobywa się z głębi ziemi lub z dna zbiorników wodnych. W zależności od tego poszczególne produkty mogą nieco różnić się składem chemicznym — pierwsze warianty są bogate w pył wulkaniczny, a drugie w sód. Wszystkie zawierają prawdziwy koktajl pierwiastków, w tym krzemionkę, glin, magnes, wapń, sód, potas i żelazo.

Na rynku znajdziemy produkty francuskie, jak i rosyjskie i ukraińskie. Dużą sławą cieszy się glinka niebieska z wyżyny Wałdaj i regionu Bakczysaraj. Również na Syberii pozyskuje się ten cenny surowiec. Z tego względu, duży procent produktów z dodatkiem tej glinki dystrybuują w Polsce rosyjskie marki kosmetyczne, jak choćby Fitokosmetik.

 

Fitocosmetics, glinka niebieska wałdajska, 100 g

 

Właściwości glinki niebieskiej — czym się wyróżnia? 

Korzystanie z glinki niebieskiej może pomóc ci w regeneracji skóry, ale również mięśni i kości. Wszystko dlatego, że składniki aktywne zawarte w tym cudownym naturalnym specyfiku mogą wnikać bardzo głęboko.

Glinka niebieska jest bardzo uniwersalnym produktem kosmetycznym, który sprawdzi się zarówno w pielęgnacji cery tłustej, ze skłonnościami do nadmiernego wytwarzania sebum, jak i skóry dotkniętej różnymi schorzeniami, wśród których można wymienić:

  • egzemę;
  • atopowe zapalenie skóry;
  • łuszczycę;
  • łupież;
  • trądzik;
  • czyraki.

Glinka niebieska wykazuje działanie:

  • kojące i łagodzące skórę, ale też dolegliwości bólowe w mięśniach i kościach;
  • przeciwzapalne;
  • przeciwreumatyczne;
  • antybakteryjne;
  • oczyszczające pory;
  • detoksykacyjne.

Stosowanie glinki niebieskiej na twarz może pomóc ci uregulować procesy wydzielania sebum w skórze. Jeśli masz blizny potrądzikowe i rany, również warto zaaplikować ten cudowny środek.

 

Fitocosmetics, glinka niebieska azowska, 100 g

 

Jak stosować glinkę niebieską na twarz? 

Jeśli wybierzesz formę sproszkowaną, wystarczy rozrobić ją z wodą w takich proporcjach, aby przybrała konsystencję gęstej pasty. Zamiast wody, możesz użyć również aktywatora, który w swojej ofercie ma na przykład Nacomi. To roztwór wzbogacony o kwas hialuronowy, panthenol i wyciąg z aloesu, który poprawia wchłanialność maski glinkowej, a jednocześnie łagodzi podrażnienia.

 

Nacomi, Clay, aktywator do glinek i masek sypkich, 250 ml

 

Przygotowaną glinkę należy nałożyć na twarz i pozostawić na 10-15 minut. Pamiętaj, że twarz powinna być dokładnie oczyszczona. Najlepiej umyć twarz oczyszczającym żelem od razu przed aplikacją maseczki, aby otworzyć pory i pozwolić składnikom aktywnym wniknąć jeszcze głębiej.

Po upływie podanego czasu wystarczy zmyć glinkę. Niebieska glinka należy do nielicznych typów surowca, które niemal nie naruszają ani naturalnego odczynu skóry, ani jej płaszcza lipidowego. Warto jednak przetrzeć twarz tonikiem lub hydrolatem, które wyrównają pH.

Jeśli nie lubisz samodzielnie przygotowywać kosmetycznych roztworów, możesz też skorzystać z gotowej maseczki z dodatkiem niebieskiej glinki marki Cafe Mini.

Jak stosować glinkę niebieską na ciało? 

Glinkę niebieską często wykorzystuje się również przy zabiegach pielęgnacyjnych na ciało. Popularna jest zwłaszcza wśród osób zmagających się z takimi chorobami skóry jak egzema, łuszczyca czy atopia. Stosuje się ją również celem ogólnego wygładzenia skóry, a także – ogólnego zrelaksowania ciała i złagodzenia dolegliwości bólowych o różnym pochodzeniu. Jej działanie docenią na przykład osoby dotknięte reumatoidalnym czy łuszczycowym zapaleniem stawów. Można nakładać ją w podobny sposób, jak na twarz, rozrabiając proszek z wodą. W takim wypadku warto pozostawić pastę na skórze nieco dłużej niż 15 minut. 20-25 minut to idealny czas. Niebieska glinka świetnie sprawdza się także jako dodatek do kąpieli.

 

Fitocosmetics, Przepisy Ludowe, glinka niebieska do twarzy, ciała i włosów, 155 ml

 

Glinka niebieska — jak wybrać produkt? 

Jeśli szukasz najbardziej naturalnej formy glinki, najlepszym wyborem będzie inwestycja w proszek, który możesz rozrobić z wodą. W tym przypadku warto kierować się zasadą: im jaśniejsza, tym lepsza. Glinka błękitna w proszku powinna być suszona i rozdrabniania w naturalny sposób, bez wykorzystania środków chemicznych. W naszym asortymencie dostępna jest na przykład rosyjska glinka niebieska Fitokosmetik czy francuska Natur Planet. Dużą popularnością cieszy się również Your Natural Side glinka niebieska naturalna w 100%. Loreal czysta glinka niebieska to w rzeczywistości kosmetyk, łączący w sobie trzy różne glinki i ekstrakt z alg.

 

Your Natural Side, glinka niebieska naturalna 100%,75 g

 

Osoby, które preferują gotowe formuły, znajdą na rynku szereg kosmetyków zawierających w składzie glinkę niebieską. Przykładem mogą być produkty przeznaczone do pielęgnacji włosów Fitokosmetik, świetne zwłaszcza dla włosów niskoporowatych z uwagi na silne właściwości oczyszczające. Glinkę niebieską stosuje również Bielenda w swoich kremach depilacyjnych. W ich przypadku składnik ten ma za zadanie łagodzić i dodatkowo wygładzać skórę.

 

Bielenda, Vanity bio Clays, krem do depilacji z niebieską glinką - skóra normalna, 100 ml

 

Glinkę niebieską możesz znaleźć także w szamponach, peelingach i mydłach. Wybierz najlepszy dla siebie kosmetyk i ciesz się piękną cerą!

Więcej porad znajdziesz w Pasji Poradniki

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock