Dezodorant a antyperpirant – właściwości i zastosowanie dezodorantu

Bardzo często każdy środek nakładany pod pachy w celu ograniczenia pocenia nazywamy dezodorantem, lecz nie zawsze jest to poprawne określenie. Dezodorant ma właściwości odświeżające i maskujące nieprzyjemny zapach. Najczęściej spotkać go można w formie aerozolu, bezpośrednio rozpylanego na skórę.

  • Jak działa dezodorant?

Dzięki zawartości minerałów opóźnia proces namnażania się bakterii odpowiadających za specyficzny dla potu zapach. Dezodoranty występują w wielu wariantach zapachowych, a część z nich została wyposażona przez producenta w dodatkowe właściwości. Niektóre kosmetyki nie pozostawiają śladów na odzieży, inne z kolei sprzedawane są w formie żelu lub kremu, dzięki czemu każdy użytkownik może wybrać dla siebie ulubioną metodę aplikacji.

 

 

Ciekawą alternatywą dla klasycznego dezodorantu jest jego naturalny odpowiednik, oferowany zwykle w postaci gęstego balsamu nakładanego za pomocą szpatułki lub palców. Jeśli ważny jest dla ciebie naturalny skład i delikatny zapach, to z pewnością powinnaś zainteresować się tego typu produktami. W ich składzie znajdują się najczęściej: soda oczyszczona, ziemia okrzemkowa, glinki oraz olejki eteryczne. Kosmetyki te mogą mieć właściwości pielęgnacyjne (regenerujące, przeciwbakteryjne, łagodzące), dzięki czemu świetnie sprawdzą się u osób ze skórą wrażliwą lub podrażnioną (np. po depilacji).

 

 

  • Jak długo działa dezodorant?

Trwałość dezodorantu zależy od jego składu, a także indywidualnych predyspozycji osoby używającej kosmetyk. Choć producenci często deklarują, że produkt będzie działał nawet do 48 godzin, to musimy cię rozczarować – zwykle trwałość dezodorantu oscyluje wokół kilku godzin (w przypadku antyperspirantu czas działania wydłuża się do kilkunastu godzin).

  • Jaki dezodorant wybrać?

Pierwszym kryterium wyboru dezodorantu jest jego zapach. Ta grupa kosmetyków występuje w wariantach perfumowanych oraz całkowicie bezzapachowych. Jeżeli nie chcesz mieszać aromatu dezodorantu z perfumami, to sięgaj po produkty, które nie mają w składzie substancji zapachowych – esencji kwiatowych czy owocowych.

Druga i zasadniczo ważniejsza kwestia to bezpieczeństwo – skóra pod pachami jest delikatna, wrażliwa. Lepiej więc wybierać kosmetyki bez soli aluminium czy sody. Niektóre formuły mają właściwości nawilżające – to szczególnie ważne zimą, kiedy nasza skóra może być narażona na wysuszenie. Może być ono powodowane także częstą depilacją.

Antyperspirant a dezodorant – różnice i cechy antyperspirantu

Rola dezodorantu skupia się wokół niwelowania zapachu wytworzonego przez rozkładające się bakterie (co ciekawe, sam pot nie ma zapachu), z kolei antyperspirant jest specjalistą od hamowania procesu pocenia się. Co ciekawe, antyperspirant warto aplikować na skórę nie rano, a tuż po wieczornej kąpieli, dzięki czemu jego działanie będzie jeszcze skuteczniejsze.

  • Jak działa antyperspirant?

Podstawową różnicą między antyperspirantem a dezodorantem jest skuteczność działania. Antyperspirant wykazuje lepsze właściwości w zwężaniu porów, dzięki czemu ogranicza pocenie się. Często sprzedawany jest w formie kremowego sztyftu, który pozwala na bardziej precyzyjną aplikację i ułatwia dłuższe pozostanie kosmetyku na skórze, co przedłuża w efekcie jego trwałość.

 

 

Produkty te mogą również występować w postaci aerozolu lub kulki aplikującej porcję żelu na skórę. Antyperspirant to rozwiązanie dla osób, które pocą się mocniej, irytuje ich uczucie wilgoci pod pachami lub prowadzą aktywny tryb życia. Dzięki zawartości związków glinu i innych substancji aktywnych antyperspirant zapewnia lepszą ochronę niż tradycyjny dezodorant.

  • Jak długo działa antyperspirant?

Trwałość antyperspirantu oscyluje na poziomie od kilku do kilkunastu godzin ochrony. Wiele zależy od poziomu aktywności w ciągu dnia. Jeśli jest ona niska, to prawdopodobnie od rana do wieczora wystarczy jedna aplikacja produktu na skórę, by zupełnie wyeliminować efekty pocenia się.

Specyficzną odmianą antyperspirantu są tzw. blokery, które należą do najsilniejszych produktów hamujących pocenie się, ponieważ poprzez utworzenie na skórze specjalnej żelowej warstwy maksymalnie ograniczają proces wydzielania potu.

 

 

  • Jaki antyperspirant wybrać?

Skoro szukasz antyperpirantu, to prawdopodobnie zależy ci na trwałości i wysokim poziomie odporności na pocenie. Sięgaj po produkty o wysokiej zawartości chlorku glinu. Im wyższe stężenie tej substancji, tym lepiej. Jednak upewniaj się, że formuły nie mają w składzie dużo alkoholu – on może podrażniać delikatną skórę pod pachami. A jaki antyperpirant jest najlepszy jeśli chodzi o formę? Zdecydowanie ten w kulce lub w sztyfcie – dużo wygodniej oraz dokładniej się go aplikuje. Poza tym kremowa bądź żelowa formuła pozwala na wysoką zawartość składników pielęgnujących.

Co lepsze, dezodorant czy antyperpirant?

Cel działania obu kosmetyków jest bardzo podobny: ograniczenie przykrego zapachu potu, zapewnienie uczucia świeżości oraz zahamowanie procesu namnażania się bakterii. Każdy z nich sprawdzi się jednak u innego typu użytkownika. Jeśli chcesz wybrać dla siebie najlepszą opcję z drogeryjnej półki, odpowiedz na kilka prostych pytań:

  • jak intensywnie przebiega proces pocenia się i na ile przeszkadza mi wytwarzający się w jego wyniku zapach?
  • czy ważny jest dla mnie skład czy jedynie działanie kosmetyku? A może także forma jego aplikacji?
  • jak istotna jest dla mnie cena? Czy mogę pozwolić sobie na zainwestowany w droższy produkt?

Zarówno syntetyczne dezodoranty, jak i antyperspiranty, mają swoich zwolenników, ale i przeciwników. Zdaniem tych drugich blokują one naturalny proces pocenia się, co nie pozostaje obojętne dla zdrowia organizmu.

Warto natomiast zaznaczyć, że żaden kosmetyk nie powoduje ograniczenia pocenia w stu procentach, a każdy z wymienionych produktów przestaje w pewnym momencie działać lub zostaje zmyty ze skóry. Decyzja o wyborze konkretnego produktu powinna być zatem oparta na indywidualnych preferencjach kupującego oraz dostosowana do jego stylu życia oraz stanu zdrowia. Bardzo nasiloną potliwość, uniemożliwiającą codzienne funkcjonowanie, zawsze warto skonsultować z lekarzem.

Antyperspirant a dezodorant – podsumowanie wniosków

Osobom, które pocą się niewiele lub przeciętnie, wystarczy dezodorant stanowiący szybki sposób odświeżenia się. Jeśli jednak dokucza ci większa potliwość, lepiej sprawdzi się w tym przypadku antyperspirant.

Plusem klasycznego dezodorantu jest niska cena, natomiast zaletą antyperspirantu – większa wydajność. Na rynku dostępna jest szeroka gama kosmetyków w różnych zapachach i wariantach: aerozol, sztyft, krem, produkt w kulce (tzw. roll-on), a nawet w krysztale (szukaj go pod nazwą ałun). Fani naturalnych kosmetyków również znajdą dla siebie bogaty wybór produktów, zwykle utrzymanych w cytrusowo-ziołowych opcjach zapachowych.

 

 

Niezależnie od rodzaju wybranego kosmetyku podstawą higieny jest kąpiel oraz używanie środków myjących, które pozwalają oczyścić skórę i przygotować ją na użycie dezodorantu lub antyperspirantu, dzięki czemu można bez przeszkód cieszyć się ich działaniem.

Pamiętaj jednak, że wydzielanie potu jest czynnością fizjologiczną, służącą zachowaniu równowagi organizmu, dlatego skóra pod pachami również potrzebuje niekiedy odpocząć od nakładanych na nią preparatów. Dobrym pomysłem jest zakup dwóch produktów: jeden z nich może służyć na co dzień, drugi zaś być używany podczas większej aktywności fizycznej, upału oraz okazji wymagających nienagannego wyglądu.

Na co się zdecydujesz? Dezodorant czy antyperspirant? Różnice opisane powyżej powinni pomóc ci w wyborze swojego sprzymierzeńca w walce z poceniem. Po więcej podobnych poradników zajrzyj do działu Dbam o urodę.