Jeszcze dwie-trzy dekady temu zazdrostki można było znaleźć w większości domów. Później ich miejsce zastąpiły modne rolety. Dziś jednak zazdrostki powracają — nie tylko jako ozdoba rustykalnych wnętrz, ale i tych, utrzymanych w bardziej nowoczesnym charakterze. Czym właściwie są tego rodzaju dodatki?

Zazdrostki do kuchni — co to jest?

W przeciwieństwie do zasłon czy rolet, zazdrostki nie zasłaniają całego okna. To pas tkaniny, umieszczany najczęściej na dolnej części szyby. Pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną, jednak jednocześnie częściowo ukrywają wnętrza, dzięki czemu gwarantują nieco prywatności bez odcinania źródła światła. Tradycyjnie zazdrostki umieszcza się w kuchni, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować je również w innych pomieszczeniach.

Zazdrostki kuchenne mogą kojarzyć się z tradycyjnym, rustykalnym stylem. Obecnie na rynku można znaleźć jednak bardzo szeroki przekrój wariantów, których charakter znacznie odbiega od tego rodzaju aranżacji.

Dlaczego warto zainwestować w zazdrostki?

Dla wielu osób bardzo istotny jest aspekt dekoracyjny. I owszem — zazdrostki mogą nadać wnętrzu uroku. Ale to nie wszystko! W przeciwieństwie do zasłon czy rolet pozwalają na znacznie większy dopływ naturalnego światła. Jednocześnie, zapewniają niezbędną prywatność. To istotne zwłaszcza w przypadku gdy blat kuchenny umiejscowiony jest tuż przy oknie. W takim wypadku, użytkownicy pomieszczenia mogą być skazani na niepożądane spojrzenia. Dzięki zazdrostkom można ich uniknąć bez konieczności zakrywania całego okna zasłonami.

Nie zapominajmy również, że zazdrostki do kuchni mają znacznie mniejszą powierzchnię niż zasłony, dzięki czemu łatwiej się je czyści. Zasłony zasadniczo nie sprawdzają się w kuchni, ponieważ łatwo mogą się zabrudzić. Zazdrostki stanowią dla nich świetne zastępstwo.

Jak zamontować zazdrostki do kuchni?

Istnieją dwa sposoby montowania zazdrostek — oba wymagają zastosowania drążka. W pierwszym wariancie drążek możesz przykręcić lub nakleić na ramę okna. Drugi to przykręcenie drążka we wnęce. Takie rozwiązanie może jednak utrudniać otwieranie okien, dlatego warto dokładnie je rozważyć.

Do montażu zazdrostki przyda się mini karnisz. W zestawie zazwyczaj znajdziesz haczyki z przylepcem do umieszczenia na ramie okna lub haczyki do wkręcania. Często uwzględnia się w nim oba rodzaje elementów montujących.

Zazdrostki kuchenne — jakie wybrać? Inspiracje

Jeśli rozważasz zakup zazdrostek, nasze zestawienie może ci w tym pomóc. Zgromadziliśmy modele, które przypadną do gustu zarówno miłośnikom rustykalnych wnętrz, jak i tym, preferujących nowoczesne aranżacje.

Zazdrostka EUROFIRANY LISA, biała, 60x150

Prosta tkanina w białym odcieniu. Model idealny dla miłośników prostoty. To nowoczesne zazdrostki do okien, które nie zaburzą harmonii minimalistycznych aranżacji.

Zazdrostki

Zazdrostka EUROFIRANY LAURA, biało-niebieska, 60x150 cm

Wykonana z poliestru zazdrostka pokryta romantycznym wzorem. Idealna propozycja dla tych, którzy chcą nieco ożywić minimalistyczne wnętrza.

Zazdrostka Laura

Firana+zazdrostka EUROFIRANY DAGMARA II, biała

Pięknie dopełniający się zestaw firan i zazdrostki, który zagwarantuje domownikom prywatność, a jednocześnie wpuści do wnętrza sporo światła. Model ten wykończono ozdobną koronką. To eleganckie zazdrostki do kuchni, które spodobają się nie tylko miłośnikom romantycznych dodatków.

Zazdrostka Dagmara

Zazdrostka POLA 60X150 biały + niebieski

Przepiękna biało-niebieska zazdrostka zdobiona we wzór polnych kwiatów. Idealny dodatek do wnętrza na wiosnę i nie tylko! Pięknie będzie prezentować się w rustykalnych aranżacjach.

Zazdrostka Pola

Zazdrostki to bardzo przydatne akcesorium, które możesz wykorzystać nie tylko w kuchni, ale też w innych pomieszczeniach. Wykorzystaj je, jeśli zależy ci na wpuszczeniu do wnętrza maksymalnej ilość światła!

Więcej propozycji znajdziesz w pasji Urządzam i dekoruję.

Zdjęcie okładkowe: Zazdrostka POLA 60X150 biały + niebieski. Materiały promocyjne producenta.