Sprawdzamy, co można znaleźć pod maską samochodu – na początek silnik

Sercem każdego samochodu jest silnik, który odpowiada nie tylko za napęd, ale także za poprawne funkcjonowanie wszelkiego wyposażenia pojazdu (oświetlenia, ogrzewania, elementów wyposażenia wnętrza itd.). We współczesnych samochodach silnik często jest szczelnie zabudowany osłonami, przez co dostęp do niego jest ograniczony wyłącznie do możliwości sprawdzenia poziomu oleju silnikowego. Kierowcy, którzy nie są biegli w sztuce mechaniki samochodowej nie powinni zabierać się za demontowanie osłon. Wystarczy, że regularnie będą sprawdzać, czy poziom oleju silnikowego mieści się w przyjętej normie. Co to znaczy regularnie? Ta kwestia zależna jest od konkretnego modelu auta i silnika. Istnieją jednostki, które mają skłonność do ponadnormatywnego poboru oleju silnikowego jak i takie, które zazwyczaj go nie spalają. Bezpiecznym rozwiązaniem wydaje się kontrola poziomu oleju co ok. tysiąc kilometrów.  Jak to zrobić?

Najlepiej sprawdzać poziom oleju po zakończeniu jazdy. Samochód trzeba ustawić na płaskiej powierzchni. Po otwarciu maski należy zlokalizować bagnet olejowy. Często dla ułatwienia ma on jaskrawy kolor i napis „OIL” lub „ENGINE OIL”. Po wyciągnięciu bagnetu konieczne jest wyczyszczenie go przy użyciu czystej szmatki lub papieru. Następny krok to umieszczenie bagnetu z powrotem na miejscu i po chwili wyjęcie go. Na końcu bagnetu znajduje się miarka, wskazująca na minimalny i maksymalny dopuszczalny poziom oleju. Sprawdzamy, w którym miejscu kończy się ślad olejowy. Jeżeli poniżej minimum, prawdopodobnie powinniśmy dolać odpowiedni olej do silnika. Jeśli powyżej poziomu max – powinniśmy skonsultować się z mechanikiem, aby ustalić powód takiego stanu rzeczy (podniesienie poziomu oleju może oznaczać, że miesza się on z paliwem lub płynem chłodniczym).

Stan jednostki napędowej pod kątem ewentualnych wycieków czy innych niepokojących symptomów warto rzecz jasna również sprawdzić od czasu do czasu – najlepiej jednak zlecić to profesjonalistom z warsztatu samochodowego. Jak często? Specjaliści zalecają, by robić to co najmniej dwa razy do roku, a w przypadku starszych samochodów nawet częściej.
 

Co można znaleźć pod maską samochodu? książka
 

Lista przeglądowa. Co znajdziemy pod maską samochodu?

Poza poziomem oleju silnikowego warto regularnie sprawdzać także zbiorniczki wyrównawcze pozostałych, istotnych dla funkcjonowania pojazdu płynów.

Kontroli należy poddawać zbiornik płynu chłodniczego. Jest to zazwyczaj przeźroczysty, plastikowy element, na którego boku znajduje się miarka z zaznaczonym poziomem minimalnym i maksymalnym. We współczesnych samochodach zbiornik wyrównawczy płynu chłodniczego często znajduje się w trudno dostępnym miejscu, dlatego niekiedy należy wspomóc się latarką, by poprawnie odczytać poziom płynu. Jeżeli stwierdzimy, że jest on poniżej minimum, powinniśmy uzupełnić brak odpowiednim płynem (rekomendację co do jego rodzaju znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu). Ubytek płynu to jednak także powód do konsultacji w warsztacie naprawczym.

Pod maską samochodu znajdziemy także zbiornik wyrównawczy płynu hamulcowego. W tym przypadku, postępujemy podobnie jak w przypadku płynu chłodnicy. Jeżeli stwierdzimy ubytek, niezwłocznie powinniśmy sprawdzić układ hamulcowy pojazdu pod kątem wycieku.

Niemal każdy samochód jeżdżący dziś po polskich drogach posiada wspomaganie kierownicy. Obecność tego systemu wymusza umiejscowienie dodatkowego zbiornika wyrównawczego pod maską samochodu. Poziom płynu do wspomagania także warto od czasu do czasu kontrolować. Należy zrobić to niezwłocznie, kiedy zauważymy niestandardową pracę układu lub usłyszymy niepokojące dźwięki przy skręcaniu.
 

Co można znaleźć pod maską samochodu? KSiążka
 

Co znajdziemy pod maską samochodu? Wymiana płynów i filtrów

Co jeszcze można znaleźć pod maską samochodu? Między innymi filtry, których zadaniem jest ochrona poszczególnych układów pojazdu przed zanieczyszczeniami. Filtry należy okresowo wymieniać, podobnie jak opisane wcześniej płyny eksploatacyjne.

Wymiana oleju silnikowego to najważniejsza czynność serwisowa w samochodach z silnikami spalinowymi. Należy dokonywać jej zgodnie z rekomendacjami producenta samochodu lub częściej – jeśli interwały wyznaczone przez producenta są bardzo szerokie. W przypadku większości pojazdów wymiana oleju co 10 lub maksymalnie 15 tys. km i raz do roku w przypadku nieprzekroczenia tych interwałów, będzie właściwa. Przy okazji wymiany oleju należy każdorazowo wymienić filtr oleju, umieszczony w pobliżu silnika. Warto wymienić także filtr powietrza dolotowego do silnika. Samochody są wyposażone także w filtry paliwa. W przypadku tego elementu rekomendacje producentów aut, mechaników i motoryzacyjnych ekspertów są różne. Zwykle zaleca się jego wymianę co 40-60 tys. km, ale bywają modele aut, gdzie jest to zalecane co 20 tys. km.

Kolejnym filtrem, który trzeba okresowo wymieniać jest filtr kabinowy. Co ważne, w wielu samochodach nie znajduje się on pod maską, lecz wewnątrz auta (np. w okolicy schowka po stronie pasażera). Warto sprawdzić, gdzie znajduje się ten filtr w naszym samochodzie, gdyż jego wymiana jest rekomendowana co najmniej raz do roku.

Jeżeli samochód wyposażony jest w instalację gazową LPG bądź CNG, właściciel pojazdu ma dodatkowe obowiązki w zakresie regularnej kontroli. Instalacje gazowe wymuszają montaż dodatkowych filtrów – zazwyczaj jednego bądź dwóch. Powinny być one wymieniane w interwałach wskazanych przez producenta instalacji oraz warsztatu, zajmującego się jej montażem.
 

Co można znaleźć pod maską samochodu?
 

Jak często zaglądać pod maskę samochodu?

Dobrą praktyką każdego kierowcy jest jak najczęstsza kontrola podzespołów, znajdujących się pod maską jego pojazdu. Warto wypracować sobie nawyk dokonywania tej czynności. Osoby, które nie są biegłe w zakresie czynności związanych z utrzymaniem i konserwacją samochodu powinny regularnie zlecać sprawdzenie pojazdu w warsztacie samochodowym. Dobrą okazją ku temu jest np. sezonowa (wiosenna i jesienna) wymiana opon.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com