Co można wyliczyć na kalkulatorze biegowym? 

W ile czasu mam przebiec wybrany dystans? Jakie tempo muszę utrzymać? W jakim tempie powinienem biegać, jeżeli uzyskałem wynik X na zawodach? Chcę biec w tempie X przez 30 minut – jaki dystans uda mi się pokonać? I oczywiście najpopularniejsze pytanie: w jakim tempie powinienem biec jeżeli na mecie, po przebiegnięciu dystansu X, chcę uzyskać czas Y? Wszystkie powyższe wątpliwości może rozwiać kalkulator biegowy albo kilka kalkulatorów biegowych – istnieje bowiem kilka wersji tego narzędzia, a my dziś po krótce omówimy te najważniejsze.

 

BIEGANIE

 

Kalkulator tempa biegu – w jakim tempie mam biec na zawodach? 

Znając dystans oraz zakładany czas końcowy (planowany rezultat), chcemy wyliczyć tempo na 1 kilometr biegu. To bardzo pomoże rozplanować treningi. Jeśli porównamy obecną prędkość z oczekiwaną i okaże się, że mamy sporo do nadrobienia, będziemy w stanie oszacować, ile czeka nas pracy. Pozostaje pytanie, czy mierzymy siły na zamiary.

Warto też zaznaczyć, że zamiennie z tempem możemy oczekiwać wyniku w postaci prędkości, czyli km/h, w zależności od tego na jakich wartościach najczęściej bazujemy, co jest dla nas łatwiejsze do zrozumienia i wyobrażenia. Zależy to głównie od przyzwyczajenia. Osoby, które często biegają na bieżni mechanicznej przywykły do mierzenia prędkości właśnie, natomiast osoby biegające z zegarkiem w terenie wolą mieć pod kontrolą tempo biegu.

 

Sport: Odzież do biegania

 

Kalkulator wyniku prognozowanego – jaki czas osiągnę na dystansie X? 

Kalkulator prognozowanych wyników to bardzo przydatne narzędzie w czasie ćwiczeń przed ważnym startem. Aby dowiedzieć się, w jakim tempie jesteście w stanie przebiec np. półmaraton, musicie znać jedynie swój wynik z zawodów na jakimkolwiek innym dystansie –  5 km, 10 km albo maratonie. Kalkulator przeliczy wartość dla określonego dystansu na podstawie wartości uśrednionych i algorytmów.

Nazwę tego kalkulatora warto interpretować dosłownie, a wyniki z przymrużeniem oka. To swego rodzaju przypuszczenia ubrane w matematyczne schematy. Trenowanie w oparciu wyłącznie o dane z tego wyliczenia może okazać się zgubne. Niech ta prognoza będzie jedynie punktem odniesienia do układania szczegółowego planu.

 

Sport: Obuwie do biegania

 

Kalkulator tempa treningowego – w jakim tempie biegać podczas ćwiczeń? 

Kalkulator optymalnego tempa treningu podpowie, w jakim tempie powinniście biegać w czasie ćwiczeń żeby ten wynik zachować i wyliczy to na podstawie waszego czasu osiągniętego na wybranym dystansie.

Oczywiście należy uwzględnić, że treningi się od siebie różnią, każdy z nich ma inne założenia, inne cele, dlatego też wyznaczamy dodatkowo intensywność danego wysiłku (w procentach)  i otrzymujemy sugerowany czas na jeden kilometr. Wartości procentowe czerpiemy z wiedzy o tym, w jakich zakresach tlenowych chcemy się poruszać.

 

Sport: Akcesoria do biegania

 

Kalkulatory biegowe – niektóre wartości znajdziesz w zegarku sportowym 

Używając kalkulatora biegowego, można także obliczyć długość kroku na bazie ilości kroków postawionych w ramach danego odcinka. Jednak większość zegarków sportowych ma wbudowana funkcję krokomierza, który działa także w czasie treningu biegowego.

Podobnie jest z informacją dotyczącą ilości spalonych kalorii w czasie biegu. Potrzebujemy dwóch danych – zakładanego dystansu oraz wagi ciała biegacza, ale przybliżone wartości pokaże inteligentna opaska.

Więcej porad dotyczących treningów biegowych i nie tylko znajdziecie w dziale Trenuję.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock