Każdy rodzic doskonale wie, że dzieci przechodzą kolejne fazy. Jest faza smoków, jest i dinozaurów, faza jednego koloru i jedzenia wyłącznie borówek w kwadratowej miseczce. Jest faza noszenia skarpetek w paski i jest faza Świnki Peppy. Przy czym tę ostatnią przechodzą prawie wszystkie dzieci, tak samo dziewczynki, jak i chłopcy z wielu krajów na świecie.

maskotka peppa

Bajka świnka Peppa - ideał dla dzieci 

Wszystko zaczęło się od bajki Świnka Peppa, który dziś liczy ponad 200 odcinków. Prosta, ale płynna animacja, przyjazna grafika, ciepłe, optymistyczne kolory, dużo śmiechu i chrumkania. Pełen dobra, ale i przewrotnego humoru świat, w którym chciałby się znaleźć niejeden malec. Do tego przesympatyczna świnkowa rodzina, wielopokoleniowa, otoczona przyjaciółmi i znajomymi. Jak każda bajka, która podbija serca dzieciaków, tak i Świnka Peppa jest nieustannie analizowana jako fenomen animacji i choć nie wszyscy za nią przepadają, jest to jeden z najlepszych współczesnych seriali dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Przede wszystkim bajki o Peppie są krótkie, trwają kilka minut. To doskonała długość bajki dla maluchów 2 – 6-letnich. Nie wydłużają czasu, jaki dziecko spędza przed ekranem. Są zamkniętymi historyjkami ze zrozumiałym scenariuszem. Tematy pokrywają się ściśle z tematami z życia dziecka. Rodzice mogą pozwolić maluchowi obejrzeć jedną, dwie czy nawet trzy bajki, mając pewność, że cały seans filmowy nie przekroczy kwadransa. To również dobra bajka, gdy potrzebujemy zająć czymś dziecko np. przed wyjściem z domu. Pięciominutowy odcinek da nam jakże cenną dla rodziców przestrzeń czasową bez dziecka, a jednocześnie nie wciągnie małego widza tak, jak dłuższa historyjka, od której później nie można go oderwać.

 

Bajka o Peppie ma doskonałą styl wizualny. Czyste, świetliste kadry, wesołe barwy, prosta kreska, która jednak buduje ciekawy i różnorodny świat. Prywatnie najbardziej lubię w stylu graficznym Świnki Peppy schematyczne postacie, które wręcz zachęcają dzieci, żeby je rysowały!

Ale wiecie, co jest najlepsze w tym filmie? Że wydano do niego wiele książek! Nie ma nic bardziej zachęcającego do oglądania i czytania książeczek, niż znalezienie w nich swojego ukochanego bohatera. Każde dziecko, które polubiło serial o Peppie, będzie zainteresowane książeczkami z nią. Co ciekawe, możecie kupić dziecku zarówno zestaw film i książka jak również same książki. Zwróćcie uwagę, że wśród tytułów znajdziemy również anglojęzyczne, czy do nauki literek, cyferek, rysowania kształtów itd.

Książeczki Świnka Peppa

Prezenty małe i duże dla fanów świnki Peppy

A kiedy dzieci już pooglądają bajkę o Śwince Peppie, poczytają i rozkochają się w różowych prosiaczkach, to pewnie uszczęśliwi ich, gdy świnka lub jej braciszek odwiedzą ich pokoje i kąciki zabaw. Wymarzonych prezentów dla Peppomaniaków jest naprawdę sporo. Można znaleźć coś praktycznego, jak choćby pościel z błotkiem, piratami, przyjaciółmi, a może poszewki z Peppą i dmuchanym jednorożcem? Zestawy mają piękne ilustracje i nasycone nadruki – przyjemnie będzie w takim otoczeniu czytać książkę o przygodach Peppy, albo tulić do snu ukochaną maskotkę Peppę lub George’a.

poszewka świnka peppa

Ale zanim nadejdziewieczór, trzeba się przecież pobawić! Z zabawek tematycznych najbardziej polecam figurki z Peppą, domki, samochody i inne dodatki. Czyli wszystko, co pozwoli dziecku odtworzyć ukochane uniwersum z bajki i wykorzystać je do zabaw narracyjnych. Jedne dzieci będą odtwarzały obejrzane czy przeczytane historyjki, inne tworzyły własne. W obu przypadkach będą ćwiczyć budowanie akcji i dialogów. To też wspaniały sposób na integrację w zabawie rodzeństwa, przyjaciół, rówieśników. Wybór zabawek jest naprawdę spory, od figurek z filmu po kilkanaście złotych, mniejszego domku, większego domku, po kamper, łódkę, czy centrum medyczne.

Figurki świnka peppa

Dla dzieci, które wolą zabawy zadaniowe świetnym prezentem będą kolorowanki ze Świnką Peppą, puzzle z ilustracjami z filmów, gry i klocki. Wśród tych zabawek znajdziecie dopuszczalne nawet od 12 miesiąca życia, choć polecałabym je raczej od 18 miesięcy, czy nawet dwóch lat. Oczywiście zawsze można zaryzykować i – jeśli zabawka się nie sprawdzi – odłożyć ją do szafy na kilka miesięcy. Za to na koniec zostawiłam podpowiedź na niedrogą, a jedną z najlepszych zabawek niezależnie od wieku, okoliczności i pogody: zestawy do baniek, oczywiście ze Świnką Peppą.

puzzle swinka peppa

Więcej tekstów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.