Dbanie o zdrowie nieodłącznie wiąże się z odpowiednią porcją ruchu. Wśród wielu propozycji sportów halowych, squash jest ciekawą i oryginalną dyscypliną, zyskującą z roku na rok nowych entuzjastów. Zasadniczo squash nieco przypomina tenis. Jednak tutaj przeciwnicy nie stoją naprzeciwko siebie, ale z tej samej strony. Przekazują sobie piłkę, odbijając ją rakietą tak, by trafiła w ścianę i poszybowała z powrotem w stronę rywala.

Podstawowe zasady gry w squasha 

Squash jest obecnie dość popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. Szczególnie w większych miastach ta forma aktywności fizycznej ma wielu zwolenników. Wynika to po części z tego, że grając, można się uniezależnić od pogody, ponieważ rozgrywka odbywa się w przeznaczonym do tego pomieszczeniu.

Z ilu części składa się rozgrywka? 

Mecz podzielony jest na sety. Każdy z nich trwa do uzyskania przez zawodnika 11 punktów. W przypadku uzyskania przez obu zawodników po 10 punktów, set wygrywa ten gracz, który jako pierwszy uzyska 2 punkty przewagi. Po trzech wygranych częściach ogłasza się zwycięstwo, więc maksymalnie gra składa się z 5 setów.

 

Koszulka męska TOPSLANG Tenis Squash, granatowa, rozmiar M

 

Serwis, i co dalej, czyli jak wygląda set w squashu? 

Po odpowiednio przeprowadzonej rozgrzewce następuje serwis. Zawodnik wykonujący serwis jest wybierany na drodze losowania. Stojący obok siebie gracze przekazują sobie piłkę, odbijając ją za pomocą rakiet. Po serwisie piłka musi dotknąć przedniej ściany kortu, aby przeciwnik mógł ją odbić. Gra trwa do momentu, aż jeden z graczy wykona nieprawidłowe uderzenie lub nie uda mu się odbić piłki, a także, gdy piłka uderzy w niedozwolone miejsce kortu. Wtedy zawodnik traci punkt i następuje kolejny serwis.

Oznaczenia stosowane na ścianach kortu 

Ściany kortu do squasha podzielone są liniami, dzięki którym można określić, czy odbicie wykonane zostało prawidłowo, czy nie. Wyróżniamy ścianę boczną oraz przednią. W górnej części znajduje się linia autowa, niżej – linia serwisowa. Uderzenie piłką o ścianę pomiędzy tymi liniami jest prawidłowym serwisem. Odwrotnie, jeśli trafisz w pole autowe – tracisz punkt. Podłoga kortu jest podzielona na prawą i lewą połowę, a na nich znajdują się specjalnie wyznaczone pola używane tylko podczas serwisu.

 

Head, Rakieta do squasha, Extreme 120 212019, niebieski

 

Niezbędny sprzęt, czyli jak wybrać rakietę do squasha? 

Rakieta do squasha różni się nieco od tej znanej z kortu tenisowego. Mimo to, główne cechy, na które musisz zwrócić uwagę, gdy wybierasz rakietę dla siebie, w obu przypadkach są podobne.

Ile powinna ważyć rakieta do squasha? 

Dla juniorów i przedstawicielek płci pięknej polecane są lżejsze rakiety, czyli takie, które ważą pomiędzy 110 a 150 g. Wynika to z prostego faktu, iż drobniejsze osoby zwykle dysponują mniejszą siłą, a ich dłonie i nadgarstki lepiej współpracują z lżejszymi akcesoriami. Ważne jest, by rakieta wygodnie leżała i umożliwiała dynamiczne przemieszczanie się i odbijanie piłki. Zawodnikom o mocnej posturze poleca się nieco cięższe modele. Większa waga rakiety skutkuje mocniejszymi odbiciami, jednakże u osób grających amatorsko może powodować zmniejszenie precyzji.

Na początek mniejsza główka rakiety 

Główka – czyli część rakiety służąca do odbijania piłeczki, może się różnić powierzchnią w zależności od modelu. W squashu rekomenduje się początkowo używanie sprzętu z większą główką, ponieważ wtedy łatwiej jest trafić prawidłowo piłkę. Wraz z rozwijaniem umiejętności można rozważyć przejście na bardziej profesjonalną rakietę z mniejszą główką, która pozytywnie wpływa na precyzję odbicia.

 

Wilson, Rakieta do squsha Blade 500 SQ RKT 0, WR043010U0

 

Wyważenie rakiety, czyli balans 

Podobnie jak w przypadku tenisa ziemnego, znaczenie ma balans rakiety. Dobrze wyważona to taka, która wygodnie leży w ręce i umożliwia kontrolowane ruchy, nie obciążając nadmiernie nadgarstka. Środek ciężkości rakiety może przypadać w trzech miejscach: na rączce, na główce i na środku. Balans rakiety powinien być dopasowany do indywidualnych predyspozycji, najwygodniejszy dla świeżych adeptów jest balans na główkę, który ułatwi mocne i skuteczne odbicie.

Rakieta do squasha dla początkujących 

Najlepsza rakieta do squasha powinna spełniać pewne wymagania. Powinna ona być dość lekka, żeby nie męczyć nadmiernie zawodnika oraz nie przeciążać stawów. Nieduży ciężar sprzętu pozytywnie wpłynie na precyzję ruchów oraz pozwoli na dłuższy trening.

Piłeczki do squasha – jakie wybrać? 

Piłki do squasha nieco się między sobą różnią parametrami takimi, jak rozmiar oraz sprężystość. Na początku przygody z tym sportem poleca się bardziej sprężyste modele, gdyż nie wymagają one dużej wprawy zawodnika. Najczęściej są pakowane po kilka sztuk. Poszukując idealnych piłek do squasha, warto wybierać znane z najwyższej jakości marki (np. Wilson, którego asortyment obejmuje piłeczki przeznaczone dla początkujących graczy).

 

Wilson, Piłki do squasha, B WRT617500, czarny

 

Co oprócz tego, czyli buty i koszulka do squasha 

Jak we wszystkich sportach halowych, szczególną uwagę przykłada się do odpowiednich butów. Najlepsze obuwie to wygodne, sportowe modele z niebrudzącymi podeszwami. Powinny być wygodne i nie powodować ślizgania się gracza i przede wszystkim nie niszczyć parkietu.

Odzież sportowa musi być komfortowa i odprowadzać wilgoć, ponieważ z pewnością spocisz się podczas rozgrywki. Dobrze, gdy koszulka do squasha wykonana jest z naturalnych materiałów, pozbawiona jest szwów bocznych i ma luźny krój, tak jak T-shirt męski Topslang.

Kiedy już uda ci się skompletować cały sprzęt niezbędny do gry, nie zapomnij dorzucić do torby butelki wody oraz przekąski. Teraz pozostaje tylko czerpać radość z ekscytującej rozgrywki. Łącząc przyjemne z pożytecznym, dostarczysz sobie wielu intensywnych wrażeń na korcie oraz zadbasz o swoje zdrowie.

Więcej porad związanych z aktywnością fizyczną znajdziesz w pasji Trenuję.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock