Budowa szklarni krok po kroku 

Niejeden czytelnik może się zdziwić, ale budowa szklarni nie zawsze jest związana jedynie z zakupem odpowiednich materiałów i ich połączeniem. Biorąc pod uwagę Dz.U. z 2016 r., poz. 290 ze zm. dotyczące prawa budowlanego, szklarnia lub tunel trwale posadowiony na gruncie jest traktowany jako wolnostojący budynek gospodarczy. Jeżeli nie przekracza on 35 m2 należy przed rozpoczęciem jego budowy zgłosić zamiar do odpowiedniego organu lokalnego (urząd miasta, starostwo powiatowe). Jeżeli w czasie 21 dni nie otrzyma się pisma o negatywnej decyzji urzędu, można przystępować do prac.

Wyjątkiem od powyższego obowiązku jest ustawienie na działce tunelu foliowego, który nie jest trwale połączony z gruntem i nie zawiera wewnątrz instalacji. Szklarnia ogrodowa w formie tunelu foliowego cechuje się koniecznością demontażu na zimę i to jest w kontekście administracyjnym kluczowy czynnik.

 

Szklarnia, drewniana, 28x18x30 cm

 

Jak zrobić domową szklarnię – wybór materiałów konstrukcyjnych 

W zasadzie z dostępnych rozwiązań sensowne są 3 jeśli chodzi o przydomowe szklarnie na warzywa. Jest to:

  • drewno,
  • stal,
  • aluminium.

Wytrzymała szklarnia drewniana charakteryzuje się prostotą montażu i łatwością we wprowadzaniu modyfikacji. Jednocześnie w środku można zastosować potrzebne dodatkowe elementy, takie jak półki wiszące i inne akcesoria pomocne w ulokowaniu sadzonek. Jeśli chodzi o estetykę, bardzo ładnie łączy się z innymi konstrukcjami drewnianymi na działce np. altaną czy tarasem. Aby szklarnia mogła służyć jak najdłużej, trzeba dbać o konserwację jej elementów. Bez tego drewno będzie miało coraz mniejszą wytrzymałość i konstrukcja przestanie być użyteczna.

Z wyżej wymienionych powodów niektórzy ogrodnicy decydują się na konstrukcję stalową. Zapewnia on jeszcze lepszą stabilność, jednak całość okazuje się zdecydowanie cięższa niż drewniana lub aluminiowa. Łączenie poszczególnych elementów wymaga spawania lub wiercenia i skręcania na śruby. Osoby, które nie wiedzą, jak zbudować szklarnię i nie posiadają odpowiedniego sprzętu, raczej nie będą chciały wybrać takiego rozwiązania.

Ostatnią z propozycji jest namiot aluminiowy. Lekkość budowli w połączeniu z niekorodującym materiałem powoduje, że szklarnie tego typu są bardzo chętnie wybierane przez amatorów ekologicznych warzyw. Fakt, że całość nie należy do najcięższych, powoduje, że trzeba ją zakotwić do gruntu, lub posadowić na odpowiednim fundamencie. Szklarnia ze względu na swoją powierzchnię stawia spory opór podczas wietrznych dni.

 

Szklarnia ogrodowa HECHT Greenhouse, 195x253x195 cm

 

Jaki materiał będzie najlepszy na ścianki szklarni? 

Oczywiście sama nazwa mówi, że budynek ten wykonuje się ze szkła. Jednak nie jest to jedyna opcja. Szklarnia z drewna, stali lub aluminium może mieć boki pokryte folią, lub poliwęglanem. Są to materiały dużo lżejsze od szkła, jednak różnią się względem wytrzymałości na uszkodzenia i ilością przepuszczanych promieni słonecznych. Poliwęglan jest też droższy od folii. Konstrukcje szklane wykonuje się zazwyczaj na gruncie, a szklarnie umiejscowione na tarasie czy balkonie mają ścianki z tworzywa sztucznego.

Jak samemu zrobić szklarnię krok po kroku? 

Najłatwiej mają osoby, które wybrały gotowy system przygotowany przez jednego producenta. Wystarczy wtedy połączyć elementy zgodnie z instrukcją. Projektując własną szklarnię, trzeba mieć nieco więcej doświadczenia w tego typu pracach. A jakie kroki należy wykonać, realizując takie przedsięwzięcie?

Wybierz właściwą lokalizację szklarni ogrodowej 

Ma to znaczenie nie tylko pod kątem stabilności konstrukcji, ale też nasłonecznienia. Jak zrobić szklarnię, żeby zapewniała najlepsze warunki do wzrostu roślin? W pierwszej kolejności konieczne jest znalezienie takiego miejsca, w którym konstrukcja byłaby wolna od zacienienia. Poza tym musi być w miarę osłonięta od wiatru. Kolejna rzecz to profil gruntu. Skosy i inne nierówności należy najpierw zniwelować, a najlepiej posadowić szklarnie na równym i płaskim terenie.

 

Tunel ogrodowy, szklarnia PLONOS, 2x3m 6m2

 

Sporządź szczegółowy projekt swojej szklarni 

Jak samemu zrobić szklarnie, której nie trzeba będzie za chwilę modyfikować? Konieczne jest szczegółowe zaplanowanie nie tylko rozmiarów i użytych materiałów, ale tez sposobu nawodnienia, ogrzewania i wentylacji. Konstrukcje szklane powinny mieć uchylne okna, a nawet cieniujące maty na najbardziej upalne dni. Całoroczne wykorzystywanie szklarni mobilizuje do izolowania upraw od zimna, szczególnie uciążliwego podczas wchodzenia i wychodzenia. Przyda się więc przedsionek lub korytarz. Sporządzając szczegółowy plan łatwiej przewidzieć koszty.

Zaplanuj odpowiedni fundament pod szklarnię 

Można by pomyśleć, że jest to przerost formy nad treścią. W przypadku tuneli foliowych i małych aluminiowych namiotów rzeczywiście kopanie fundamentów jest pozbawione sensu. Jednak i te warto przynajmniej zakotwić. Szklarnia ogrodowa wykonana z cięższego materiału, jak np. drewno czy stal powinna mieć solidny fundament. Przygotowuje się go podobnie jak ten pod dom. Najpierw należy wylać ławę (poniżej poziomu przemarzania gruntu, czyli 80-140 cm) i odpowiednio ją uzbroić. Po zaizolowaniu papą poziomo, należy wymurować pionowe ściany z bloczków fundamentowych i zabezpieczyć je izolacją pionową. Dzięki temu gleba nie będzie przemarzać i woda nie wypłucze z niej minerałów.

 

TUNEL FOLIOWY SZKLARNIA 2x3m EUROHIT GARDEN 300cm

 

Przystąp do stawiania konstrukcji szklarni 

Tutaj dużo zależy od indywidualnych potrzeb i wybranego projektu. Gotowe produkty nie pozostawiają żadnego wyboru i należy w ich przypadku postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Z kolei osoby decydujące się na własny projekt wiedzą, co chcą osiągnąć. Ważne są kierunki usytuowania szklarni. Drzwi dobrze ustawić od zachodu, ściany boczne na południe i północ. Z koeli pochyłość dachu to optymalne 25-35o.

W ten oto sposób projekt szklarni nabiera pięknego kształtu. W powietrzu już czuć zapach ekologicznych warzyw.

Więcej patentów na piękny ogród znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock