Koło zapasowe to ważny element wyposażenia każdego samochodu – jednak w praktyce kierowcom zdarza się zapominać o jego uzupełnieniu. Może akurat niedawno złapałeś „gumę” i nie zdążyłeś uzupełnić wykorzystanego koła, uznając, że kolejny wypadek ci się nie przydarzy? Takie sytuacje się zdarzają, a w związku z tym, że koło zapasowe nie stanowi obowiązkowego wyposażenia samochodu wymaganego podczas przeglądu, kierowcy często o nim zapominają.

zestaw naprawczy do opon

Koło zapasowe czy zestaw naprawczy do opon?

Jak zmienić koło w samochodzie? Trzeba najpierw poluzować śruby w felgach, a następnie podnieść pojazd, odnajdując odpowiedni punkt odniesienia dla lewarka. Kolejny krok to odkręcenie śruby i zdjęcie koła. Choć czynność ta uznawana jest w teorii za względnie prostą, w praktyce przysparza kierowcom sporo kłopotów. „Gumę” łapie się stosunkowo rzadko, więc zwykle brakuje okazji, aby przećwiczyć swoje umiejętności. W rezultacie kierowcy, którym przydarzy się „złapać gumę” często spędzają sporo czasu, próbując wyjść z opresji. W dodatku, aby wymienić koło, trzeba dysponować odpowiednimi kluczami i śrubami, dzięki którym będzie możliwe sprawne zdjęcie uszkodzonego koła i nałożenie nowego.

Istotnym problemem jest również wielkość i waga koła zapasowego. Koło zajmuje sporo miejsca w bagażniku, które można przeznaczyć na przewożenie innych przedmiotów – z tego właśnie względu wielu kierowców decyduje się zaryzykować i usunąć koło z bagażnika. W takim wypadku warto jednak zaopatrzyć się w zestaw naprawczy do opon, który jest stosunkowo niewielki, ale też niezbędny, gdy w najmniej odpowiednim momencie złapiesz gumę.

Jak działa zestaw naprawczy do opon?

Pamiętaj, że niekiedy wymiana koła jest ostatecznością. Często bowiem zdarza się, że zamiast tego, możesz sprawnie naprawić koło bez potrzeby jego wymiany na nowe. Wystarczy, że zaopatrzysz się w zestaw naprawczy do opon. Wbrew pozorom, nie jest to zestaw narzędzi, a urządzenie, które umożliwia uszczelnienie opony, dzięki czemu staje się ona ponownie zdatna do użytku i dalszej jazdy. Sprzęt wtłacza powietrze do przebitej opony, jednocześnie uszczelniając ubytek ogumienia specjalną pianką. Całość przy odrobinie wprawy zajmuje naprawdę niewiele czasu i wysiłku.

koło zapasowe w sprayu

Zestaw naprawczy do opon samochodowych – wady i zalety

Zastosowanie zestawu naprawczego może być świetną alternatywą dla wymiany opony, tym bardziej, że zestaw zajmuje w bagażniku znacznie mniej miejsca niż zapasowa opona. Dodatkowo taki sposób nie wymaga zaopatrzenia się w dodatkowe narzędzia, jak klucze i śruby. Sam proces naprawy opony jest w tym przypadku także znacznie  prostszy, szybszy i wymagający mniejszych umiejętności, niż całkowita wymiana koła.

Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to rozwiązanie bez wad. Przede wszystkim – przy uszkodzeniu ogumienia, wymiana koła będzie konieczna prędzej czy później. Zestaw naprawczy to środek doraźny – tak naprawiona opona może przejechać kilkadziesiąt kilometrów, jednak później będzie trzeba wymienić koło. Ponadto, jadąc samochodem z oponą naprawioną za pomocą zestawu naprawczego, trzeba zachować ograniczoną prędkość, aby jej nie uszkodzić. Górny limit określa się jako 70 km/h. Należy pamiętać również o tym, by po zastosowaniu zestawu naprawczego unikać jazdy po wyboistych drogach - nie będzie to bowiem najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Zestaw naprawczy do opon samochodowych – jak używać?

Aby w razie awarii koła zastosować preparat uszczelniający, należy znaleźć wentyl opony i podłączyć do niego zestaw za pomocą wężyka, a zasilanie podpiąć do gniazda zapalniczki samochodowej. Po tym, jak pompowanie dobiegnie końca, trzeba zadbać o rozprowadzenie preparatu – zrobisz to krótką, niespieszną przejażdżką na dystansie około 2-3 km. Później należy ponownie się zatrzymać i dopompować oponę. Podobną metodę stosuje się w przypadku motocykli.

Trzeba pamiętać, że każdy zestaw może mieć nieco inną instrukcję obsługi. Zazwyczaj producent dołącza ją do produktu, aby ułatwić użytkownikowi korzystanie z urządzenia. Niektóre zestawy, jak na przykład marki Noxes, zawierają także dodatkowe elementy – np. sznur i klej. Sznur umieszcza się w pokrytym klejem ubytku ogumienia, co umożliwia jego tymczasowe załatanie.

szybka łata

Zestawy naprawcze do opon – jak wybrać?

Wybierając zestaw naprawczy do opon, należy zwrócić uwagę na jego przeznaczenie. Niektóre zestawy nadają się wyłącznie do opon bezdętkowych. W przypadku innych podawane są rozmiary opon, do których przeznaczone jest dane akcesorium czy preparat. Niewłaściwe dobranie zestawu może skutkować niemożnością naprawy uszkodzonej opony.

Warto także wiedzieć, że z wykorzystaniem preparatów naprawisz nie tylko opony samochodowe i motocyklowe, ale również rowerowe. Wybrać możesz na przykład szybkie łatki, masy uszczelniające lub specjalne płyny i spreje do uszczelniania opon. W przypadku roweru nie będzie potrzebny ci cały zestaw – wystarczy jedynie rozprowadzić preparat po uszkodzonym miejscu, by był gotowy do użycia.

Co jest wymaganym elementem wyposażenia samochodu?

Koło nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu zarejestrowanego w Polsce (choć mimo wszystko, warto nim dysponować, aby ubezpieczyć się na każdą ewentualność). Twój samochód powinien być natomiast obowiązkowo wyposażony w tablicę rejestracyjną (nieuszkodzoną, czytelną i niezasłoniętą), sprawną gaśnicę typu ABC o wadze minimum 1 kg, a także trójkąt ostrzegawczy. Zmieniając oponę na poboczu, należy ustawić przed samochodem trójkąt ostrzegawczy, a także nałożyć kamizelkę ostrzegawczą, dzięki której będziesz dobrze widoczny dla pozostałych uczestników ruchu.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com