Zygmunt Miłoszewski to jedno z najgorętszych nazwisk świata współczesnej literatury polskiej. Jego powieści sensacyjne i kryminalne podbijają serca czytelników i krytyków, spoglądając na reguły rządzące tymi popularnymi gatunkami z zupełnie innej perspektywy. 8 maja 2016 roku to dzień 40. urodzin tego wyjątkowego autora.

Jeżeli jesteś fanem kryminału i sensacji z najwyższej półki – koniecznie musisz poznać powieści Zygmunta Miłoszewskiego. Dostarczą Ci inteligentnej rozrywki. Ale uwaga! Stworzone przez niego historie mogą wciągnąć bez reszty. Nieprzespana noc z książką w dłoni gwarantowana.

Zaczęło się od horroru…

… a dokładniej od powieści grozy zatytułowanej „Domofon”, która ukazała się w 2005 roku. Horror, rozgrywający się w typowym bloku z wielkiej płyty na warszawskim Bródnie. Zwłoki bez głowy na klatce schodowej, narastająca groza, zbiorowa histeria… A to dopiero początek. Świetny styl, ciekawie nakreślone postaci i nietuzinkowy bieg akcji - to wszystko sprawiło, że debiutancka powieść została dobrze przyjęta przez czytelników. To jednak nie horror, a kryminały przyniosły mu największą sławę.

Poznaj prokuratora Szackiego

Wykreowany w powieści „Uwikłanie” prokurator Teodor Szacki to jedna z najciekawszych i najbardziej złożonych postaci w świecie polskich (i nie tylko) kryminałów. Skuteczny, piekielnie inteligentny i, bynajmniej, nie – czysty jak łza. To śledczy z krwi i kości, który nie cofnie się przed niczym, by dojść do prawdy. A świetnie napisana powieść została nagrodzona prestiżową Nagrodą Wielkiego Kalibru.

Prawdziwymi hitami były też dwie kontynuacje tej serii: „Ziarno prawdy” z 2011 roku i „Gniew” z 2014. Za tę ostatnią Miłoszewski został wyróżniony prestiżowym Paszportem „Polityki”, tytułem „Najlepsza Książka 2014” przyznawanym przez słuchaczy radiowej Trójki, a powieść została Bestsellerem 2014 Empiku.

Znany w Polsce i za granicą

Zygmunt Miłoszewski jest jednym z tych autorów, którzy zyskali międzynarodową sławę. Wszystkie jego dotychczas opublikowane książki doczekały się wydań za granicą oraz tłumaczeń na kilkanaście języków – w tym np. na ukraiński, hebrajski, hiszpański, francuski, niemiecki i – oczywiście – angielski. Wydania anglojęzyczne zostały docenione m.in. przez prestiżowy magazyn „Publishers Weekly” tzw. starred review.

A to jeszcze nie koniec. Historie kryminalne Miłoszewskiego inspirują również filmowców. „Uwikłanie” oraz „Ziarno prawdy” doczekały się ekranizacji. Fani historii kryminalnych na srebrnym ekranie docenią również serial „Prokurator”, do którego autor współtworzył scenariusz. Polecamy!

A jeśli szukasz więcej wydawnictw związanych z Zygmuntem Miłoszewskim – sprawdź ofertę na empik.com. Dzięki nam, jak zwykle, z łatwością poszerzysz swoją filmowo – literacką kolekcję!