Od kiedy można stosować bujaczek dla niemowlaka?

Odpowiedni termin może być w przypadku każdego malucha inny – bo takie też jest tempo rozwoju; uzależnione od konkretnego dziecka. Wie o tym doskonale każdy rodzic, którego pociecha już zaczyna podnosić główkę, podczas gdy jego będący w tym samym wieku kuzyn nie wykazuje większego zainteresowania tą czynnością. Trudno powiedzieć więc, w którym miesiącu można wprowadzić leżaczek dla dziecka; bardziej właściwe jest wskazanie etapu rozwoju. A tym będzie osiągnięcie już umiejętności związanych z samodzielnym utrzymywaniem stabilności główki, podnoszeniem pupy do góry, obracaniem się na boki czy unoszeniem nóżek – wkładaniem stópek do buzi. W przypadku części dzieci będzie działo się to około 4 miesiąca życia, u innych – 5 czy 6.

Z całą pewnością złym pomysłem będzie więc leżaczek dla noworodka. Warto także pamiętać, by bujaczek nie był jedynym poza łóżeczkiem miejscem leżakowania dziecka. Każdy maluch potrzebuje regularnych ćwiczeń mięśni na płaskim podłożu. Niewątpliwie warto więc zainwestować dodatkowo w matę edukacyjną, która pozwoli maluchowi leżeć na prosto oraz zachęci do unoszenia główki czy intensywnego wyciągania do góry nóg oraz rąk.

 

Ladida, Leżaczek/Bujaczek, Pastelowy Las

 

Największe zalety bujaczka dla dziecka

Do zalet z całą pewnością można zaliczyć możliwość bezpiecznego wykonywania prac domowych lub innych wymagających uwagi czynności – w towarzystwie malucha. Dziecko pozostawione na macie na podłodze w ciągu minuty nieuwagi może zainteresować się nieodpowiednim dla niego przedmiotem leżącym w okolicy przez niedopatrzenie. Leżaczek dla niemowlaka pozwala mieć go stale na oku – po postawieniu mebelka np. na blacie stołu za laptopem podczas wideokonferencji. To także atut dla samego malucha, który znajduje się wyżej, ma więc większe pole widzenia.

Jak sama nazwa wskazuje, bujaczek umożliwia delikatne kołysanie dziecka. To zaleta, którą docenią wszyscy rodzice przyzwyczajeni do usypiania maluchów w wózku właśnie delikatnym bujaniem. Wiele niemowląt szybko zaczyna bowiem kojarzyć te ruchy ze spokojem, bezpieczeństwem – i snem.

Co więcej, na rynku dostępnych jest też wiele wielofunkcyjnych modeli, takich jak np. leżaczek i krzesełko do karmienia w jednym. Dzięki temu rodzic zyskuje kilka mebli dziecięcych w jednym, oszczędzając pieniądze – i czas podczas przesadzania starszego malucha do krzesła.

 

MoMi, Liss, Leżaczek/Bujaczek automatyczny z zabawkami

 

Czy warto kupić leżaczek dla niemowlaka?

Zalet jest więc naprawdę dużo; ze spokojem można powiedzieć, że warto zainwestować w dobry leżaczek. Jak wspomnieliśmy, należy jednak zrobić to w odpowiednim momencie rozwoju malucha, a gdy dostałeś ten gadżet jako element wyprawki od rodziny czy z okazji baby shower, to po prostu poczekaj z jego użytkowaniem, aż postawa dziecka nabierze stabilności. A jaki leżaczek dla niemowlaka będzie tym „dobrym”? Jakie powinien mieć funkcje dodatkowe i parametry, by zapewnić maluchowi odpowiedni poziom bezpieczeństwa, wygodę i prawidłowo wspierać jego dalszy rozwój?

 

Lionelo Pascal, Leżaczek/Bujaczek z karuzelą, wibracje, melodie

 

Jaki leżaczek dla niemowlaka wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Pierwsza kwestia podlegająca obowiązkowej weryfikacji to atesty. Koniecznie sprawdź czy interesujący cię model je posiada! To przede wszystkim certyfikaty EN 16232 – europejska norma bezpieczeństwa dotycząca huśtawek dla niemowląt oraz, gdy bujaczek jest wyposażony np. w karuzelę z pluszakami i pozytywką, EN 71 – określająca bezpieczeństwo zabawek. Certyfikaty te potwierdzają, że produkt spełnia wyżej wymienione normy, nie stwarzając zagrożenia dla malucha; czy to pod względem zastosowanym materiałów, czy konstrukcji (brak wystających elementów, odpowiednia stabilność etc.). Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając leżaczek dla dziecka?

  • Możliwość założenia blokady – nie tylko umożliwia zamianę bujaczka w stabilny nieruchomy leżaczek, ale przede wszystkim zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa malucha podczas zdejmowania go z siedziska. Nie pojawia się bowiem ryzyko, że ten nagle się zabuja, a dziecko wyślizgnie się opiekunowi z rąk.
  • Waga – aby bujaczek mógł pełnić także funkcję wygodnego nosidełka, albo po prostu nie stwarzał kłopotu podczas przenoszenia dziecka z podłogi na blat, powinien być dość lekki. Pamiętaj, że im więcej gadżetów i wyposażenia dodatkowego, tym będzie cięższy. Weryfikując jego wagę nie zapomnij także o dodaniu kilogramów twojego malucha; stale rosnących. Około 4 kg nie powinny stwarzać większego problemu.
  • Regulacja poziomu odchylenia oparcia – jak wspomnieliśmy, część bujaczków może umożliwia zamianę ich w krzesełka. Poza wyregulowaniem oparcia do pozycji siedzącej, rodzic może jednak zyskać także możliwość większego odchylenia oparcia do leżenia czy półsiadu; wystarczy wybrać leżaczek z kilkustopniowym poziomem regulacji.
  • Pasy bezpieczeństwa – mogą być trój-, a mogą nawet pięciopunktowe. Te drugie dają znacznie lepsze wyniki w testach bezpieczeństwa; nawet o kilkanaście procent! I to w przypadku fotelików samochodowych, w których przypadku pasy są jeszcze bardziej istotne.
  • Moc bujania – większość modeli jest wyposażonych w pokrętło, które umożliwia wyregulowanie prędkości bujania do poziomu, w którym maluch czuje się najspokojniej.
  • Konstrukcja – metalowe nóżki zdecydowanie będą atutem, zapewniającym wysoką stabilność leżaczka.
  • Funkcje dodatkowe – leżaczek może nie tylko być dodatkowo krzesełkiem do karmienia, ale także pełnić funkcję huśtawki, być wyposażony w wiszącą nad głową malucha pozytywkę z zabawkami lub karuzelę czy posiadać tackę na butelkę albo przekąski.

 

Lionelo Rita, Leżaczek/Bujaczek, Szary

 

Zanim dokonasz wyboru, koniecznie sprawdź kilka modeli – i wybierz leżaczek, który idealnie sprawdzi się w przypadku twojego dziecka!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock